قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

خطای هاله‏ ای

تحت تاثیر قرار گرفتن ادراک آدمی توسط یک صفت شخصیتی را خطای هاله ‏ای می‏نامند؛ برای مثال، اگر شخصی خندان و دوست داشتنی باشد، ممکن است او را فردی صادق بشماریم و در مقابل فردی که چهره عبوس و ناراضی دارد را انسانی شرور و نادرست تصور کنیم. در صورتی که این تصورات درست نمی باشد.

خطای فرافکنی

انسان تمایل دارد احساسات و ویژگی‏های خود را به دیگران نسبت دهد و از آنها اعتراف بگیرد که دارای آن صفات هستند. این اشتباه خطای فرافکنی نام دارد، تحقیقات علمی نشان داده که آشفتگی، لجبازی و خیره سری صفاتی هستند که اغلب انسان ها به ارزیابی و متهم کردن دیگران نسبت به آن‏ها تمایل داشته و از آن جا که این صفات کم و بیش در وجود همه انسان‏ ها هستند، هیچ کس به ارزیابی خود در مورد این صفات تمایلی ندارد.

خطای نخستین برخورد

هنگامی ‏که انسان برای نخستین بار فردی را ملاقات می کند، برای پیش بینی رفتار خود در برخوردهای بعدی، تصویر و خاطره‏ای از آن فرد در ذهن خود می سازد که این تصورات و خاطرات به طور موثری پایدار خواهند ماند.

خطای برخورد کلیشه ای

فرآیند برخورد کلیشه ای به دسته بندی افراد بر مبنای یک و یا دوصفت، و استناد برخی ویژگی‏ ها به همان افراد بر اساس آن صفات، گفته می ‏شود. برای مثال: ” وکلا صداقت ندارند” و غیره، البته هیچ یک از جملات نمی ‏تواند عمومیت داشته باشد.

خطای دفاع ادراکی

گاهی انسان با محرک‏ها و مسائلی گیج کننده و نامانوس و به عبارتی آموخته نشده روبه‏رو می شود که از ادراک آنها امتناع می‏ورزد که این فرآیند “دفاع ادراکی” نامیده می‏ شود؛ برای مثال، تحقیقات نشان داده انسان آگاهی ها و محرک‏ هایی که از نظر فرهنگی غیر قابل قبول یا تهدید کننده به نظر می ‏رسد را نادیده می‏گیرد، مگر اینکه بیش از حالت عادی باشد.

خطای ادراک انتخابی

فرآیند پالایش اطلاعاتی متناسب با خواست و مطلوب آدمی را “ادراک انتخابی” می ‏نامند. انسان از تجربه پیشین خود می‏ آموزد که اطلاعات نامساعد و ناخوشایند را نادیده بگیرد؛ برای مثال، اغلب سعی می ‏کنند که انتقادهای مستقیم و غیر مستقیم، به ویژه در مورد مسائل حرفه ‏ای (شغل) و تخصصی را نادیده انگاشته و بیشتر به تحسین‏ ها توجه کند.

خطای نظریه ‏های ضمنی شخصیت

نظریه‏ های ضمنی شخصیت مبین ادراک فرد از شخصیت اقشار مختلف مردم است که این ادراک بر مبنای تجربیات وی از ارتباط با طبقات مختلف جامعه شکل گرفته است. بر اساس این نظریه‏ های ضمنی، شخصیت انسان تمایل دارد بر اساس تجربیات متفاوت از ارتباط با دیگران سیستمی را ایجاد کند که توصیف کننده شخصیت افراد باشد، حال آنکه این سیستم می تواند در برخورد با افراد مختلف مملو از اشتباهات متفاوتی باشد ؛ برای مثال، هیچ تضمینی وجود ندارد افراد باهوش خلاق ترین افراد باشند.

2 دیدگاه ها

  1. عباس طاهری گفت:

    از شما ممنونم که با انتشار مطالب مفید به دیگران کمک می کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*