۵ اشتباه بزرگ برندسازی که می توانید از آن اجتناب کنید

5 اشتباه بزرگ برندسازی که می توانید از آن اجتناب کنید

5 اشتباه بزرگ برندسازی که می توانید از آن اجتناب کنید

برای استارتاپ‌هایی که قصد رقابت با سایر رقبا و پیشی گرفتن از آنها را دارند، برندسازی از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال اگر بخواهید بهترین محصول را با یک تصویر برند ضعیف عرضه کنید ممکن است نتیجه فاجعه‌باری در حوزه فروش برایتان اتفاق بیفتد به طوری که حتی برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان نیز با این معضل دست به گریبان بوده اند. به عنوان مثال شرکت کولگیت (Colgate) که یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان خمیردندان، صابون و مسواک جهان به‌شمار می‌آمد، در سال ۱۹۸۲ تصمیم گرفت وارد حوزه غذاهای منجمد شود و خط تولید خود را راه‌اندازی کند. با وجودی که شرکت بسیار موفقی در تولید خمیر دندان بود اما مردم رغبتی به خرید غذا از چنین شرکتی نداشتند و در نتیجه خط تولید غذاهای منجمد این شرکت با شکست مواجه شد. بنابراین همانطور که مشخص است اشتباه در برندسازی می تواند کسب و کارتان را به دردسر بیندازد. در ادامه قصد داریم ۵ اشتباه رایج در برندسازی و نحوه اجتناب از آن را مطرح کنیم.

عدم هدف گذاری صحیح و مشخص

شاید ایده‌های زیادی برای کسب و کارتان داشته باشید که پول‌ساز باشند اما اگر هدف اصلی شرکت خود را مشخص نکنید، مطمئنا شکست می خورید. بنابراین از آنجا که نمی‌توانید پاسخگوی نیاز همه باشید، تمرکزتان را روی داشته‌ها و دانش تان قرار دهید، به این ترتیب نه تنها مسیر شرکت را مشخص کرده‌اید، بلکه می‌توانید برندی بسازید که مورد اعتماد مصرف کننده باشد. برای این منظور، ببینید در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و چطور می‌توانید از رقبای خود جلو بزنید. به عنوان مثال اگر کسب و کارتان به عرضه ساندویچ مربوط است و هدف تان را روی استفاده از مواد اولیه تازه قرار داده اید؛ تمام اهداف و اقدامات تان باید در راستای این موضوع باشد تا به این ترتیب بتوانید برندی بسازید که بین مردم شناخته شده و مطرح شود.

ناهماهنگی در رسانه های اجتماعی

یکی از مهم ترین قواعد برندسازی، هماهنگی در همه حوزه ها است و این کار را می توانید از هماهنگی بصری شرکت در همه پلتفرم ها نظیر وبسایت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات چاپی و … شروع کنید. به عبارتی هماهنگی و ثبات در ارائه برند باعث دیده شدن بیشتر آن می شود. در بسیاری از مواقع، در وبسایت و شبکه های اجتماعی، مشتری برای اولین بار با برند شما مواجه می شود و در نتیجه باید تاثیر خوبی روی او بگذارید. اگر لوگوی شرکت تان در وبسایت به رنگ آبی و زرد است، این موضوع در شبکه های اجتماعی نیز باید درست به همین شکل رعایت شود. یک راهنمای استایل برند شامل رنگ ها، فونت ها و سایر عناصر مورد علاقه تان تهیه کنید تا به این ترتیب بتوانید همیشه در همه رسانه های اجتماعی هماهنگ عمل کرده و حرفه ای به نظر برسید.

5 اشتباه بزرگ برندسازی که می توانید از آن اجتناب کنید

عدم پاسخگویی در رسانه های اجتماعی

پلتفرم های رسانه اجتماعی در این روزگار دیگر فقط برای برقراری ارتباط با دوستان به کار نمی روند؛ مشتری ها از این رسانه برای پرسیدن سوالات خود درباره محصولات استفاده کرده و حتی از برندها انتقاد یا تعریف می کنند. طبق یک تحقیق، ۴۶ درصد از مردم سوالات خود را در این رسانه ها مطرح می کنند و اگر پاسخگوی سوالات آنها نباشید این خطر وجود دارد که تاثیری منفی روی مخاطب بگذارید. بنابراین باید به هر نظر و سوالی در عرض ۱۲ ساعت پاسخ دهید و هر چه سرعت پاسخگویی شما بیشتر باشد، تجربه مثبت تری را برای او رقم می زنید و در نتیجه تصویر مثبتی از برندتان ایجاد می کنید.

خدمات ضعیف به مشتری

خدمات مشتری یکی از بخش های مهمی است که دیدگاه مشتری نسبت به شرکت شما را می سازد. به عبارتی اگر مشتری نتواند خدمات مناسبی دریافت کند، نظر مثبتی نسبت به برندتان نخواهد داشت و این موضوع قطعاً برای رشد کسب و کارتان، خوب نیست. سعی کنید با ارائه خدمات مشتری، تا حد امکان به کمک مشتری بشتابید، به عنوان مثال با راه اندازی گفتگوی آنلاین در وبسایت می توانید امکان ارائه ۲۴ ساعته خدمات در ۷ روز هفته را برای مشتری فراهم کنید. در چت‌بات خود از اسم و عکس فرد پاسخگو استفاده کنید تا مشتری احساس کند که با یک فرد واقعی و نه یک ربات صحبت می کند.

بیش از حد جدی بودن با مشتری

برای موفقیت در برندسازی نباید خودتان، برند و کسب و کارتان را خیلی جدی بگیرید. اگر در مواجه با مشتری خیلی جدی و خشک ظاهر شوید، ممکن است او را از دست بدهید زیرا افرادی که از اینترنت استفاده می کنند حوصله و صبر کمی دارند و به همین دلیل کمی شوخی را دستمایه گفتگوی خود قرار دهید و متفاوت از سایرین عمل کنید، البته نباید از خط قرمزها هم رد شوید. وقتی یک برند مهیج و جالب باشید، مخاطب شما را فراموش نخواهد کرد.

در نهایت اگر با مشتری صادق باشید، در رفتار خود هماهنگ عمل کرده و از اشتباهات بزرگ برندسازی اجتناب کنید، مردم همانطوری به برند شما نگاه می کنند که هدف شما است. در واقع داشتن استراتژی برندسازی در هر کسب و کار کوچک و بزرگی باعث می شود در کار خود رشد کرده و پله های ترقی را طی کنید.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*