سواد عاطفی- پایه و اساس سواد عاطفی (بخش دوم)

سواد عاطفی- پایه و اساس سواد عاطفی (بخش دوم)

گشودن پنجره قلب، پایه و اساس سواد عاطفی است و برای فراگیری دو مرحله بعدی آموزش سواد عاطفی؛ یعنی ۱- سنجش و بررسی چشم انداز عاطفی و ۲- مسئولیت پذیری لازم و ضروری است. با رد و بدل کردن حرفهای محبت آمیز و پیام های مثبت می توانیم احساس فطری عشق و محبت را در خود پرورش دهیم و راه را برای شکوفایی و نشو و نمای قلبمان بگشاییم. از همین رو، آموزش سواد عاطفی نیز از همین نقطه آغاز می شود:

یاد بگیریم که به دیگران عشق بورزیم.

قدرت پیام های مثبت و محبت آمیز

انسانها تشنه عشثق و محبت هستند و عشق از طریق پیام های مثبت و محبت آمیز رد و بدل می شود. این پیام ها می تواند جسمانی (دست دادن با هم، بوسیدن روی یکدیگر و غیره) یا کلامی (سپاسگزاری و تشکر از یکدیگر، قدردانی از هم و غیره) باشد.

ابراز محبت های کلامی همچنین می تواند راجع به ظاهر شخص، نحوه لباس پوشیدن او، هوش و استعداد، سخاوت، خلاقیت، سواد عاطفی، مهربانی، صداقت، اخلاق، مهارتهای عملی، وقار، قدرت رهبری، استعداد هنری، جذابیت، شرافت، بازیگوشی، خوش سلیقگی، یا هر گونه خصوصیت برجسته دیگر باشد.

البته، پیام های مثبت و نوازش و ابراز محبت، همیشه به طور مستقیم اعمال نمی شود. گوش کردن مشتاقانه به حرفهای دیگری یا دادن دسته گل در انتهای کار به کسی، می تواند نوعی پیام مثبت و ابراز محبت قدرتمند باشد.

پیام های نوازشگرانه و محبت آمیز، از لحاظ شدت یا نوع واکنشی که در ما بر می انگیزد، با یکدیگر تفاوت دارند. بعضی از لطف و محبت ها بسیار تکان دهنده اند زیرا بسیار خواستنی هستند.

برخی از ویژگی ها و خصایص رفتاری ما که از طریق دیگران مورد لطف و محبت قرار می گیرند همیشه آشکار نیستند. ما از طریق برخورد مثبت یا منفی دیگران با رفتارهای خود، شناخت بیشتری راجع به خود پیدا می کنیم.

بعضی از مهر و محبت ها هستند که از صمیم قلب ابراز نمی شوند و حالتی مصنوعی دارند. این نوع نوازش ها به جای آن که انرژی بخش و شاد کننده باشند، باعث رنجیدگی خاطر و ملال می شوند و همان بهتر که اصلاً ابراز نشوند.

مشکلات موجود بر سر راه ابراز محبت

طبیعت بشر نیاز فراوان به مهر و محبت دارد. اما بدبختانه، مهر و محبت همیشه آزادانه جاری نمی شود؛ حتی در بین کسانی که عاشقانه یکدیگر را دوست دارند. رد و بدل کردن مهر و محبت باید خیلی ساده و لذت بخش باشد. ولی اکثر ما هنگامی که می خواهیم به کسی ابراز محبت کنیم هاج و واج می مانیم و خیلی ناشیانه عمل می کنیم.

این اتفاق در زندگی روزمره به وفور رخ می دهد چون عده بسیار کمی از ما قادرند صادقانه و راحت عشق بورزند و به دور از هر گونه شرم و خجالت ابراز محبت کنند. اگر چه دائماً راجع به عشق صحبت می کنیم و مطالب مختلفی می شنویم، ولی با این همه از اظهار محبت و علاقه به دیگران و پذیرش عشق آنها خودداری می ورزیم.

ما باید یاد بگیریم که همان مهر و محبتی را که دیگران از ما طلب می کنند به آنها بدهیم. همچنین همان مهر و محبتی را که مورد دلخواهمان است از دیگران طلب کنیم. ما باید نحوه پذیرش یا رد کردن محبت های دیگران را بیاموزیم. البته برای این کار ابتدا خودمان باید بفهمیم که مهر و محبتی را که به ما پیشکش شده از صمیم قلب می خواهیم یا نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*