سواد عاطفی- اشتباهات سواد عاطفی و علل بروز آنها (بخش ششم)

سواد عاطفی- اشتباهات سواد عاطفی و علل بروز آنها (بخش ششم)

همراهان گرامی اکنون بخش ششم سواد عاطفی با عنوان اشتباهاتی که مرتکب می شویم و علل بروز آنها را ارائه می دهیم.

خطا و اشتباه جزیی از زندگی همه ماست. گاهی اوقات کسانی را که دوست داریم آزار می دهیم، به دوستان خود دروغ می گوییم، به کسانی که به ما اعتماد دارند نارو می زنیم، سعی می کنیم به دیگران کمک کنیم و وقتی که در این کار شکست می خوریم و آنها هم روی خوش نشان نمی دهند، آنگاه آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دهیم. هنگامی که مرتکب این اشتباهات می شویم به خطای خود پی می بریم، آنگاه یا خود را مورد سرزنش قرار می دهیم یا دیگران را، و یا به معذرت خواهی خشک و خالی می پردازیم. اکثر اوقات آنچه انجام می دهیم ثمر چندانی به همراه ندارد. بنابراین بهتر آن است که ببینیم چرا این اشتباهات را تکرار می کنیم و سپس به تصحیح رفتار خود بپردازیم.

اگر به آدم های اطراف خود دقیق شوید و گفتگوی آنها را با دیگران مد نظر قرار دهید، مشاهده می کنید که بعضی از آنها رفتار نامطلوب ثابتی دارند و همواره آن را تکرار می کنند.

مثلاً بعضی ها همیشه عادت دارند مخاطب خود را افسرده و نومید کنند. اکثر ما در موقع گفتگو با دیگران دارای چنین الگوهایی هستیم و آن را بارها و بارها تکرار می کنیم. این الگوهای تکراری بازی نامیده می شوند.

چنانچه به گفتگوها و مکالماتی که مردم در طی آن به بازی می پردازند توجه کنیم، می بینیم برخی از آنها نتیجه ای جز غم، خشم، ترس و دیگر احساسات منفی به بار نمی آورند. اما بقیه گفتگوهایی که بین مردم انجام می گیرد خیلی آرام پیش می رود و احساس خوبی در طرفین ایجاد می کند. این نوع گفتگوها احتمالاً عاری از هر نوع بازی هستند. به هر طریق، مردم وقتی که به بازی می پردازند پیام های منفی با یکدیگر رد و بدل می کنند. اما هنگامی که در گفتگوهای خود با یکدیگر از بازی پرهیز می کنند، پیام های مثبت برای یکدیگر می فرستند.

بعضی از افراد دوست دارند بازی های افسرده کننده ای مثل «من را کتک بزن» انجام دهند، و عده ای دیگر عادت دارند بازی های خشم آوری مثل «حالا گیرت آوردم، نامرد» و بعضی ها هم به بازی های خودویرانگر همچون، «الکلی» مبادرت می ورزند.

اما چرا مردم چنین بازیهایی را انجام می دهند. در این مورد نظریات مختلفی وجود دارد. یکی از آنها این است که اشخاصی که به بازی دست می زنند سعی دارند پیامهای مثبت دریافت کنند ولی این عمل آنها نتیجه معکوس به همراه می آورد و تولید پیامهای منفی می کند. من با این نظریه موافق هستم و به این نتیجه رسیده ام که مردم بازی می کنند چون آنها تشنه ی پیامهای عاطفی هستند و دلشان می خواهد آن را به هر قیمتی که شده دریافت کنند؛ حتی اگر همه ی چیزی که دریافت می کنند پیامهای بد و منفی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*