دگرگونی‌های ساختاری در فرآیند جهانی شدن

دگرگونی‌های ساختاری در فرآیند جهانی شدن

انقلاب صنعتی، بر خلاف انقلاب کشاورزی، طی زمان بسیارکوتاهی از آغاز مرحله‌ی اولیه‌ی جهانی شدن، رخ داد. در این مدت زمان کوتاه، در کشورهای توسعه یافته مانند انگلستان، آلمان و ایالات متحده شاهد ظهور تغییراتی اساسی در تولیدات محصولات کشاورزی، و رشد و تبدیل آنها به محصولات صنعتی پیشرفته بودند. به لطف نوآوری‌های تکنولوژیکی، این روند نوپای صنعتی شدن، حجم تولیدات کارخانه‌ها را انبوه می‌کند.‌ تغییر در شیوه‌ی تولید، باعث افزایش حجم محصولات کشاورزی در اقتصاد می‌شود. نتیجه اینکه صنعت، تا آغازجنگ جهانی دوم، تبدیل به فعالیت اقتصادی غالب شد.

افزایش رفاه و تقاضای گسترده‌ی مردم در این بازه‌ی زمانی برای برخورداری از یک زندگی با کیفیت بهتر، داشتن اوقات فراغت بیشتر و نیاز به داشتن خدمات جدید داشت که همگی ریشه در شهرنشینی، تغییرات در عوامل جمعیتی و اجتماعی-اقتصادی و نیز افزایش سطح آگاهی مصرف‌کنندگان داشته است.این امرکه در نهایت، منجر به تغییر و تحول ساختاری در اقتصاد گشته و نیز سبب تبدیل صنعت قدیمی به یک صنعت جدید شده است. پدیده‌ی جهانی شدن منجر به تغییرات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شد. همزمان با تغییرات حاصل از جهانی شدن، مفهوم آن نیز تکامل وگسترش یافت. اگر به پدیده ی جهانی شدن از نقطه نظر عوامل جمعیت شناسی، اجتماعی-اقتصادی و افزایش سطح آگاهی مصرف‌کنندگان بنگریم، آنگاه شاهد تغییرات ساختاری گسترده‌ای در اقتصاد خواهیم بود؛ دامنه‌ی این تغییرات تا حدی بالا‌‌‌ست که میتواند صنعت وابسته به یک اقتصاد قدیمی را تبدیل به یک صنعت جدید کند. اقتصاد جدید، اقتصادی مبتنی بر دانش است که تجارت الکترونیک در آن عاملی پویا محسوب می‌شود. بحران مالی جهانی، از آغاز سال ۲۰۰۷، بر بازارهای جهانی اثراتی منفی گذاشته است. با این وجود، تناقضات در بخش تقاضا تقریباً در تمام کشورها، به ویژه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا دیده می‌شود. تجارت الکترونیک عاملی کلیدی، در بهره‌وری، رقابت و از این‌رو رسیدن به ریکاوری بوده است. یکی از اهداف تجارت الکترونیک، همکاری با شرکت‌ها برای کاهش عمق شرایط بداقتصادی است که با افزایش سهم بازار و ارائه‌ی مزیت قیمتها و تسهیل در رقابت پذیری، نقش شایانی در رسیدن به ریکاوری ایفا می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که حجم تجارت و گردش مالی اعضای اتحادیه اروپا بین سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۹ کاهش یافته، در حالی‌که ارزش بازگشت گردش مالی تجارت الکترونیک، روند رو به رشد داشته است. هم‌چنین مشخص شده که تجارت الکترونیک در مقایسه با تجارت سنتی در بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا، از ثبات بیشتری برخوردار بوده است.

افزایش پویایی اقتصاد جدید: تجارت الکترونیک

فرآیند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری باز و بسته و اینترنت را تجارت الکترونیک [۱] می‌گویند. تجارت الکترونیک شامل چهار بخش می‌شود که به این شرح است:

  • بخش اقتصادی.
  • مصرف‌کنندگان.
  • شهروندان و
  • دولت.

علاوه بر چهار بخش مذکور، در محیط الکترونیکی چهار نوع تجارت الکترونیک دیگر نیز وجود دارد، که در اینجا ذکر می‌شود:

  • کسب‌‌وکار با کسب‌وکار [۲]
  • کسب‌وکار با مشتری [۳]
  • دولت الکترونیک [۴]
  • مشتری با مشتری [۵]

نقش تجارت الکترونیک در بازسازی اقتصاد، خلق نوآوری است که از منظر روابط تجاری، بر بسیاری از جنبه‌های زندگی اقتصادی و اجتماعی نظیر: شرایط کار، اولویت‌های مصرف‌کنندگان، امکانات و تسهیلات برای خرید، شیوه ی انجام وظایف عمومی، هزینه‌های تولید، ساختار عملیاتی و بازار، رقابت، بهره‌وری، قیمت‌ها و اشتغال تأثیر‌گذار است. این‌ها تنها نمونه‌هایی محدود از موارد متعددی هستند که تا حدی تحت تأثیر توسعه‌ی تجارت الکترونیک قرار گرفته‌اند.

[۱] Electronic commerce

[۲] B2B. Business to business

[۳] B2C. Business to costumer

[۴] E-Goverment

[۵] C2C. Consumer to consumer

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*