تجارت با چین

تجارت با چین

صادرات غیر نفتی ایران به چین طی یک دهه گذشته دچار تحول اساسی و رشد چشم گیری در حدود ۴۰ برابر شده و از ۲۳۱ میلیون دلار در سال ۱۳۸۲به ۹۱۵۹ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است. چین طی چندین سال گذشته همواره در ردیف سه شریک برتر صادراتی ایران بوده است. محصولات پتروشیمی با بیشترین ارزش و پس از آن مواد کانی و معدنی و همچنین محصولات غذایی بالاترین رقم صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص‏ داده اند. کشورهای ژاپن، کره جنوبی، تایوان، آمریکا، آلمان، مالزی، سنگاپور، استرالیا و روسیه مهم ترین رقبای صادراتی ایران در بازار چین هستند.

عملکرد وارداتی ایران

میزان واردات از چین طی دهه گذشته با رشد همراه بوده و بیش از هشت برابر شده است، به‏ طوری که از ۱۵۴۱ میلیون دلار در سال ۱۳۸۲ به ۱۲۵۴۶ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است. چین در سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ به سومین، در سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به دومین و در سال ۱۳۹۳ به نخستین شریک وارداتی ایران تبدیل شده است.

مهمترین اقلام وارداتی ایران از چین را ماشین آلات و دستگاه ‏های مکانیکی، اجزا و قطعات تلفن همراه و قطعات الکترونیکی، قطعات منفصله برای تولید خودرو، موتورهای پیستونی درون سوز، سوپر فسفات، لوله آهنی یا فولادی، ماشین‏ های مغناطیسی، ماشین‏های راه سازی و کشاورزی تشکیل می‏ دهند. تراز تجاری ایران با کشور چین با احتساب نفت طی دو دهه گذشته بیانگر رشد مداوم صادرات و واردات ایران و حجم تجارت خارجی دو کشور بوده و همواره میزان صادرات غیر نفتی ایران به چین نسبت به واردات از این کشور در سطح پایین تری قرار داشته و در نتیجه تراز دو کشور با رشد مثبت همواره به ‏نفع طرف چینی بوده است.

ترکیب مبادلات تجاری ایران و چین (۲۰۱۴)

در حدود ۳۸ در صد از صادرات چین به ایران را ماشین آلات، حدود ۱۳ در صد گروه فلزات و ۲۵ تا ۳۰ در صد مواد پلاستیکی، محصولات سرامیکی، چرم، چوب و کائوچو تشکیل داده است.

درحالی که حدود نیمی از واردات چین از جهان را گروه ماشین ‏آلات تشکیل می‏ دهد، سهم ایران طی سال‏های گذشته در زمینه صادرات ماشین‏ آلات و محصولات صنعتی به چین بسیار اندک بوده است. در حالی که حدود ۳۵ درصد واردات چین از جهان را سوخت های معدنی، مواد شیمیایی و پتروشیمی و مواد معدنی و سنگ‏ های ساختمانی و مواد پلاستیکی تشکیل می‏ دهد، بیش از۹۰ درصد واردات چین از ایران شامل این گروه از کالاها می ‏شود.

دیدگاه ها بسته شده است

مشاوره رایگان