افزایش میزان فروش با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

افزایش میزان فروش با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

تا همین چند سال قبل، کسب و کارهای کوچک از داشتن وب سایت زیبا و سئو و بازاریابی مناسب، راضی بودند. این روش موفق بود، زیرا با روش خرید مردم تناسب داشت. اما در حال حاضر مردم بخش قابل توجهی از زمان خود را در شبکه ‌های اجتماعی می‌گذرانند، به عبارتی فرآیند خرید در گذشته شامل علاقه فرد برای پیدا کردن کالای مورد نظرش بود، اما امروزه بیشتر بر اساس تجربیاتی است که مشتری در این محیط به دست آورده است.

چنانچه به دنبال افزایش فروش هستید، شبکه ‌های اجتماعی می‌توانند کمک بزرگی در این راه باشد. کاربران از این شبکه‌ ها برای کسب اطلاعات جدید، ارتباط با برندهای مورد علاقه ‌شان، بررسی کالاهای جدید و … استفاده می ‌کنند، اما قطعاً سراغ خواندن تبلیغات فروش شما نمی‌روند. در اینجا تکنیک‌هایی ذکر شده که می‌توانید برای افزایش فروش در شبکه‌های اجتماعی به کار ببرید:

فروش بدون فروختن

فروش بدون فروختن در ظاهر یک رفتار متناقض است که برای اینکه کمال استفاده را از شبکه ‌های اجتماعی ببرید، باید در نظر بگیرید. اما این عبارت به چه معناست؟ شما باید ارزش واقعی را به مشتری ارائه کنید تا به بهانه حل مشکل یا خریدهای آتی، با کسب و کار شما رابطه برقرار کند. باید خود را به گونه‌ای در شبکه ‌های اجتماعی نشان دهید که در نظر مشتری بهترین گزینه ممکن برای کسب اطلاعات یا کمک گرفتن باشد.

افزایش میزان فروش با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

پیدا کردن مشتری واقعی

تعامل با مشتری واقعی، راز موفقیت در شبکه ‌های اجتماعی است. به عبارتی برقراری رابطه با مشتری واقعی به این معناست که کسب و کار شما توسط افرادی دیده می شود که تمایل دارند با شما معامله کنند. در واقع اگر قرار است لپ‌تاپ بفروشید به سراغ مشتری نمی‌روید که قصد خرید خودرو را دارد. بهترین راه برای پیدا کردن مشتری واقعی، استفاده از پروفایل مشتری است تا با شخصیت او آشنا شده و بازاریابی خود را بر اساس آن تهیه کنید. هر چه این پروفایل کامل ‌تر باشد، نتیجه بهتری به دست می ‌آورید. بنابراین از اطلاعات جمعیت شناسی نظیر سن و جنسیت، آدرس، تحصیلات، شغل و درآمد استفاده کنید. با این حال یک پروفایل خوب فراتر از اینهاست و عبارتند از: عادت‌ های خرید، قدرت خرید، شخصیت، علایق، سرگرمی، نیازها و مشکلات و راهی که برای داشتن ارتباط آنلاین با برندها ترجیح می‌ دهند. لذا به مشکلات آنها گوش داده و توصیه‌ های کاربردی بدهید و فراموش نکنید که اولین گام برای جذب مشتری، جلب اعتماد است.

