اصول تجارت با امارات متحده عربی

اصول تجارت با امارات متحده عربی

نفت و گاز

امارت متحده عربی با ۹۸ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت(ده‏ درصد ذخایر جهان) و دارا بودن چهارمین ذخایر گاز طبیعی، نقش مهمی را در بازار انرژی به عهده دارد. اقتصاد این کشور نسبت به کشورهای همجوار از تنوع بیشتری برخوردار است.

مناطق آزاد تجاری و اقتصادی

با توجه به مشخصات مناطق آزاد یا مناطق صادرات مجدد که محدودیت بازرگانی ناشی از اعمال تعرفه و عوارض شامل این مناطق نمی‏ گردد، جذب سرمایه داخلی و خارجی در فعالیت‏ های خدمات و به طورخاص بازرگانی امکان پذیر است و تمرکز سرمایه ‏گذاری داخلی و خارجی در این مناطق زمینه را جهت بهبود شرایط اقتصادی امارات فرآهم آورده است. در حال حاظر ۳۰ منطقه آزاد تخصصی در این کشور به‏ ویژه دبی ایجاد شده است. منطقه آزاد فرودگاه دبی و منطقه آزاد جبل علی مهم ترین مناطق آزاد امارات هستند.

صنایع

بخش صنایع از جمله بخش های مهم این کشور می ‏باشد و منطقه شارجه در میان مناطق مهم صنعتی امارات قرار دارد. با توجه به وجود فراوانی نفت، صنایع پتروشیمی‏ دارای قابلیت ‏های فراوانی در امارات است. همچنین صنعت آلومینیوم از مهم‏ترین بخش ‏های صنعت امارات است.

گردشگری

امارات به دلیل فقدان جاذبه های فرهنگی – توریستی و نیز آب و هوای بسیار گرم و صحرای سوزان در رده فقیرترین کشورهای جهان از نظر جاذبه ‏های گردشگری قرار دارد و لیکن این کشور با سرمایه گذاری ‏های بزرگی که در بخش گردشگری انجام داده، باعث شده تا امارات به یکی از مناطق تجاری و گردشگری جهان تبدیل شود.

نظام بانکی

بانک‏ها در امارات دو دسته هستند؛ دسته اول، بانک‏های محلی ادغام شده و دسته دوم، شعب بانک‏های خارجی که بر اساس مجوز بانک مرکزی، در این کشور فعالیت می‏ کنند. تعداد بانک ها و شعب آنها در داخل و خارج از امارات درحال افزایش است. بانک‏های این کشور در بخش سپرده گذاری و پرداخت وام رتبه دوم را بعد از عربستان سعودی داشته اند.

سرمایه گذاری خارجی

امارات متحده عربی نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در سال ۲۰۱۰ جذب نمود. امارات در چهار دهه اخیر با جذب ۵/۷۳ میلیارد دلار سرمایه ‏گذاری خارجی تا سال ۲۰۰۹ به عنوان دومین کشور عربی از این نظر شناخته می ‏شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان