تجارت با چین

تجارت با چین

دو کشور ایران و چین تمدن بسیار کهنی دارند و روابط دیرینه آن‏ها به بیش از دو هزار سال قبل باز می گردد. ایرانیان از آن زمان با مردم چین در رفت و آمد بودند و با آن‏ها زندگی می‎کردند. راه ابریشم نقطه اتصال روابط تجاری و فرهنگی دو کشور محسوب می‏شد و امروز می ‏تواند بار دیگر با شرایط مدرن برای منطقه احیاء شود و دو ملت را بیش از پیش به هم پیوند دهد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان راهنمای عملی تجارت با چین را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

نقش چین در اقتصاد جهانی

چین شگفت انگیزترین پدیده تاریخ توسعه است. کمتر از ۵۰ سال پیش؛ یعنی در دهه ۱۳۴۰ شمسی، ۴۵ میلیون نفردر این کشور به خاطر گرسنگی جان خود را از دست دادند، اما هم اکنون این کشور پس از آمریکا در جایگاه دوم قدرت اقتصادی جهان قرار دارد و پیش بینی می‏ شود طی یک دهه آینده به نخستین اقتصاد دنیا تبدیل شود. همچنین اقتصاد چین همزمان با رشد صادرات و جذب سرمایه گذاری، به دومین وارد کننده بزرگ دنیا نیز تبدیل شده و بدین ترتیب بازار وسیع، رو به رشد و پر پتانسیل یک و سه دهم میلیارد نفری چین، فرصت‏ های مناسبی برای صادرات محصولات کشورهای جهان به این بازار ایجاد کرده است.

طی سی‏ سال گذشته مدل توسعه اقتصادی و پیشرفت چین مبتنی بر افزایش صادرات و جذب سرمایه گذاری بوده است. اما با تغییر در وضعیت اقتصاد جهان و افول بازارهای صادراتی به ویژه اروپا، آمریکا و ژاپن، سیاستگذاران اقتصادی این کشور تصمیم به تغییر مدل توسعه کشور گرفته و سیاست افزایش مصرف، بالا بردن واردات و افزایش سرمایه گذاری در خارج از مرزها را در پیش گرفته‏ اند.

دیدگاه ها بسته شده است

مشاوره رایگان