آشنایی با طرح توجیهی کشاورزی

آشنایی با طرح توجیهی کشاورزی

دنیای کشاورزی چنان گسترده و متنوع است که می‌توان در دل هر بخش آن ایده‌های بسیاری را برای کارآفرینی و بهبود مشکلات تأمین غذای بشر پیدا کرد. ایده‌های تجاری مناسبی که برای کارآفرینی در حوزه کشاورزی مطرح می‌شوند را طرح توجیهی کشاورزی می‌گویند و ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند وچون این طرح توجیهی آشنا کنیم و در نهایت چند ایده جدید و کاربردی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد را به شما معرفی خواهیم کرد.

طرح توجیهی کشاورزی چیست؟

طرح توجیهی کشاورزی (Agricultural Feasibility Study‎) به زبان ساده یعنی اینکه شما پیش از اقدام برای راه اندازی یک کسب و کار در حیطه کشاورزی، نخست امکان پذیری آن طرح را مورد بررسی قرار داده و از جنبه‌های گوناگون آن را بسنجید تا بتوانید به این نتیجه برسید که آیا ایده شما قابلیت اجرا و سود دهی مناسب با توجه به شرایط درنظر گرفته شده را دارد یا نه؟

طرح توجیهی می‌تواند سود یا زیان ایده‌های شما را ارزیابی کند

برای این که بتوانید یک طرح توجیهی کارآمد را تهیه کنید باید ایده خود را از جنبه‌های زیر مورد بررسی قرار دهید:

 • زیرساخت‌های فیزیکی و خدمات

یکی از موارد مهمی که در زمان بررسی طرح توجیهی کشاورزی باید به آن توجه کرد این است که امکانات و زیرساخت‌های لازم برای طرح کشاورزی موردنظر را در اختیار داشته باشید. برای مثال در صورتی ‌که برای تولید محصولات باغی یا زراعی در این روستا طرح توجیهی با موضوع کشاورزی تهیه می‌کنید باید به دسترسی راحت و کم‌هزینه به نهاده‌ها، حمل‌ونقل و ماشین‌آلات کشاورزی هم توجه نمایید.

توجه به وجود امکاناتی مانند جاده یا راه‌های دسترسی، امکانات بهداشتی و درمانی و … از مواردی هستند که توجه به آن‌ها می‌توانند مهم باشند و باید پیش از اقدام به اجرایی کردن یک طرح کشاورزی به آن‌ها توجه کنید.

 • شرایط فرهنگی و اجتماعی

وقتی که مشغول تهیه یک طرح توجیهی در زمینه کشاورزی هستید، باید نسبت به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه مورد نظرتان اطلاعات کافی را جمع‌آوری کنید و نیازسنجی درستی هم از بازار هدف خود داشته باشید.  برای مثال تولید برخی از گیاهان دارویی شاید در یک منطقه یا کشور برای مصارف پزشکی مورد تأیید جامعه و قانون باشد اما در یک منطقه یا کشور کشت و تولید آن گیاه می‌تواند به تولید مواد مخدر تعبیر شود و نتایج نامناسبی را به دنبال داشته باشد.

 • شرایط نهادی

نهاده‌های کشاورزی مانند زمین حاصلخیز، آب کافی، کود و سموم کشاورزی، نیروی کار، ادوات کشاورزی و … از ملزومات یک پروژه کشاورزی هستند که شما باید در یک نوشتن طرح توجیهی با موضوع کشاورزی به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

اهمیت بررسی نهاده‌ها در یک طرح توجیهی در زمینه کشاورزی
 • شرایط اقتصادی

شما باید بتوانید توجیه اقتصادی یک پروژه کشاورزی را اثبات کنید. در صورتی ‌که با توجه ‌به داده‌هایی که از هزینه‌ها و درآمد پروژه خود محاسبه می‌کنید، متوجه شدید پروژه‌ای که حال بررسی آن هستید از نظر اقتصادی توجیه ندارد، باید از اجرای آن خودداری کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای نوشتن طرح توجیهی کشاورزی همین است که می‌توانید با بررسی پروژه موردنظر پیش از آغاز به کار، شرایط و توجیه اقتصادی آن را ارزیابی کنید و از زیان و شکست پروژه جلوگیری کنید.

