آیا باید به کسب و کار خانوادگی تان ملحق شوید؟

کسب و کارهای خانوادگی موفق نسل به نسل ادامه می یابند و در واقع میراث نسل بعد به حساب می آیند. اما همیشه اوضاع بر وفق مراد پیش نمی رود و ممکن است حتی روابط خانوادگی را نیز تحت الشعاع قرار دهد. انتخاب شغل تمام وقت می تواند استرس زا باشد ولی انتخاب شغل های خانوادگی از انتخاب شغل های تمام وقت غیرخانوادگی هم استرس بیشتری را میتواند به همراه داشته باشند. در واقع کار در یک مجموعه خانوادگی همانند یک قرارداد اجتماعی نانوشته است و عواقب آن می تواند برای مدتی طولانی باقی بماند. تجربه ثابت کرده است که حتی کارآمدترین اعضای خانواده برای اینکه از عهده احساسات پیچیده ای نظیر انتظارات، تعهدات، عدم اطمینان و تمایل برای موفقیت حرفه ای برآیند، با مشکل مواجه می شوند.

آیا باید به کسب و کار خانوادگی تان ملحق شوید؟

اغلب اعضای خانواده فقط به خاطر ترس از اینکه برچسب فردی ناسپاس به آنها بخورد، وارد کسب و کار خانوادگی شان می شوند. آنها تصور می‌کنند و امیدوارند که خواسته والدینشان برای اینکه آنها به کسب و کار خانوادگی شان ملحق شوند به معنای داشتن یک کار مناسب است که به مالکیت و مدیرعاملی شرکت بینجامد، اما همیشه اینطور نیست. اعضای خانواده وقتی در محیط یک کسب و کار خانوادگی بزرگ می شوند طبیعتاً درک روشنی از نقاط قوت و ضعف شرکت پیدا می‌کنند و با راهکارهای ارتقاء و پیشرفت کار آشنا می شوند. اما معمولاً این همه واقعیت نیست و بزرگ ترهای شرکت فقط تصویری از کار خانوادگی را به اعضا نشان می دهند و همه واقعیت را به آنها نمی گویند.

در هر صورت در برخی از خانواده ها مشخص است که پیوستن به تجارت خانوادگی نمی تواند کار درستی باشد. به عنوان مثال وقتی رابطه شما با پدر یا مادرتان خوب نیست، مطمئناً پیوستن به کسب  و کار خانوادگی نمی تواند دردی از شما دوا کند. حتی ممکن است به مشکل شما دامن بزند. بهترین راهکار این است که شغلی خارج از کار خانوادگی خود پیدا کنید. مسیر پیشرفت و ترقی را طی کنید. سپس به تجارت خانوادگی خود ملحق شوید. وقتی بتوانید خود را در شغلی خارج از محیط کار خانوادگی ثابت کنید، می‌توانید به خانواده، همکاران و مهمتر از همه به خودتان نشان دهید که قابلیت و مهارت‌هایی برای انجام کار دارید و دستتان خالی نیست (در واقع نشان می‌دهید که رابطه تنها عامل حضور شما در تجارت خانوادگی نیست و برای خودتان تخصص هایی دارید که در محیط بیرون مثمر ثمر بوده است).

از طرف دیگر وقتی اعضای خانواده در محیط دیگری مشغول به کار می‌شوند، معنای کار سخت و سخت کوشی را می‌فهمند و با ساز و کار سایر شرکت ها آشنا می شوند و در نتیجه وقتی مسئولیتی در کسب و کار خانوادگی به آنها محول می شود، گله و شکایت نمی‌کنند. ضمنا وقتی وارد کار خانوادگی می شوید باید یک شغل واقعی برای خودتان دست و پا کنید، نه شغلی که پدر و مادرتان برای شما ساخته اند (یک عنوان شغلی ظاهری که فقط درآمد خوبی دارد). این نابرابری، ناخودآگاه باعث بروز تنش و التهاب در شرکت خانوادگی خواهد شد.

