افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش: تمام نکاتی که باید بدانید

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش: تمام نکاتی که باید بدانید

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش: تمام نکاتی که باید بدانید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دنبال کسب درآمد اینترنتی هستند، ما به شما سیستم همکاری در فروش را پیشنهاد می‌کنیم. افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش یکی از جدیدترین مشاغلی است که با پیشرفت دنیای الکترونیک و اینترنت، پیشرفت بسیار چشم‌گیری را تجربه کرده است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار به دنبال ایجاد یک سیستم همکاری در فروش برای حوزه کاری خودشان هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را هر چه بیشتر با این حوزه آشنا کنیم.

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) چیست؟

در واقع سیستم همکاری در فروش یکی از انواع تبلیغات است که توسط کسب‌وکارهای مختلف برای ایجاد بستر بیشتری جهت فروش محصولاتشان، ایجاد می‌شود. اگر بخواهیم بسیار ساده توضیح بدهیم، بدین صورت است که شما مسئول فروش محصولات دیگران خواهید شد. افراد محصولات خودشان را در اختیار ناشران قرار می‌دهند و این ناشران هستند که به روش‌های مختلف، شروع به فروش این محصولات می‌کنند.

به این افراد ناشر، همکاران فروش نیز گفته می‌شود. درآمد این افراد از طریق حق کمیسیونی است که بین فرد و سازمانی که با آن همکاری می‌کند، دریافت می‌شود. می‌توان عنوان کرد که سایت آمازون، اولین فروشگاهی بود که سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ را در سال ۱۹۹۶ به راه انداخت. سیستمی که نه ‌تنها هنوز هم با قدرت به کار خودش ادامه می‌دهد، بلکه توسط کسب‌وکارهای بسیار زیادی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

آشنایی با سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ
آشنایی با سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

سیستم پرداخت حق کمیسیون همکاری در فروش به چه صورت است؟

سیستم همکاری در فروش برای افرادی که می‌خواهند به‌ سرعت و بدون داشتن محصول خاصی به فروش و در نهایت درآمد برسند، بسیار مناسب است. اما شاید برای شما هم این سوال ایجاد شود که افرادی که در این سیستم به‌عنوان ناشر کار می‌کنند، چگونه حقوق می‌گیرند؟ سیستم پرداخت حق کمیسیون آن‌ها به چه شکل است؟ و…

در ادامه به روش‌ها و انواع مختلف افیلیت مارکتینگ خواهیم پرداخت و می‌بینیم که در هرکدام از آن‌ها، پورسانت به چه شکلی محاسبه خواهد شد.

پرداخت به ‌ازای فروش

یکی از روش‌های پرداخت در سیستم همکاری در فروش، پرداخت به ‌ازای فروش و یا Pay per sale است. در این روش تبلیغ‌ دهنده به ‌ازای هر خرید از سمت مشتری‌هایی که توسط ناشر هدایت شده‌اند، به ناشر درصدی حق کمیسیون می‌دهد. این حق کمیسیون می‌تواند بین ۴ تا ۱۰ درصد از فروش کل باشد.

پرداخت به ‌ازای هر لید

به مشتریان بالقوه که هنوز به مشتری بالفعل بدل نشده‌اند، لید (Lead) گفته می‌شود. در واقع سایت‌ها و برندهای نوپای بسیار زیادی وجود دارد که به دنبال دریافت هرچه بیشتر لیدها هستند. در این روش افیلیت مارکتینگ ناشر باید به شیوه‌های مختلفی، افراد را به سمت سایت شرکت تبلیغ‌ دهنده راهی کند. بسته به نوع کاری که افراد در این سایت انجام می‌دهند مانند ثبت ایمیل، ثبت شماره تماس، پرکردن فرم‌های مختلف و… پورسانتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

پرداخت به ‌ازای کلیک

یکی از زیرمجموعه‌های تبلیغات کلیکی، پرداخت به ‌ازای کلیک یا Pay per click است. در این روش فرد ناشر باید تلاش کند تا افراد مختلف را به سمت وب‌سایت شرکت تبلیغ‌ دهنده هدایت کند. این روش بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هدف آگاهی دادن درخصوص برند باشد.

حق کمیسیون در سیستم همکاری در فروش به روش‌های مختلفی پرداخت می‌شود
حق کمیسیون در سیستم همکاری در فروش به روش‌های مختلفی پرداخت می‌شود