 • شرایط طبیعی

وابستگی شدید بیشتر بخش‌های کشاورزی به شرایط جوی باعث شده تا آب‌وهوا و شرایط طبیعی از موارد مهمی باشد که باید در زمان تهیه طرح توجیهی آن را در نظر داشته باشید. شرایط آب‌وهوایی، میزان و کیفیت آب موردنیاز، تغییرات اقلیمی، تنش‌های فیزیکی مانند خشکسالی و سرمازدگی، تنش‌های زیستی مانند آفات و بیماری‌های غالب منطقه و … بخشی از مواردی هستند که باید در هنگام نوشتن طرح توجیهی مدنظر داشته باشید.

 • رقابت‌پذیری

پس از اینکه به شرایط پروژه کشاورزی پرداختید باید بازار و رقیبان را نیز مورد بررسی قرار دهید. هدف از یک طرح کارآفرینی در زمینه کشاورزی این است که شما بتوانید با تولید حداقل یک محصول یا ارائه خدمت، به حل یک مسئله بپردازید و این کار را بهتر از سایر رقیبان خود در بازار انجام دهید و همچنین بتوانید توجه مشتریان را به برتری محصولات یا خدمات خود جلب کنید.

ضرورت مشاوره برای تهیه طرح توجیهی کشاورزی

همان‌طور که احتمالاً تا به این جا متوجه شده‌اید، تهیه طرح توجیهی مناسب می‌تواند نقش پررنگی در موفقیت پروژه کشاورزی شما داشته باشد. بررسی شرایط، پتانسیل‌ها، رقیبان و شناخت درست و واقع‌بینانه از آینده یک طرح شاید برای همه کار ساده‌ای نباشد. برای همین هم استفاده از خدمات مشاوره‌ای برای نوشتن طرح توجیهی کشاورزی یکی از بهترین تصمیم‌هایی است که می‌توانید اتخاذ کنید.

اهمیت مشاوره در به ثمر رسیدن طرح‌های توجیهی کشاورزی
اهمیت مشاوره در به ثمر رسیدن طرح‌های توجیهی کشاورزی

در پایان لیستی از ایده‌ها که می‌توانید در صورت داشتن شرایط و بازار مناسب، برای آن طرح توجیهی تهیه کنید را برایتان تدارک دیده‌ایم تا شاید تلنگری برای شما باشد تا در زمینه کشاورزی به کارآفرینی یا خوداشتغالی مشغول شوید.

 1. پرورش و بسته‌بندی گل و گیاهان آپارتمانی
 2. پرورش و بسته‌بندی گل خشک و جاودان
 3. کاشت گیاهان علوفه‌ای به ‌صورت هیدروپونیک
 4. سرویس، نگهداری و اجاره ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی
 5. تولید، فراوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی
 6. کاشت درخت پالونیا برای زراعت چوب
 7. تولید و بسته‌بندی چیپس میوه
 8. پرورش عقرب برای استخراج سم از آن‌ها
 9. پرورش حشرات مفیدی مانند کرم ابریشم
 10. احداث استخر برای پرورش ماهی سردابی
 11. تولید ادوات یا تجهیزات کشاورزی
 12. تولید یا جمع‌آوری بذر از گیاهان خاص و درختان جنگلی
 13. تأسیس گلخانه هیدروپونیک گل رز هلندی
 14. پرورش کاکتوس و ساکولنت‌های تزئینی
 15.  پرورش گل رز هلندی
 16. پرورش اردک گوشتی
 17. پرورش غاز اوکراینی
 18. تولید ورمی کمپوست
 19. تولید آفت کش های گیاهی برای کشاورزی ارگانیک
 20. گردشگری کشاورزی
 21. طراحی و اجرای باغچه یا محوطه در منازل برای کشاورزی ارگانیک
 22. تولید نهال بلوبری
 23.  پرورش سگ نگهبان و زنده یابی
 24. پرورش و بسته‌بندی جو پرک و جو پوست‌کنده
 25. پرورش قرقاول
 26. تهیه و بسته بندی کود خاک برگ
 27. تولید غذای ماهیان
 28. تولید انواع آبپاش چمن
 29. پرورش هوبره
 30.  پرورش گل محمدی و تولید اسانس و گلاب

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مواردی که در نوشتن طرح توجیهی کشاورزی حائز اهمیت هستند آشنا کنیم و ۳۰ مورد از ایده‌هایی که می‌توانید از آن‌ها برای شروع کسب‌وکار خود در زمینه کشاورزی الهام بگیرید را نیز نام بردیم. در صورتی ‌که برای تهیه طرح توجیهی نیاز به مشاوره داشته باشید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*