سواد عاطفی

سواد عاطفی

هنگامی که هیچ امیدی به دریافت پیام محبت آمیز از دیگران وجود ندارد، اگر بلد باشیم به خودمان پیام محبت‌آمیز بدهیم در موقعیت‌های دشوار برایمان خیلی مفید خواهد بود. اکثر ما آدم‌ها بر این باور هستیم که اگر کسی «دست نوازش به پشت خود بکشد» بی شک باید دیوانه شده باشد. اما باید بدانید که پیام محبت آمیز به خود دادن اصلاً شرم‌آور نیست حتی اگر احتیاج چندانی به آن نداشته باشیم. چرا که همیشه ممکن است چیزهای خوبی در وجود شما باشد که دیگران از آن غافل باشند یا امکان دارد بعضی از مردم در زندگی خود در ارتباط با ارسال پیام‌های محبت‌آمیز به دیگران خسیس باشند و شما بیش از آنچه آن‌ها می‌دهند محتاج به محبت باشید.

مهرورزی به خویشتن و والد ایرادگیر

ما به ویژه در زمان هایی که والد ایرادگیر درون‌مان دائماً برایمان پیام‌های منفی می‌فرستد و ما را احمق، نفهم، زشت، تنبل و بی دست و پا خطاب می‌کند احتیاج به تعریف و تمجید از خودمان داریم. بنابراین در اوقاتی که والد ایرادگیرمان به ما حمله می‌کند، باید بدانیم چگونه به او جواب دهیم.

هرگاه والد ایرادگیرتان به شما گفت که احمق و بی شعور و غیر قابل اعتماد هستی، باید در جواب او به خود بگویی: «من خیلی عاقل و باهوش هستم. من می‌دانم که خیلی قابل اعتماد هستم و به شرافت، صداقت و عقل و خرد خود افتخار می‌کنم

در تحلیل تبادلی، سر منشاء این نوع «مکالمه درونی» مثبت و تصویر ذهنی خوب و شایسته، «والد حمایت کننده» نامیده می‌شود. بعضی افراد قادرند، به رغم غرولند و انتقاد والد ایرادگیر خود، از خویشتن دفاع کنند. این عشق به خویشتن باعث حس اعتماد به نفس شخصی می‌شود و پشتیبان اصلی آن هم والد حمایت کننده فرد است. والد حمایت کننده هر چقدر هم خوب و قوی باشد بالاخره انرژی آن روزی تمام می‌شود. اما جالب است بدانید که والد حمایت کننده همچون یک باتری قابل شارژ است و تنها چیزی که آن را شارژ می‌کند و نیرو می‌بخشد همان پیام های محبت آمیز مثبت است که به درون خود می‌فرستید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*