بازاریابی اثربخش و نتیجه گرا

در گذشته، بازارها ثابت، پایدار و شاید قابل پیش بینی بودند و شرکت ها برای کسب بهترین جایگاه در آن تلاش می‏ کردند. در مقایسه با گذشته، در بازار امروزه به دلیل رقابت تنگاتنگ میان شرکت ها و ارائه محصولات متنوع توسط شرکت ها، پیش بینی بازار بسیار سخت و دشوار شده است. امروزه شرکت ها با توجه به محدودیت در منابع و رقابتی شدن بازارها، مدیران را وادار به پیاده سازی روش ها و شیوه های نوین بازاریابی، می ‏کند. تا بیشترین اثربخشی و کمترین هزینه را برای شرکت شان به ارمغان آورد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای با عنوان بازاریابی اثربخش و نتیجه گرا را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

برنامه ریزی بازاریابی

پس از گذشت بیش از نیم قرن از شیوه و نظریه بازاریابی، بخش بندی بازار و مشتری، همچنان یکی از مشکل ترین مهارت های بازاریابی است که هم پیچیده و هم چند بعدی است.

فرآیند بخش بندی بندی بازار و مشتری، گفت و گویی مستمر با گروه های خاصی از مشتریان است که نیازهای شان باید دقیقاً درک شود. بخش بندی بازار به معنی گروه بندی کردن مشتریانی است که دارای خرید ها، نگرش، ارزش ها، باورها و رفتارهای مشابه هستند. با درنظر گرفتن این موارد، این کار تصویری دقیق تر از کسانی فراهم می کند که ما در حال تلاش برای خدمت به آنها هستیم.

اگر ما فقط به نیاز های مشتریان نگاه کنیم، به شدت گزینه های خود را محدود کرده ایم. و اینکه هیچ دو مشتری هم با هم یکسان نیستند. با این وجود، به جز در شرایط بسیار خاصی مانند یک طراح لباس مخصوص یا یک ماشین اسپرت دست ساز، عموماً هیچ کسب و کاری وجود ندارد که بتواند با ارائه کالاها و خدمات منحصر به فرد بقای خود را حفظ کند، مگر اینکه مشتریانش حاضر باشند پول زیادی بابت آن پرداخت کنند.

در عوض، اکثریت شرکت ها و سازمان ها باید به سختی کار کنند تا اشتراکاتی را بین مشتریان بیابند، طوری که بتوانند آنها را به نحوی گروه بندی نمایند که به روشی به صرفه و سودآور، قادر به برقراری ارتباط با ایشان باشند. احتمالاً تصمیم گیری درباره قلمرو، طبقه و مشتریانی که می خواهید به آنها خدمت کنید، در مقایسه با محصول، خدمت یا قیمتی که کمی بهتر است، تاثیر بسیار بیشتری بر عملکرد شما دارد. از نظر اقتصادی، بازارها منابع خوبی برای درآمد هستند، اما ممکن است سرمایه گذاری و هزینه های عملیات، به سرعت جذابیت آن را کم کنند انتخاب نادرست بخش مشتری، بزرگترین اشتباه در کسب و کار است. آنچه مورد نیاز است، درکی عمیق تر از بازارهای فعلی، ارزش نسبی بخش های مختلف مشتری، درک نحوه تکامل آنها، به ویژه در رابطه با دسته های مجاور یا گوشه بازار و آگاهی زیاد فرصت ها و تهدیدهای رقابتی در مناطق مختلف جغرافیایی و بخش های کسب و کاری است که در آن رقابت می کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*