تولید محتوا شاه کلید فروش

اطلاعات، شاه کلید فروش است و با ارائه اطلاعات دیگر، نیازی به تبلیغات فروش ندارید. در واقع اطلاعات، همان کار تبلیغات را انجام می ‌دهد و شما را به عنوان منبع مفیدی از اطلاعات معرفی می‌ کند. اگر این اطلاعات را برای شبکه ‌های اجتماعی تولید می‌کنید از خود بپرسید که با این کار، چه ارزشی به زندگی مخاطبانتان اضافه می کنید. از آنجا که این شبکه‌ها دائماً در حال بروزرسانی هستند، باید از قافله عقب نمانید و خود را متمایز از دیگران کنید تا به جلب توجه مخاطب بینجامد. هر محتوایی که تولید می کنید باید جنبه اطلاع رسانی داشته باشد، باعث سرگرمی شود، در جهت کمک به مخاطب باشد و مخاطب را تشویق یا تحریک کند. تهیه ویدئوهایی که راهکارهای حل یک مشکل را نشان می‌ دهد، تولید پادکست‌هایی درباره جدیدترین پیشرفت ‌ها در صنعت حوزه کاری‌تان، پست‌های حاوی اطلاعات و محتواهای مفید، پست‌های سرگرم کننده و راه‌اندازی مسابقه و … از جمله روش ‌هایی هستند که باعث جذب مخاطب شده و نهایتاً ترغیب به خرید می ‌شود. بنابراین یک حساب شخصی برای خود باز کنید، مستقیماً با مشتری صحبت کرده و با هنجارها و انتظارات جامعه آشنا شوید. باید تعادل را رعایت کنید، در صورتیکه دائماً نظر دهید و واضح باشد که هدفتان جذب مخاطب است، این خطر وجود دارد که مشتری بالقوه را از دست دهید. در جریان باشید که هر یک از شبکه‌ های اجتماعی، کارکرد متفاوتی دارند، به عنوان مثال یک کلاس آموزشی در لینکدین باعث جلب توجه می ‌شود و تبلیغ کد تخفیف در محیط توئیتر و تلگرام نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت.

 ایجاد ارتباط با مشتری

فروش از طریق رسانه‌های اجتماعی، ارتباط تنگاتنگی با برقراری رابطه با مشتری دارد چرا که وقتی مشتری با برند شما رابطه برقرار کند، احتمال خرید افزایش می یابد. برای ایجاد رابطه ابتدا باید مشتری درست را پیدا کنید. با آنها وارد تعامل شده و به سخنانشان گوش دهید. باید به این فکر باشید که در وهله اول چه تاثیری روی مشتری می ‌گذارید، به همین دلیل باید وب سایت یا پروفایل توئیتر و محتوای خود را ارزیابی کنید. مشتری در نگاه اول، چه چیزی می بیند؟ چه تصویری از شما در ذهنش نقش می بندد؟ تصمیم بگیرید می خواهید چه تاثیری روی مشتری بگذارید و تصویر برندتان را بر اساس آن بسازید. به تیم خود آموزش دهید که با ادب و احترام با مخاطب برخورد کنند و سوالات یا انتقادها را به سرعت پاسخ دهند.

زمان فروش را به درستی پیدا کنید!

واقعاً مهم است که تلاش‌های شما در شبکه‌های اجتماعی، به فروش و معامله منتهی شود. چطور می‌توانید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، مشتری را به مرحله خرید بکشانید؟ برای پاسخ به این سوال باید وضعیت مشتری را مشخص کنید که آیا قصد خرید دارد؟ علائم ظریفی مثل وقتی که مشتری درباره محصولاتی نظیر محصولات شما یکسری صحبت‌های کلی می کند، یا علائم آشکاری نظیر سوالات خاصی که درباره قیمت، بازخورد و سایر جزییات مربوط به محصولات شما یا رقبا می پرسد، می‌تواند این موضوع را روشن کند. ببینید مشتری‌ها چه زمانی سوال می ‌پرسند و اطلاعات مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری برای خرید را در اختیارشان قرار دهید. آنها را ترغیب کنید که در لیست ایمیل یا بازاریابی شما عضو شوند یا مستقیماً با آنها در تماس باشید. در صورتیکه از نحوه فعالیت شبکه‌ های اجتماعی و استفاده از آن به نفع کسب و کارتان مطلع باشید، می ‌توانید در جذب مشتری، فروش موفق و وفادارسازی مشتریان موفق باشید.

شبکه خود را بسازید.

در سایت ‌های اجتماعی با مشتری ارتباط بگردید و افرادی را که راجع به صنعت شما صحبت می‌ کنند یا از کلید واژه‌ های مرتبط استفاده می‌ کنند، پیدا کنید. سپس با آنها ارتباط برقرار کرده و پاسخ سوالاتشان را بدهید یا موضوعات جالب را با آنها به اشتراک بگذارید. وقتی با مشتری هدف وارد تعامل می‌شوید، در واقع شبکه خود را ساخته ‌اید.

گروه کلید مشاوره و آموزش جهت فروش موفق، راهکارهای افزایش فروش و تکنیک های وفادارسازی مشتری را برای سازمان ها و ارگان های مختلف انجام می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*