تجارت با چین

تجارت با چین

کشور چین با جذب ۱۲۸ میلیارد دلار سرمایه و با توجه به افزایش هزینه های تولید، همچنان انتخاب و مقصد نخست سرمایه گذاران خارجی در سال ۲۰۱۴ است. روند رو به رشد چین در جذب سرمایه های خارجی در حالی صورت می ‏گیرد که در این کشور نخستین بار در سال ۲۰۰۳، جایگاه اول مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان را به خود اختصاص داد. به اعتقاد بسیاری چین تنها یک پایگاه تولیدی رقابتی نیست، بلکه در مجاورت بسیاری از مشتریان و خریداران در کشورهای شرق آسیا قرار دارد و این شرایط موقعیت ممتازی را برای این کشور فرآهم کرده است. اگرچه چین، بازار رقابتی در تولید برخی کالاهای کاربر را به کشورهای ارزان قیمت واگذار کرده، گرایش این کشور به تولید کالاهای پیچیده با فناوری های بالا همچنان درحال افزایش است. از سوی دیگر وجود مواد خام اولیه، نیروی کار ماهر، وجود کارپردازان، طراحان و کارخانه ه‏ای تولیدی در چین موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است؛ مجموع عواملی که به سختی می‏ توان همه آن ها را با هم در یک کشور یافت. کشور چین همچنین در سرمایه گذاری خارج از مرزها نیز پیشرفت‏ های قابل ملاحظه‏ ای‏ داشته و در سال ۲۰۱۴ بالغ بر۱۰۳ میلیارد دلار سرمایه‏ گذاری خارجی این کشور بوده است. سرمایه ‏گذاری چین در ایران در سال ۲۰۱۳ با ۶۰ درصد رشد نسبت به سال قبل بالغ بر ۷۵۰ میلیون دلار بوده و کل مبلغ سرمایه گذاری چینی ها در ایران بالغ بر ۵/۴ میلیارد دلار است.

ویژگی سرمایه گذاری خارجی شرکت های چینی درخارج از مرزها

  • چینی‏ ها علاقمند به تاسیس شرکت با سرمایه گذاری کاملاً خارجی برای سرمایه گذاری در خارج از مرزها هستند.
  • دو سوم شرکت های کوچک و متوسط چینی کمتر از پنج میلیون دلار در خارج از کشور سرمایه گذاری کرده ‏اند.
  • هشتاد درصد شرکت‏ های چینی از پنچ سال پیش اقدام به سرمایه گذاری در خارج از مرزهای کشور کرده‏ اند.
  • مناطق شرق و جنوب شرق آسیا و همچنین اروپا، آمریکای شمالی از جذابیت بالایی برای ‏بین‏ المللی شدن شرکت‏ های چینی برخوردارند.
  • آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین مهم‏ترین مقاصد سرمایه گذاری چینی‏ ها بوده‏ اند.
  • مهمترین بخش‏ های اقتصادی جذاب برای چینی‏ ها خدمات بازرگانی، خدمات مالی، معدن و انرژی ،خرده‏ فروشی و عمده فروشی، حمل و نقل و لجستیک، خدمات پست و ساخت و ساز بوده است.
  • مهم ترین مشکلات و موانع سرمایه گذاری چینی‏ ها در خارج از کشور شامل: مشکل تامین مالی، عدم اطلاع از چگونگی ورود به بازارهای خارجی و عدم اطلاع از قوانین و مقررات کشورهای هدف ذکر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان