عوامل موثر در انتخاب شغل مناسب

عوامل موثر در انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل فرآیندی پیچیده است که عوامل بسیاری درآن دخالت دارند.دسته ‏ای از این عوامل به خود فرد مربوط می شود که از آن جمله می توان وضع جسمانی،استعداد و رغبت را نام برد. دسته ای دیگر عوامل محیطی و بازارکار و مشاغل را شامل می شود. هرچه اطلاعات بیشتر و دقیقتر درباره ‏ی ویژگی های شخصیتی خود و فرصت های استخدامی‏ و مشاغل داشته باشد انتخاب او مناسب تر خواهد بود به طورکلی عوامل موثر در انتخاب شغل به شرح ذیل است.

وضع جسمانی: وضع جسمانی در انتخاب شغل و اشتغال نقش موثری دارد. انتخاب شغل به خصوصیات جسمانی، استعداد، رغبت شخصی نیاز دارد ومشاغل باید دارای آن خصوصیات جسمانی، استعداد، رغبت شخص نیاز دارد و مشاغل باید دارای آن خصوصیات و شرایط باشد.

استعداد:استعداد یکی از عوامل مهم درانتخاب شغل و ادامه اشتغال موفق به حساب می ‏آید. استعداد عبارت از توانایی هایی است که به امر یادگیری کمک میکند و آن را تشریح مینماید. آمادگی ذاتی و اکتسابی برای یادگیری درافراد در زمینه های گوناگون در نوع و میزان متفاوتند.

رغبت: رغبت به معنی ترجیح و دوست داشتن های انسان در لحظه معین از زمان می باشد. سریر (۱۹۴۹) به چهار نوع رغبت در زمینه راهنمایی شغلی و حرفه ای اشاره می کند که عبارتند از: الف) رغبت بیان-افراد می توانند آنچه را که دوست دارند و یا برعکس آنچه را که از آن متنفرند به طور شفاهی بیان کنند.ب) رغبت ظاهری-رغبت هایی را شامل می شود که به صورت یک عمل،شغل و یا موفقیت ظاهر می گردند.ج) رغبت آزمون شده- رغبت هایی که از طریق آزمون های موجود معین و مشخص میشوند.د) چهارمین نوع رغبت از طریق پاسخگویی فرد به جدولی از مشاغل است که درآن از فرد خواسته می شود برحسب ترجیح و علاقه خود نام چند شغل را به ترتیب برروی کاغذ بنویسد.

امکانات فردی- اجتماعی: علاوه بروضع جسمانی، استعداد و رغبت، امکانات ‏فردی -اجتماعی از قبیل شخصیت عوامل محیطی و توجه فرد به واقعیت نیز در انتخاب شغل موثر است.

 گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، کاری، استعدادیابی مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان