سواد عاطفی- خطای عاطفی (بخش هفتم)

سواد عاطفی- خطای عاطفی (بخش هفتم)

همراهان گرامی اکنون بخش هفتم سواد عاطفی را ارائه می دهیم.

انسانها به مهر و محبت و نوازش احتیاج دارند. آنها تشنه عشق اند. همه آدمها نیازمند آن هستند که به دیگران عشق بورزند و از جانب آنها مورد مهر و محبت قرار گیرند. آنها همانگونه که در موقع عطش شدید به سوی آب هجوم می برند برای ارضای نیازهای عاطفی خود به یکدیگر روی می آورند.

هنگامی که عشق و محبت در دسترس آنها نباشد، آنگاه به بازیهای عاطفی روی می آورند. اما متأسفانه مهر و محبتی که از راه این بازیها نصیبشان می شود عمدتاً تلخ و ناخوشایند است و اثرات زیانبار به همراه دارد. کسانی که مهر و محبت موردنیاز خود را از این راه به دست می آورند همه عمرشان را در چرخه ی این بازیها سپری می کنند. آنها از همان اوان کودکی برنامه ی زندگی شان را مشخص می کنند و مجموعه ای از نقشها و بازیها را که هر یک تولیدکننده ی نوعی اشتباه عاطفی است انتخاب می کنند. این نقش ها به نام ناجی، آزار دهنده وقربانی خوانده می شوند و افراد در حین اجرای این چرخه عاطفی ناخوشایند، پیوسته از این نقش به آن نقش در نوسان هستند.

بدون شک در هنگام کسب سواد عاطفی، سخت ترین قسمت همانا اقرار به اشتباهاتی است که در روابط خود با دیگران مرتکب می شویم. اما هیچ راه گریزی وجود ندارد. ابتدا خودتان باید بپذیرید که مرتکب اشتباه شده اید. بعد باید در حضور دیگران به اشتباه خود اقرار کنید. سپس باید از صمیم قلب احساس پشیمانی کنید و این موضوع را به اطلاع شخص رنجیده برسانید. سرانجام باید قول بدهید که واقعاً تغییر می کنید و در آن مورد به اصلاح خود بپردازید.

هنگامی که در یکی از سه نقش ناجی، آزاردهنده یا قربانی ظاهر می شویم مرتکب خطای عاطفی می شویم.

  • وقتی که در نقش ناجی ظاهر می شویم، به رغم میل باطنی خود، کارهایی را برای دیگران انجام می دهیم که در واقع خودشان باید برای خود انجام دهند.
  • وقتی در نقش آزار دهنده فرو می رویم، عصبانی می شویم و به خود حق می دهیم که به دیگران حمله کنیم. افرادی که مورد خشم و حمله ما قرار می گیرند اغلب همان کسانی هستند که تحت حمایت ما قرار دارند.
  • و بالاخره وقتی که در نقش قربانی ظاهر می شویم، یا خودمان را طوری مظلوم نشان می دهیم که توسط ناجی مورد حمایت قرار گیریم یا توسط آزار دهنده مورد حمله قرار گیریم.

چنانچه در نقش ناجی، آزار دهنده، قربانی عمل کرده اید سواد عاطفی حکم می کند از کسانی که آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده اید یا مشکلاتی برایشان ایجاد کرده اید معذرت خواهی کنید و خطای خود را در آینده جبران نمایید.

اگر از جانب کسی صدمه روحی خورده اید یاد بگیرید که از او توقع عذرخواهی داشته باشید و اگر او عذرخواهی کرد، باید

نحوه صحیح پذیرش عذرخواهی او،

به تعویق انداختن آن،

یا رد نمودن آن را بلد باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*