بازاریابی در دوران ریکاوری

بازاریابی در دوران ریکاوری

نتایج بدست آمده از مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهند که چگونه می‌توان از استراتژی‌های فعال بازاریابی در انواع صنایع هم بهره برد. به عنوان مثال، در صنعت مواد غذایی فست فود، با دانستن این امر که مشتریان ایرلندی خیلی کم فست فود می‌خرند، این یافته‌ها می تواند سودمند واقع ‌شوند. اگرصنعت وسایل زینتی وآرایشی را در دوران رکود در نظر بگیریم، خواهیم فهمیدکه مشتریان ایرلندی شتابزده و بدون تصمیم قبلی خرید نمی‌کنند، و دانستن این امر برای این صنعت، یک امتیاز محسوب می شود. در صنعت بازاریابی با علم به اینکه مشتریان ایرلندی به اصول اخلاقی بسیار اهمیت قائل می‌شوند، می توان از این امر سود ‌برند. صنعت هواپیمایی ‌می‌تواند با این آگاهی که مشتریان ایرلندی ای که به طور مداوم مسیرهای پرواز خود را تغییر می‌دهند، می توانند بیشتر از درآمد قابل تصرف[۱] خود بهره‌مند ‌شوند. صنعت خدمات، از آگاهی به اینکه مشتریان ایرلندی به شدت علاقه مند به فرآیندهای ساده خرید کردن خود هستند، می توانند بهره لازم را ببرند.

 

به آینده مطمئن هستم.

می خواهم بیشتر از درآمد قابل تصرفم۱ خریداری کنم.

برای خریدهایم اولویت بندی می کنم.

من کم خرید میکنم.

قیمت گرا هستم.

منطقی هستم.

محصولات ارزان قیمت تر میخرم.

بودجه ماهانه‌ام ۵۰۰ یورو است.

در مورد آینده ی اقتصادی کشورم ایرلند، اطمینان ندارم.

هزینه‌های اختیاری و غیرضروری را به تاخیر می اندازم.

فوراًخرید نمی کنم.

عاشق خرید ساده هستم.

سریعاً برندها را تغییر داده و از کنار برندها می‌‌گذرم.

درباره ی مسائل اخلاقی شرکت پرس وجو میکنم.

به اقتصادی ترین روش خرید میکنم.

به دنبال ارتقاء فروش / معامله هستم.

نوع مواد غذایی خرید را تغییر نمیدهم.

نگرش‌های پسارکودی برای هر صنف از مشتریان به این شرح است:

  • خرید محصولاتی ارزان‌تر
  • خرید در ابعادی کوچک‌تر
  • درجست و جوی معامله/ تبلیغات
  • نگاهی عقلانی‌تر
  • محتاط‌تر در زمینه‌ی قیمت‌ها

توصیف استراتژی‌های فعال بازاریابی در دوره پسارکود

داده‌های این جدول، نشان ‌می‌دهند که نگرش فعلی در حال حرکت بسوی آخرین پسارکود اقتصادی است. استراتژی‌های بازاریابی فعال در خرده فروشی باید ابزار موفق بازاریابی را دربرگیرد که در طول رکود اقتصادی فعلی از آن ابزار استفاده می‌شود(مثل ارتقاء فروش، برچسب خصوصی).

اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که در زمان اتمام رکود، احتمال اینکه یک مشتری ایرلندی نگرش خود را نسبت به مواد غذایی تغییر دهد، ۰٫۴ است. با این حال، این احتمال با افزایش سن فزونی می‌یابد؛ هر چه یک مشتری قدیمی‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد که نگرش او نسبت به مواد غذایی در دوران پسارکود اقتصادی تغییر کند.

این محققان دریافته اند که صرف نظر از این موضوع که آیا مشتریان ایرلندی در مورد آینده خود، احساس اطمینان یا نامطمئنی دارند؛ تقریباً شمار برابری از مشتریان به دلیل بحران اقتصادی کنونی، رفتارهای خود را تغییر داده اند. بنابراین ‌می‌توان استدلال کرد که در این رکود اقتصادی، آیتم سطح اعتماد به نفس، هیچ نقشی در بروز تغییرات نگرش مصرف‌کنندگان بازار ایرلند ندارد.

لذا داده‌های جمع آوری شده، نشان می‌دهد که نگرش مصرف‌کننده در رابطه با خرید مواد‌غذایی در بازار ایرلندی به احتمال زیاد نه به طور اساسی و نه به سرعت دستخوش تغییر می‌شود، زمانیکه رکود اقتصادی به پایان می‌رسد، پیامدهای رکود هم چنان ریشه دوانده و آثار رکود هنوز، پا برجا است.

علاوه بر این، از آنجایی‌که همه مشتریان به شدت تحت تأثیر رکود موجود در بازارهای مواد غذایی قرار گرفته اند، بازاریابان باید در دوره‌ی رکود فعلی، آمیخته‌ای از بازاریابی را توسعه دهند که قشر مصرف‌کنندگان را مورد هدف قرار می‌دهد که شامل دو دسته می‌شود: ۱٫ افرادی که تحت تأثیر رکود قرارگرفته‌اند و ۲٫ افرادی که رکود هیچ گونه تأثیری بر آنها نگذاشته است.

انتظار می‌رود که حجم فروش خرده فروشان، رشدی آهسته اما مستمر داشته باشد. در پایان، این پژوهش نشان می‌دهدکه در طول رکود اقتصادی، برخی ازتغییراتی که در رفتارها و نگرش‌های مصرف‌کنندگان رخ می‌دهد، از رکود وکسادی اقتصادی ناشی نمی‌شود. بنابراین، این امر منجر به ارائه‌ی پیشنهادی شد دال براین که به منظور اثربخشی واژه‌ی رکود، در بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی خرده فروشان کنونی، باید محدودیت‌هایی برای کاربران شان قرار دهند. به نظر می‌رسدکه خرده فروشان باید در پیام‌های بازاریابی خود از بکار‌بردن کلمه ی رکود اکیداً خودداری کنند.

[۱]: درآمد قابل تصرف(Disposable Income): درآمدی است، که فرد می‌تواند، به مصرف و پس‌انداز، تخصیص دهد و مقدار آن، از طریق کسر نمودن درآمد شخصی، از مالیات بر درآمد، بدست می‌آید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*