سواد عاطفی

سواد عاطفی

همراهان گرامی اکنون می خواهیم چند اصل است که در همه بخش های مربوط به سواد عاطفی صدق می کند برایتان شرح دهیم:

  • از دیگران اجازه بگیر. به احساسات و عواطف دیگران احترام بگذار و بی اجازه به قلمرو آنها وارد نشو.
  • با دیگران صادق باش. راستی و صداقت یکی از پایه های اساسی سواد عاطفی است.
  • در مقابل والد ایرادگیر درونِ خود بایست و اجازه نده در کارهای تو دخالت کند.

 رهنمود مقدماتی سواد عاطفی

از دیگران اجازه بگیر. در هنگام آموختن سواد عاطفی، معمولاً مشاهده می کنیم که وقتی آدم ها عاطفه و مهر و محبتی را که به شدت محتاج آن هستند دریافت می کنند به گریه می افتند. یا زمانی که سوال خاصی از آنها پرسیده می شود، یا بابت موضوعی از آنها معذرت خواهی می شود، اشک در چشمهایشان حلقه می زند. به طور کلی هر نوع ارتباط عاطفی با دیگران ممکن است تجربه ای تکان دهنده و هراسناک باشد. به همین دلیل هر زمان که می خواهید در مورد احساسات (مثبت یا منفی) با کسی صحبت کنید، بهتر است از او اجازه بگیرید. یعنی:

  • به او هشدار بدهید که قصد دارید موضوعی را با او در میان بگذارید.
  • به او فرصت دهید که خود را برای شنیدن آن موضوع آماده کند.
  • ببینید آیا او می خواهد در آن لحظه راجع به موضوع موردنظر شما صحبت کند یا نه (شاید در آن لحظه سردرد شدیدی داشته باشد یا برای روز بعد امتحان مهمی داشته باشد و یا…)

وقتی از روش فوق پیروی کنیم، آنگاه حرفها و احساسات خود را در زمین حاصلخیزی می پاشیم و حاصل خوبی برداشت خواهیم کرد. با اجازه گرفتن از مخاطب خود، در واقع، پیشاپیش از هر گونه شوک، مقاومت، هراس و حتی خشم او جلوگیری می کنیم. به هر حال این موضوع حائز اهمیت است که به مخاطب خود فرصت دهیم. وقتی آهسته و با احتیاط جلو برویم، هم خود و هم مخاطب خود را برای یک واکنش عاطفی عمیق آماده می کنیم. هر زمان که در نظر دارید موضوعی را با دیگری در میان بگذارید، ابتدا سعی کنید با گفتن یکی از عبارات زیر او را آماده نمایید:

  • «می خواهی بگویم چه چیزی در وجود توست که من خیلی از آن خوشم می آید؟»
  • «دلم می خواهد راجع به احساسی که آن شب داشتم با تو حرف بزنم.»
  • «می خواستم از حرفی که آن روز به تو زدم معذرت خواهی کنم.»
  • «از این وضعی که پیش آمده ناراحت هستم. میل داری کمی با هم صحبت کنیم؟»

اغلب مردم معتقدند که این مقدمه چینی ها کار بسیار سختی است و آنها معمولاً در چنین مواقعی دستپاچه می شوند و خیلی ناشیانه عمل می کنند و از این ترس دارند که مورد ریشخند دیگران قرار گیرند. بحث و گفتگو راجع به عواطف (مثبت یا منفی) معمولاً از جانب کسانی که در زمینه ابراز عواطف و احساسات خود راحت نیستند رد می شود. اما با وجود آن که اجازه گرفتن از مخاطب برای اظهارنظر راجع به یک موضوع احساسی، کمی عجیب و مشکل به نظر می رسد، ولی تمرین و ممارست در این زمینه می تواند موانع را به تدریج برطرف نموده و موجب تقویت روابط ما با دیگران شود.

بالاخره باید از صداقت و راستگویی گفت. حقیقت این است که سواد عاطفی متکی به قلب هرگز نمی تواند در محیطی آلوده به دروغ و بی صداقتی؛ نشو و نما یابد راستگویی و صداقت باعث جلب اعتماد آدمها نسبت به یکدیگر می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*