چرا باید به‌عنوان یک ناشر در سیستم همکاری در فروش فعالیت کنیم؟

ممکن است برای شما هم سوال ایجاد شود که چرا افراد مختلف به ‌سوی سیستم همکاری در فروش روی آورده‌اند، این سیستم چه ویژگی‌هایی برای ناشران دارد و این‌ که اصلاً چرا باید این روش درآمدزایی را انتخاب کرد. دلایل مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • درآمدزایی در هر زمان: دیگر زمان برای شما مفهومی نخواهد داشت، شما حتی در زمان‌هایی که خواب هستید هم در حال کسب درآمد به سر می‌برید.
 • عدم پشتیبانی از مشتری: وظیفه پشتیبانی کردن از محصول و مشتری، به عهده شرکت تبلیغ‌دهنده است نه ناشر! تمام وظیفه شما متصل کردن مشتریان به شرکت تبلیغ‌دهنده است و تمام!
 • کار در منزل: به کمک افیلیت مارکتینگ شما می‌توانید به‌ راحتی حتی در منزل خودتان نیز به درآمدزایی برسید.
 • راحت و انعطاف‌ پذیر: شما به یک فریلنسر بدل خواهید شد. هر زمان که دوست داشتید می‌توانید به کار مشغول شوید. ضمن این‌ که نیاز به داشتن توانایی و یا تخصص بسیار خاصی هم ندارید.
سیستم همکاری در فروش؛ راهی عالی برای کسب درآمد اینترنتی
سیستم همکاری در فروش؛ راهی عالی برای کسب درآمد اینترنتی

مزایای سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ به‌عنوان یک روش بازاریابی قدرتمند در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است و سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی فراوانی از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند. این روش دارای مزایای بسیار زیادی است که می‌تواند هم برای تبلیغ‌ دهندگان و هم برای ناشران مفید باشد. از جمله مهم‌ترین مزایای مهم سیستم همکاری در فروش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عملکرد محور بودن این سیستم: بدین معنی که شما تنها در زمانی موظف به پرداخت هزینه هستید که عمل مورد نظر شما به‌ صورت کامل انجام شده باشد.
 • افزایش مخاطب: به‌ راحتی می‌توان از این سیستم برای بالابردن تعداد بازدید کنندگان و مخاطبان سایت‌ها، استفاده کرد.
 • افزایش اعتبار: به کمک این سیستم می‌توانید افزایش اعتبار را تجربه کنید. افراد مختلفی محصولات شما را استفاده می‌کنند، از آن تعریف می‌کنند و به دیگران معرفی می‌کنند. همین چرخه باعث بالارفتن اعتبار برند شما خواهد شد.
 • قیمت مناسب: این روش بازاریابی در مقایسه با روش‌های دیگر، دارای قیمتی مقرون‌به‌ صرفه‌تر بوده و به‌ ازای پرداخت هزینه‌ها، خروجی بسیار مناسب‌تری دارد.
 • بالارفتن ترافیک سایت: همان‌طور که اشاره کردیم، با کمک افیلیت مارکتینگ می‌توانید مخاطبان و دنبال‌کنندگان خود را افزایش دهید. این بدین معنی است که ترافیک سایت شما افزایش پیدا می‌کند و با افزایش ترافیک سایت، می‌توانید مخاطبان ارگانیک دیگری را از موتورهای جستجو جذب کنید.
سیستم همکاری در فروش دارای مزایای بسیار زیادی است
سیستم همکاری در فروش دارای مزایای بسیار زیادی است

معایب سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ

با توجه ‌به تمامی نکات مثبت و مزایایی که در خصوص سیستم همکاری در فروش برشمردیم، اما این سیستم گاهی دارای ضعف و معایبی نیز هست. به‌عنوان کسی که قرار است از این سیستم برای پیشبرد اهداف کسب‌وکارش استفاده کند، لازم است که با این مشکلات و معایب آشنا باشید:

 • نبود کنترل: بر روی این سیستم هیچ‌گونه کنترلی نبوده و ناشران گاهی باید برخلاف ‌میل‌ باطنی، به خواسته‌های تبلیغ‌ دهندگان مختلف گوش فرادهند.
 • نبود سیستم کنترل رقبا: شرکت‌های تبلیغ‌ دهنده و ناشران نمی‌توانند رقبای خودشان در این سیستم را تجزیه‌ وتحلیل کنند. گاهی ممکن است رقبا روش‌های خلاقانه‌تر و کم‌هزینه‌تری برای افیلیت مارکتینگ در نظر داشته باشند.
 • نبود تضمین: در این روش هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد که شما دقیقاً به خواسته‌ای که دارید می‌رسید یا ناشران به درآمدی که مدنظر دارند، می‌رسند.

نتیجه‌گیری

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ یکی از جدیدترین و بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی است. در این روش یک نفر به‌عنوان ناشر، وظیفه متصل کردن مشتریان به شرکت‌های تبلیغ‌ دهنده را به عهده دارد. درآمد و حق کمیسیون ناشر توسط شرکت تبلیغ‌ دهنده و براساس توافقاتی که بین آن‌ها شکل می‌گیرد، پرداخت می‌شود. سیستم همکاری در فروش دارای مزایای بسیار زیادی است، اما خالی از معایب هم نیست. حتماً قبل از شروع به انجام چنین سیستمی، با معایب و نواقص این سیستم، آشنایی لازم را کسب کنید.

 گروه کلید (KSYKG) خدمات مشاوره و اجرای پروژه های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال را توسط کارشناسان مجرب ارائه می نماید، جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*