مدیریت استراتژیک شرکت‌های کوچک و متوسط در دوره رکود

مدیریت استراتژیک شرکت‌های کوچک و متوسط در دوره رکود

طی دوران رکود اقتصادی، مدیریت استراتژیک ممکن است در حوزه شرکت‌های SMEs (شرکت‌های کوچک و متوسط) مفید و کارآمد واقع شود به دلیل اینکه آنها نیاز به بقا دارند. این بخش نگاهی به برنامه‌های استراتژیکی مناسب می اندازد زمانیکه مدل استراتژیهای ویلن و هانگر در سال ۲۰۰۸، قابل تعمیم به شرکت‌های کوچک و متوسط آسیایی می‌شود. هدف این بخش، تعیین انواع استراتژی‌هایی است که شرکت‌های کوچک و متوسط در برنامه‌ریزی‌های خود در دوران رکود اقتصادی بکار می‌برند. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی استراتژیکی در شرکت‌های SMEs، ظاهراً از استراتژیهای فعالانه نظیر استراتژی تمایز بیشترین بهره را برده است.

مدیریت استراتژیک یک فرایند مهم مدیریتی است، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا منابع خود را مدیریت کرده و فضایی برای توسعه مزیت رقابتی ایجاد کنند تا موفقیت آینده خود را در عرصه اقتصادی تضمین نمایند. در حالی که برخی از مطالعات تجربی، به بررسی شیوه‌های مدیریت استراتژیک در شرکت‌های بزرگ پرداخته اند، محققان در این زمینه به نتایج متناقضی دست یافتند، شرکت‌های کوچک و متوسط بر انجام برنامه‌ریزی استراتژیک رسمی اعتقاد دارند این در حالی است که سایر شرکت‌ها بر این باورند که برنامه‌ریزی استراتژیک رسمی، عملاً ارتباط زیادی با شرکت‌های کوچک و متوسط ندارد. یک طرح استراتژیک برای یک شرکت برنامه­ریزی برای رشد آینده و سودآوری آن است به طوری که کلید مدیریت موفق، توانایی در کسب مشتریان بیشتر باشد. برای کسب و کارهای کوچک، برنامه ریزی استراتژیک بسیار مهم است زیرا کسب و کارهای کوچک، نسبت به کوچکترین تغییرات مکانی بسیار آسیب پذیر هستند. مهمتر از همه اینکه، برنامه‌ریزی استراتژیک، “الگویی” برای کمک به توسعه و حفظ مزیت رقابت در بازار است. آیا مدل‌های برنامه ریزی استراتژیکی که برای سازمان‌ها در سراسر جهان طرح ریزی شده اندمی توانند برای شرکت‌های بزرگ یا کوچک قابل اجرا باشند؟ آیا این مدل ها برای سازمان های آسیایی کاربردی خواهند داشت؟

بدون شک تحقیقات متعددی در مورد اینکه آیا شرکت‌های کوچک و متوسط برنامه ریزی استراتژیک داشته اند یا نه، صورت گرفته است. این پژوهش به کاربرد مدل برنامه ریزی استراتژیک غربی می‌پردازد که توسط ویلن و ‌هانگر (۲۰۰۸) پیشنهاد شد. مدیریت استراتژیک، زمانی بسیار مهم تلقی ‌می‌شود که شرکت‌های کوچک و متوسط باعدم اطمینان مواجه شوند، برخلاف سازمان‌های بزرگ، سازمان‌های کوچک و متوسط دسترسی کمتری به منابع دارند. شرکت‌های کوچک و متوسط در مقایسه با شرکت‌های بزرگ، آسیب پذیرتر هستند، آنها تمایل دارند مشتریان کمتری داشته باشند و خدمات خرده‌فروشی ارائه دهند. زیرا در مقایسه با خریداران کسب و کار شرکت‌های بزرگ که در حد وسیعی خرید می‌کنند، خریداران آنها تمایل به خرید کمتری دارند.

مدیریت استراتژیک در شرکت‌هایی که با عدم قطعیت ناشی از رکود اقتصادی جهانی و بلایای طبیعی مواجه هستند، بسیار مهم تلقی می‌شود. بلایای طبیعی مانند طوفان کاترینا [که در سال ۲۰۰۴ رخ داده است]، آتشفشان ایسلند [۲۰۱۰] و زلزله ژاپن [۲۰۱۱] سبب اختلالاتی در تأمین زنجیره طولی، برای تولید کنندگانی که بیش از حد متکی به این منابع بودند شد. به طوری که بسیاری ازتولید‌کنندگان قدرت ریسک عملیاتی را نداشتند. محققان خاطر نشان کردند که چگونه شرکت‌های خودروی تویوتا و هوندا در طول زلزله ژاپن در سال۲۰۱۱ خسارات بزرگی متحمل شده اند، هر دو این شرکت‌ها به عنوان تأمین ‌کنندگان برتر ژاپنی محسوب می‌شوند. شرکت‌های تویوتا و هوندا شرکت‌های بزرگ جهانی هستند که قادر به بازیابی منابع خود هستند. اما تأمین ‌کنندگان آنها، به ویژه تأمین‌کنندگان شرکت‌های کوچک و بزرگ، چطور؟ آیا آنها نیز قادر به ریکاوری منابع خود هستند؟ حتی اگر شرکت‌های کوچک و بزرگ قادر به ریکاوری منابع خود باشند، باز هم چالش خودروسازان بزرگ حل نشده است. بنابراین، عدم قطعیت برحسب رشد اقتصادی و یا بلایای طبیعی تأثیر عمده‌ای بر روی هر سازمان به جای می‌گذارد.‌

مطالعه تمرکز استراتژی‌های کسب و کار شرکت‌های کوچک و متوسط، بر روی ۳ نوع استراتژی است: ۱٫ استراتژی تمایز (۳۹٫۴٪)، ۲٫ استراتژی تمرکز و ۳٫ترکیبی از استراتژی رهبری هزینه و تمایز.‌ استراتژی تمایز، یکی از برگزیده ترین راهبردهایی است که در شرکت‌های کوچک و متوسط تایید شده است. براساس مطالعات‌ صورت گرفته، استراتژی تمایز (استراتژی است که بر روی تولید محصولی با بهترین کیفیت، بهترین تصویر برند، بهترین خدمات، قیمت حق بیمه و بیشترین فعالیت ها، تمرکز دارد) رایج ترین استراتژی تصویب شده توسط شرکتهای کوچک و متوسط درنظرگرفته شده است. کیم و لیم در تجزیه و تحلیل اقتصادی خود بیان داشتند که عملکرد بالای شرکت در اتخاذ استراتژی رهبری هزینه و استراتژی تمایز در محیط آشفته اقتصادی متفاوت است. مطالعات نشان داده که انتخاب استراتژی تمرکز، تمایز و رهبری هزینه، اثرات مطلوبی بر عملکرد مالی شرکتها برجای می گذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بازاریابی در دوران ریکاوری و بهبود، مطالعه کتاب استراتژی های بازاریابی در دوران بهبود و رونق را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*