در هر صورت برای پیوستن به کسب و کارهای خانوادگی باید پاسخ  سوالات مهم زیر را پیدا کنید، ۳ سوال مستقیماً به خود شما و سه سوال بعدی به رهبر تجارت خانوادگی مربوط می شود که به شرح زیر است:

هدف تان از پیوستن به کسب و کار خانوادگی چیست؟

احتمالاً پاسخ تان مشابه این خواهد بود که «پدرم از من انتظار دارد»، «بهترین موقعیت شغلی پیش روی من است» و … این پاسخ ها مطمئناً انگیزه قابل قبولی برای چنین تصمیم گیری هایی نمی تواند باشد. سعی کنید به دنبال دلایل منطقی باشید و سپس بر اساس آن تصمیم گیری کنید. آیا انگیزه و هدف تان ناشی از علاقه ای است که به این کسب و کار دارید یا تحت فشار خانواده می خواهید به تجارت خانوادگی ملحق شوید؟

آیا رابطه شخصی خوب و سالمی بین رهبران شرکت خانوادگی برقرار است؟

رهبران کسب و کار خانوادگی لزوماً نباید عاشق یکدیگر باشند، اما باید بتوانند با هم تصمیمات خوبی اتخاذ کنند. آیا تصمیم گیری های خوبی که درباره آینده شرکت گرفته اند برای شما ملموس بوده است؟ فکر می‌کنید افراد مهمی نظیر والدین، خواهر و برادرها و … در زمان بحران های اجتناب ناپذیر که در هر نوع کسب و کاری پیش می آید، به کمک شما می آیند؟ آیا فشار ناشی از این کار گروهی می تواند روی رابطه شما با اعضای خانواده تاثیر بگذارد؟

از اینکه همیشه در کانون توجه باشید مشکلی ندارید؟

کارمندان غیرخانواده معمولاً عادت دارند که رفتار و کردار اعضای خانواده را زیر ذره بین بگذارند، به همین دلیل در شرکت خانوادگی از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهید بود که مطمئناً همیشه هم نمی تواند به نفع شما تمام شود زیرا کار و زندگی شخصی شما به نوعی به هم گره خورده است و در نتیجه رفتارتان در زندگی شخصی نیز می تواند روی کارتان تأثیر داشته باشد. آیا می توانید در چنین شرایطی فعالیت کنید؟

مسیر شغلی خود را چطور می بینید؟

باید بدانید شغل شما چطور می تواند به پیشرفت کسب و کار خانوادگی کمک کند. چه کسی شما را ارزیابی خواهد کرد؟ آیا با پیوستن به کسب و کار خانوادگی دیگر هیچ راه برگشتی ندارید؟ اگر نتوانید به خوبی از عهده وظایف تان برآیید چه اتفاقی می افتد؟ چطور بفهمید که در مسیر موفقیت قدم بر می دارید؟

آیا راهی برای تصاحب مالکیت شرکت خانوادگی وجود دارد؟

نقش شما در ساختار مالکیت کنونی و آینده شرکت چه خواهد بود؟ چه کسی مالک کنونی شرکت است؟ اگر مالکیت به نسل بعد منتقل شود، برنامه شما چیست؟ آیا به روزی فکر کرده اید که بخواهید مالکان غیرخانواده را به شرکت اضافه کنید؟ آیا باید حتماً در شرکت کار کنید تا در آینده مالک آن شوید و آیا همین قانون برای سایر اعضای خانواده نیز صدق می کند؟

نظرتان درباره کسب و کار خانوادگی چیست؟

خیلی مهم است که برنامه های رهبر کنونی برای کسب و کار خانوادگی را درک کرده و در حالت ایده آل در آنها سهیم باشید. به نظرتان شرکت در ۲۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟ این تجارت خانوادگی چه اقداماتی برای بازاریابی و به روز نگه داشتن خود در بلند مدت انجام داده است؟ برای حمایت از آینده شرکت و کمک به موفقیت مستمر آن چه کاری از دست شما برمی آید؟ چطور می توان تضمین کرد در هر شرایط کاری، هیچ خدشه ای به رابطه سالم خانوادگی وارد نشود؟

پاسخ به این سوالات در مجموع می تواند مبنایی برای گفتگوی سالم با رهبران فعلی تجارت خانوادگی  فراهم کند. باید بتوانید صحبت پرباری درباره آینده و مسیر شغلی تان با رهبران شرکت داشته باشید. این حق شماست که قبل از پیوستن به شغل خانوادگی تان، درباره ساختار، قوانین و فرآیندهایی که باعث موفقیت در این کسب و کارها می شود اطلاعات کسب کنید یا حداقل گفتگویی صریح و صادقانه با اعضای خانواده راجع به راه پیشرفت تان در شرکت داشته باشید. اگر تجربه کار در بیرون از فضای کسب و کار خانوادگی داشته باشید می توانید با والدین خود (رهبران شرکت) در مورد مسائل مهم تر بحث کنید و در نتیجه صحبت تان فراتر از گفتگوی بین پدر و مادر و فرزند خواهد بود. یافتن پاسخ سوالات تان مطمئناً راه روشنی از آینده شرکت و آینده شغلی تان در کسب و کار خانوادگی پیش روی شما قرار می دهد.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*