تجارت با چین

تجارت با چین

انتظار می رود مصرف داخلی چین به ویژه در میان قشر متوسط، عامل عمده رشد چهار تریلیون دلاری پیش بینی شده در اقتصاد این کشور در دهه آینده باشد. افزایش هزینه های دستمزد در چین می تواند باعث انتقال سریع عملیات تولیدی شرکت ها به مکان های دیگر باشد، اما تعداد کمی به طور کامل این کشور را ترک می کنند، زیرا فرصت های رشد بازار مصرف داخلی به اندازه کافی پرسود و اغواگر است.

روند تغییر رفتار مصرف کنند گان چینی عمدتاً مشابه روندهایی است که در دوران رونق ژاپن، کره و تایوان دیده شده است. امروزه مصرف کنندگان چینی در مقایسه با بیست سال و یا حتی ده سال پیش ثروتمندتر، شهری تر و تحصیل کرده تر هستند و تمایل بیشتری برای به تعویق انداختن مراحل مختلف زندگی نشان می دهند.

براساس گزارش گروه مشاور بین المللی مک کینزی و همکاران با عنوان «رویارویی با مصرف کننده چینی در سال ۲۰۲۰»، تولید ناخالص داخلی چین در طول ۱۰ سال آینده سالیانه ۹/۷ درصد رشد خواهد کرد و سهم مصرف از رشد اقتصادی چین حدود ۴۳ درصد در مقایسه با سهم ۳۸ درصدی سرمایه گذاری، پیش بینی شده است. این درحالی است که سرمایه گذاری در حال حاضر(۲۰۱۴) در حدود ۵۳ درصدی از رشد اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد. مطابق این گزارش، مصرف خصوصی تا سال ۲۰۲۰ حدود ۳۹درصد و مصرف دولتی ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل خواهد داد. گزارش«رویارویی با مصرف کننده چینی در سال ۲۰۲۰» بر مبنای یک تحقیق گسترده شکل گرفته است، به طوری که بیش از ۱۵ هزار نفر در ۴۹ شهر را تحت پوشش قرار می دهد و همچنین الگوی مصرف را برای ۶۰ محصول از ۳۰۰ برند در بر می گیرد. به گفته یکی از مدیران شرکت مک کنیزی، دولت چین برای رویارویی با این مسئله با اتخاذ اقدامات جدی برای تقویت مصرف داخلی به طور هوشمندانه ای عمل می کند و رشد اقتصادی چین در آینده بیشتر بر بازار داخلی و نه بازار مصرف سایر کشورها تکیه خواهد کرد. به علاوه، بازار اینترنت چین، رشد فزاینده‌اش را با جمعیت کاربران داخلی که به طور سرسام آوری به بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت، ادامه خواهد داد. این رقم بر مبنای پیش بینی این گزارش بیش از دو برابر ۴۲۰ میلیون کاربر داخلی اینترنت برآورده شده در سال ۲۰۱۰ است. مک کینزی نشان می دهد که شرکت های خدماتی وب مانند موبایل چین، شرکت مخابرات چین، شرکت یونیکام چین، Tencent Holdings، Alibaba، شرکت اینترنتی Baidu، شرکت بازی های shanda و sohu، به بزرگترین ذی نفعان این بازار بزرگ تبدیل می شوند، چرا که مردم به طور روز افزون از طریق پلتفرم های مختلف اینترنت خرید خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان