اشتباهات رایجی که در تهیه بیزینس پلن مرتکب می شوید

بیزینس پلن مزایای متعددی برای هر کسب و کار کوچک و بزرگ دارد، اما اگر این برنامه به درستی تهیه نشود می تواند به ضرر مالکان و مدیران کسب و کار تمام شود. پس همانطور که گنجاندن عناصر مهم در بیزینس پلن از اهمیت زیادی برخوردار است، یک سری اشتباهات رایج نیز ممکن است در تهیه آن رخ دهد که باید از آنها اجتناب کنید. رایج ترین اشتباهاتی که هنگام نوشتن یک بیزینس پلن اتفاق می افتند، شامل این موارد است:

 به تأخیر انداختن تهیه بیزینس پلن

اکثر مدیران کسب و کارها فقط در هنگام اضطرار، یا زمانی که بانک یا سرمایه گذار از آنها درخواست بیزینس پلن کرده باشد، مشغول تهیه این برنامه می شوند. بنابراین زمان نوشتن این برنامه را به بهانه نداشتن وقت و شلوغ بودن سرتان به هیچ عنوان به تعویق نیندازید زیرا هر چه سرتان شلوغ تر باشد، نیاز بیشتری به برنامه ریزی خواهید داشت. به عبارتی وقتی مسئول خاموش کردن آتش هستید باید یک سیستم اطفاء حریق برای کل جنگل در نظر بگیرید زیرا اگر توجه خود را به تک درخت های در حال سوختن معطوف کنید، کل جنگل به آتش کشیده شده و نابود می شود. همین موضوع برای کل شرکت تان نیز صدق می‌کند و لذا باید کل سیستم شرکت خود را در یک برنامه جامع کسب و کار لحاظ کنید تا بتوانید در همه بخش‌ها به موفقیت مورد نظر برسید.

مشخص کردن جریان نقدی

ما در یک کسب و کار نوپا احتمالاً هزینه های تولید محصول، مبلغ فروش و سود را در نظر می گیریم زیرا به ما یاد داده اند که فروش منهای هزینه ها و مخارج، و مساوی با سود است و با اینکه باید این سود را در کسب و کار خرج کنیم. اما متاسفانه این پول نقد است که هزینه می‌کنیم. بنابراین مشخص است که کسب و کارها باید درک روشنی از جریان نقدی خود داشته باشند.

اهمیت دادن به ایده

هیچ وقت اهمیت ایده را دست کم نگیرید، برای شروع کسب و کار به یک ایده بزرگ نیاز ندارید زیرا تعداد کسب و کارهای موفقی که ایده های جدیدی داشته اند، خیلی کم است. در واقع میتوان گفت برای شروع یک کسب و کار موفق، زمان، پول، پشتکار و عقل سلیم حرف اول را می زنند. جالب است بدانید پیاده سازی ایده های جدید بسیار دشوارتر از ایده های موجود در بازار است چراکه مردم درکی از ایده های جدید ندارند و اغلب از عملکرد آن مطمئن نیستند.

پس باید بدانید بیزینس پلن، برای فروش ایده های جدید به سرمایه گذار نیست و فقط خلاصه ای از چشم اندازها و دستاوردهای کسب و کار محسوب می شود. در واقع سرمایه گذار روی افراد و کسب و کارها سرمایه گذاری می‌کند و نه ایده. این برنامه تنها راه نشان دادن اطلاعات فعلی شرکت است و باید دانش و مهارت رهبری خود را به بهترین شکل ممکن به سرمایه گذار ارائه کنید و انتظار نداشته باشید ایده های کسب و کار بتواند باعث جلب نظر سرمایه گذار شود.

اجتناب از ترس و وحشت

تهیه بیزینس پلن آنقدر هم که فکر می کنید دشوار نیست و قرار نیست پایان نامه دکترا یا یک رمان بنویسید، پس ترس و وحشت به خود راه ندهید. راحت ترین راه نوشتن این برنامه، وقتی است که به صورت بولت پوینت و همراه با جدول باشد و در چند صفحه مختصر نکات کلیدی را توضیح دهید.

اهداف توخالی و مبهم

سعی کنید از ذکر اهداف مبهم و نامشخص به شدت اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که هدف یک برنامه رابطه مستقیمی با نتیجه دارد و برای رسیدن به این نتیجه باید مسیر مشخصی را ترسیم کنید. پس باید تاریخ دقیق، وظایف مدیریت، بودجه و اهداف کسب و کارتان را در این برنامه بیاورید. به این ترتیب، حتی اگر برنامه خوش آب و رنگی ارائه کنید که به هیج نتیجه و پیامدی ختم نمی شود، هیچ ارزشی نخواهد داشت.

اشتباهات رایجی که در تهیه بیزینس پلن مرتکب می شوید

یک برنامه برای همه اهداف

بیزینس پلن را طوری تهیه کنید که با اهداف واقعی کسب و کارتان همخوانی داشته باشد. این برنامه می تواند راجع به موارد مختلفی باشد به عنوان مثال، گاهی اوقات فقط اسناد فروش هستند که کسب و کار جدید را توضیح می دهند؛ در مواردی می تواند در قالب برنامه ناب (Lean Plan) باشد و برنامه دقیق اقدام، برنامه مالی، برنامه بازاریابی و حتی برنامه کارکنان را شامل شود؛ گاهی اوقات برای شروع یک کسب و کار یا فقط مدیریت بهتر یک تجارت به کار می رود. پس برنامه ای را تهیه و تدوین کنید که بیشترین هماهنگی را با اهداف کسب و کارتان دارد.

