نام های تجاری بزرگ برای موفقیت خود چه اسراری دارند که بدون توجه به مرزها، سنت و فرهنگ ها این چنین ماندگار هستند؟

موفقیت هر نام تجاری مساوی با موفقیت خود تجارت است؟ این معادله به ظاهر ساده به نظر می رسد، ولی اینکه چرا یک نام تجاری نسبت به سایر نام های دیگر مشابه می تواند موفق باشد شاید مثل یک راز است.

«رمز موفقیت یک نام تجاری در این است که یک کالای کاملاً جدید را ابداع کند.» می توان با استفاده از ابداع شخص دیگری هم یک نام تجاری موفق ساخت. بعد چنین تصور می کنید که شاید رمز موفقیت یک نام تجاری این است که تنها با یک نوع محصول یا خدمات در ارتباط باشد.

همراهان گرامی در این راستا مجموعه ای با عنوان سلاطین نام های تجاری را ارائه می دهیم که در آن با صد نام تجاری آشنا می‌شوید. امید است که هر کدام آنها بتواند برای درک آنچه که اکنون مهمترین بخش تجارت محسوب می شود، راهگشا باشد.

نام ها ی تجاری نوآور (Innovation brands)

از دیدگاه روانشناسان، تغییر، نشانگر گذشت زمان، و بدین جهت برای ما یاد آور فانی بودن انسان است. ما نمی‌خواهیم بمیریم پس در مقابل تغییر، مقاومت می کنیم و به همین علت در جوانی تمایل بیشتری به امتحان کردن چیزهای تازه داریم، زیرا اندیشه مرگ در ذهنمان دور است.

نام تجاری آن چنان با نوآوری اش یکی می شود که آن کالا هم نام با نام تجاری اش خطاب
می شود. نوآوری قمار سنگینی است. تحقیقات اولیه و ارائه یک محصول جدید هزینه زیادی می‌طلبد و می‌تواند به شکست بزرگی بیانجامد.

۱) آدیداس (Adidas) نام تجاری کارآیی

همه نام های تجاری واقعاً بزرگ، نو آور هستند و آدیداس هم از این قاعده جدا نیست. آدولف ( معروف به آدی) دَسلر (Adolph Adi Dassler)، مغز متفکر اصلی نام تجاری آدیداس را مردم به عنوان پایه گذار صنعت لوازم ورزشی مدرن می شناسند.

آدی هنوز دهه بیست عمرش را پشت سر نگذاشته بود که «سرپرست تجهیزات ورزشی جهان» لقب گرفت. به همین دلیل روی انواع مواد اولیه ای که ممکن بود برتری یا ویژگی خاصی داشته باشند، از جمله پوست کوسه ماهی و حتی چرم کانگورو، هزاران آزمایش انجام داد و نتیجه موفق ترین آزمایش او، اختراع کفش های ورزشی نایلونی بود.

آدیداس به همان اندازه که یک نام ورزشی است در زمینه مد هم نام معتبری است که تلاش می کند بین مد بودن کفش ها و لباس هایش و کارآیی و عملکرد ورزشی آنها تعادل برقرار کند. و به جای اینکه سعی کند این موارد را در هم ادغام کند، برای تولیدات خود سه شاخص را در نظر گرفته است: کارایی ورزشی، میراث ورزشی و مد ورزشی.

بخش کارآیی ورزشی، بر کارآیی و نوآوری متمرکز است، همان چیزی که آدیداس به واسطه آن معروف شده است، در بخش میراث ورزشی، آدیداس مدل های قدیمی تری را که حس و حال «دوران مدرسه» را القا می‌کند، به بازار می دهد. و در بخش مد ورزشی، تولیدات آدیداس به طور مستقیم برای خریداران پیرو مد روز و با نظارت یوهیجی یاماموتو (Yohiji Yamamoto) طراح معروف مد، تهیه می شود.

در زمینه بازاریابی، آدیداس هنوز بر رخدادهای ورزشی تمرکز دارد. آدیداس اسپانسر رسمی جام جهانی فوتبال است و به طور انفرادی هم پشتیبان ستارگان دنیای ورزش مثل دیوید بکهام و ستاره بسکتبال امریکا، تیم دانکن است.

آدیداس با برنامه ریزی پروژه های ورزشی برای جوانان مثل کمپ ای بی سی دی (ABCD) آدیداس امریکا، که یک دوره آموزشی بستکبال برای ورزشکاران با استعداد مدارس است، در صدد شکار ستارگان آینده دنیای ورزش می باشد. این اردوی ورزشی که از نوجوانان با استعدادی مثل شکیل انیل و پاتریک ایوینگ چهره های معتبر ورزشی ساخته، به خوبی نمایانگر سیستم بازاریابی چند جانبه آدیداس است.

در درجه اول، اجرای چنین پروژه هایی، پتانسیل روابط عمومی و اطلاع رسانی بالایی دارد و سپس نوبت به بخش حمایت مالی میرسد.

آدیداس این است: نام تجاری ای که هم به پشت سر و هم به جلوی رویش می نگرد. و هرگز تاریخچه خود را فراموش نمی کند و حتی از طریق بخش میراث ورزشی آن را رواج می دهد.

در زمان حاضر به نفع آدیداس است که در جایگاه دوم پس از نایکی قرار دارد. در حالی که نایکی به دلیل شیوه کارش به طور مرتب مورد انتقاد قرار می‌گیرد، کانون توجه آدیداس معطوف به دنیای ورزش است.

رمز موفقیت

  • نوآوری
  • کارآیی
  • رقابت
  • تاریخچه
  • اشخاص تأثیر گذار کلیدی

خلاصه پرونده

سایت اینترنتی: www.adidas.com

سال تأسیس: ۱۹۲۸

کشور سازنده: آلمان

نکته ها:

  1. آدیداس هر سال حدود شصت طرح جدید کفش ورزشی ارایه می‌دهد.
  2. شرکت آدیداس ۱۳ درصد از مجموع فروشش را برای بازاریابی صرف می کند.
  3. آدیداس دومین شرکت بزرگ در صنعت لوازم ورزشی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان