سواد عاطفی- صداقت (بخش دهم)

سواد عاطفی- صداقت (بخش دهم)

صداقت مهم ترین توافقی است که در یک رابطه ی انسانی متعادل صورت می گیرد. بی شک هیچ کس حاضر نیست در رابطه ی جدی خود با دیگران عدم صداقت ببیند. در حقیقت دو نفر که به هم عشق می ورزند ابداً نباید به هم دروغ بگویند. در مراسم رسمی ازدواج مشاهده می کنیم که طرفین قسم می خورند که «در فقر یا ثروت، در بیماری یا سلامت، و در همه لحظات سخت زندگی در کنار یکدیگر باشند و …»

اما این قسم ها شامل صداقت و راست گویی نمی شود. شاید به این خاطر که در اکثر روابط انسانی، حداقل یکی از طرفین قبلاً راجع به چیزی دروغ گفته است- بعضی اوقات نیز هر دو در مورد موضوعی به همدیگر دروغ گفته اند. حتی در صادقانه ترین پیوندهای انسانی، همیشه چیزی در پرده ابهام است و از دیگری مخفی نگه داشته می شود. شاید زن همیشه اشتیاق داشته است که تعریف و تمجید بیشتری راجع به ظاهر و قیافه اش بشنود، اما شرم و حیا مانع از بازگویی این نیاز شده است. حتی کوچک ترین دروغ یا راز، تأثیر زیانباری بر رابطه ی دوستی می گذارد زیرا ممکن است آغازی برای دروغگویی های بزرگتر بعدی باشد و بعد از مدتی طولانی، موقعیت آن رابطه را به خطر بیندازد.

وقتی که زن و شوهر بعد از سالها سعی می کنند دروغها و رازهای نهفته خود را برای یکدیگر آشکار کنند، آنگاه اسراری بر ملا می شود که به راستی می تواند آنها را ناراحت کند مثلاً برداشت پنهانی پول از حساب مشترک بدون گفتن به دیگری، یا ناراحتی و عدم رضایت از ظاهر و قیافه طرف مقابل یا هوش و استعداد او و غیره. بهتر است موضوع آشکار کردن رازها در حضور شخص سوم- یک دوست مطمئن، یا یک روانشناس انجام گیرد.

در رابطه متکی بر سواد عاطفی، هیچ رازی در مورد پول، ظاهر یا قیافه نباید بین زن و شوهر وجود داشته باشد. آنها را هر چه زودتر باید فاش کرد. این که راز چه مدت پوشیده نگه داشته شده، و چه کسانی از آن خبر داشته اند، می تواند اثرات بسیار مخربی داشته باشد. این عمل خطا را مشکل می توان بخشید، اما از آن مشکل تر بخشیدن دروغ هایی است که در ارتباط با آن گفته شده است. حتی کسانی که ادعا می کنند «اگر همسرم دچار لغزش و اشتباهی هم شده ترجیح می دهم ندانم» احتمالاً از این حقیقت بی اطلاع هستیم که کشف ناگهانی این راز چقدر می تواند زیانبارتر باشد. به همین خاطر است که دروغ بسیار مخرب است و باید آن را از درون هر رابطه متکی بر سواد عاطفی حذف نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*