اولویت های نامناسب

به یاد داشته باشید که استراتژی به معنای داشتن تمرکز است و هنگام تهیه لیستی از اولویت ها باید ۳ یا ۴ مورد را مورد توجه قرار دهید. بنابراین مطمئناً لیستی با ۲۰ مورد از اولویت ها نمی‌تواند راهبردی باشد و به ندرت تاثیرگذار است. هرچه موارد این لیست بیشتر باشد، کم اهمیت تر جلوه می‌کند.

پیش بینی رشد تدریجی و منطقی

فروش در ابتدا به آهستگی افزایش می یابد و سپس به محض اینکه اتفاقی رخ می‌دهد، با یک نرخ رشد فوق العاده بالا می رود. چنین پیش بینی در یک بیزینس پلن موفقیت آمیز نیست و جزو اشتباهات رایج به حساب می آید، در واقع باید پیش بینی محافظه کارانه ارائه کنید تا بتوانید از آن دفاع کنید زیرا وقتی جای شک و تردید در آن وجود داشته باشد، مطمئناً کسی به آن نگاه مثبتی نخواهد داشت.

استفاده نکردن از افراد مناسب

یکی از عوامل اصلی برای داشتن یک برنامه کارآمد، استفاده از افراد مناسب یا متخصص است که در داخل شرکت می توانند رهبران و کارکنان شرکت ها باشند و در خارج از شرکت، مشاوران خبره (به عنوان مثال، حسابدار یا وکیل) و مشتری و حتی رهبران جامعه هستند.

صرف زمان زیاد روی موضوعات غیر ضروری

صرف زمان زیاد برای تجزیه و تحلیل و موارد غیر ضروی نیز یکی دیگر از اشتباهات رایج در بیزینس پلن به حساب می آید. شاید مشخص کردن زمان لازم برای جمع آوری اطلاعات و مشخص کردن زمان استفاده از این اطلاعات، امر دشواری به نظر برسد، اما یک مدیر باتجربه می تواند نقش مهمی در این فرایند بازی کند و نه تنها گروه را به جلو ببرد، بلکه از امور غیر ضروری نیز اجتناب کند.

عدم پاسخگویی و اجرای ضعیف

افرادی که درگیر تهیه بیزینس پلن بوده اند؛ اذعان کرده اند که بزرگ‌ترین مانع برای موفقیت این برنامه، اجرای آن است زیرا خیلی از برنامه‌ها به خوبی تهیه و تدوین می شوند اما در قفسه شرکت خاک خورده و عملیاتی نمی شوند. به همین دلیل کسب و کارها باید وظایف خاص را به افراد خاص بسپارند و برای بررسی نتایج، درخواست ارائه گزارش های منظم و مستمر داشته باشند. وقتی نتایج با انتظارات بیزینس پلن همخوانی نداشته باشد، از طرف مسئول باید توضیح خواست و برنامه را در جهت درست هدایت کرد.

ناامیدی

در دنیای کسب و کار، عوامل نامشخص زیادی وجود دارند که تعیین می کنند در مسیر تجارت تان موفق خواهید شد یا خیر و بیزینس پلن یکی از آن موارد است. افراد زیادی هستند که بعد از تهیه بیزینس پلن، قید همه چیز را می زنند و به جای اینکه از فرصت ها استفاده کرده و خطر را بپذیرند، نا امید شده و شانه خالی می کنند.

بی توجهی به بیزینس پلن

بسیاری از کسب و کارها به خاطر سَرسَری گرفتن بیزینس پلن و نگذاشتن وقت، انرژی یا افراد متخصص برای تهیه آن، با شکست مواجه می‌شوند. این شرکت ها معمولاً سعی می‌کنند از میانبرها استفاده کنند که نتیجه آن یک بیزینس پلن ناقص است و می تواند باعث شود منابع خود را ناشیانه و غیر منطقی سرمایه گذاری کرده و یک بحران مالی رقم بزنند.

وقت گیر بودن تهیه بیزینس پلن

حتماً همه شما شنیده اید که وقت، طلاست. این موضوع در کسب و کار هم صدق می‌کند و باید بدانید که تهیه بیزینس پلن هیچ ربطی به فروش مستقیم محصول یا خدمات ندارد. بنابراین خیلی از افراد مدت زمانی که صرف تهیه این برنامه کرده اند را به عنوان یک ضرر تلقی می‌کنند که شاید هم درست باشد. در واقع یک بیزینس پلن ممکن است نیاز به ۴۰۰ یا ۵۰۰ ساعت زمان داشته باشد و اگر هفته ای ۴۰ سال کار کنید، روند آماده سازی این برنامه حداقل ۱۰ هفته زمان می برد. پس سعی کنید زمان بهینه ای را به نوشتن یک بیزینس پلن اختصاص دهید.

هزینه زیاد تهیه بیزینس پلن

برخی شرکت‌های خدماتی می توانند به شما در تهیه بیزینس پلن کمک کنند. اگر قرار باشد این برنامه را بر اساس جزییاتی که در اختیارشان قرار می دهید، تهیه کنند. آنگاه ممکن است مجبور شوید بابت خدمات شان هزینه هنگفتی به آنها بپردازید. پس پیدا کردن یک شرکت متخصص که هزینه ای منطقی دریافت کند، خیلی مهم است.

گروه کلید تمامی خدمات بازاریابی از جمله نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار (Business Plan) را برعهده می گیرد پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  1. ساخت میز تلوزیون گفت:

    عالی
    ممنون

  2. سینا گفت:

    عالی.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*