سواد عاطفی- تیپ افراد (بخش پانزدهم)

سواد عاطفی- تیپ افراد (بخش پانزدهم)

توی دنیا دو نوع آدم قدرتمند وجود دارد:

  1. اشخاص جامعه ستیز، که به کلی فاقد حس و عاطفه اند، و
  2. اشخاص همدل، که عمیقاً احساسات دیگران را درک می کنند.

البته این دو تیپ افراد در زندگی روزمره و واقعی نادر هستند. افراد جامعه ستیز هیچ چارچوبی نمی شناسند و به راحتی می توانند دروغ بگویند، دزدی کنند، زورگویی کنند و بدون احساس گناه مرتکب قتل شوند. در تاریخ نمونه های آشکاری از آنها را می توان مثال زد: نرون، آدولف هیتلر، استالین و غیره. در زندگی روزمره نیز بسیاری از آنها را می توان یافت: در سیاست، کار، گروه های خرابکار، و حتی در بعضی از خانواده ها؛ آنها با زور و تهدید قدرت می گیرند.

افراد همدل اما به اتکای مهارتهای عاطفی خود کسب قدرت می کنند. این افراد نوعی استعداد ذاتی برای همدلی کردن با دیگران دارند و این موهبت را از خانواده و معلمان خود در طی دوران کودکی و بلوغ دریافت کرده اند. عیسی مسیح، مهاتما گاندی و مادر ترزا، نمونه های تاریخی و اسطوره ای این گونه افراد هستند. قریحه ذاتی آنها برای عشق ورزیدن به دیگران، ترویج تعاون و همکاری میان مردم، و استعداد بی نظیری که در شکوفا کردن خوبی های ذاتی مردم دارند به آنها قدرتی می دهد که بسیار قدرتمندتر از پول و قدرت سیاسی است.

البته باید توجه داشت نمونه هایی که از دو تیپ افراد قدرتمند برشمردیم در زندگی روزمره بسیار نادر هستند. اما اگر خوب دقت کنید، خواهید دید خیل عظیمی که در حد فاصل میان این دو تیپ قرار دارند در اعمال و رفتار خود به یکی از این دو جناح افراطی متمایل هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*