با انواع روش های نام‌گذاری برند آشنا شوید

با انواع روش های نامگذاری برند آشنا شوید

نام برند،‌ شاخصی برای شناسایی یک برند به‌ حساب می‌آید و از آنجا که برای همیشه در کنار برند قرار می‌گیرد، شرکت‌ها باید نامی مناسب و موجه انتخاب کنند. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه موفقیت یا شکست برند را در بسیاری از جهات مشخص می کند. گاهی اوقات هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها برای پیدا کردن نام مناسب برای برند طول می‌ کشد. تقریباً کلیه فعالیت های بازاریابی نظیر طراحی لوگو، بسته بندی، جایگاه یابی و سایر موارد به همین نام برند وابسته هستند.

نام برند توصیفی

نام برند توصیفی، خدمات شرکت را به شکل توصیفی بیان می کند. از آنجا که نام برند باید ساده و جامع باشد و تخصص شرکت را توصیف کند، پس جای زیادی برای خلاقیت در نامگذاری باقی نمی ماند. داشتن نام برندی شفاف و روشن، این مزیت را دارد که می تواند داستان برند را به وضوح و به شکلی تاثیرگذار برای مخاطب توصیف کند. اما جنبه منفی‌ این نوع نامگذاری زمانی است که نام برند هیچ ربطی به محصولات یا کسب و کار جدید شرکت نداشته باشد.

از برندهای توصیفی می توان به جنرال الکتریک اشاره کرد که نامی ساده است و باعث برقراری رابطه بین کسب و کار و مشتری می شود، اما اگر همین جنرال الکتریک بخواهد به بازار کالاهای تند مصرف (FMCG) وارد شود، دیگر این نام برند شاید برای مشتری جذاب نباشد و بی ربط به نظر برسد. همین موضوع برای جنرال موتورز نیز صدق می کند.

نام برند به یادماندنی

نام برند به یادماندنی را سنگ بنای نامگذاری برند و جایگاه یابی برند می دانند. این نام ها معمولاً بسیار خلاقانه هستند و تمایز درخورتوجهی در صنعت مربوطه ایجاد می کنند. در نام به یادماندنی، پیشنهاد یا استعاره ای نهفته است که یک تجربه قدرتمند یا جایگاه برند را در ذهن مشتری تداعی می کند. به عنوان مثال ویرجین، نایک و آمازون که به خاطر اصالت و نوآورانه بودنشان، بسیار راحت آن ها را به یاد می آوریم. این برندها برای حفظ شایستگی خود در بازار باید محصولاتی را ارائه کنند که با نام برندشان همخوانی داشته باشد زیرا نام برند به یادماندنی،‌ مسئولیت زیادی را به شرکت ها تحمیل می کند.

نام برند ساختگی

نامگذاری محصولاتی که کاملاً نوآورانه یا جدید هستند و تاکنون مشابه آن در بازار وجود نداشته است، چالش بزرگی به شمار می رود. اینجاست که نام برند ساختگی به کمک کسب و کارها می آید تا محصولی که برای اولین بار وارد بازار می شود را نامگذاری کنند. این نوع نام ها نه تنها متمایز هستند، بلکه واضح و خلاقانه نیز محسوب می شوند. بااینکه ساخت چنین نام هایی دشوار است،‌ اما اگر با برند هماهنگی داشته باشد، به راحتی به یاد آورده می شود. کسب و کارها در اغلب موارد از نام هایی که ریشه لاتین، یونانی یا ریشه خارجی دارند، برای نامگذاری برند استفاده می کنند. اکسون،‌ کداک،‌ زیراکس و… از جمله این نام ها هستند.

چالش برانگیزترین بخش این نوع نامگذاری برند این است که آن‌ها هیچ تعریف مشخصی غیر از تعریفی که مبتکر آن ارائه کرده، ندارد و به همین دلیل شرکت ها برای اینکه این نام را در ذهن مردم جا بیندازند باید پول زیادی را صرف القای معنای مورد نظرشان در ذهن مشتری کنند.

با انواع روش های نامگذاری برند آشنا شوید

نام برند لغوی

نام برند لغوی با استفاده از بازی کلمات سعی می کند یادآوری آن را برای مشتری آسان کند. این نام ها ترکیبی از کلمات مرکب، املای کلمات و کلمات خارجی هستند و جزو رایج ترین روش نامگذاری برند به حساب می آیند. نام های لغوی نظیر دانکن دوناتس، برگر کینگ، کوکا کولا و… بسیار هوشمندانه هستند و می توانند روی مشتری تاثیرگذار باشند و بیشتر از همه برای مشتری‌هایی جذابیت دارند که مدت زمان زیادی در معرض چنین نام هایی قرار داشته اند.

نام برند اختصاری

نام برند اختصاری در اکثر موارد از اسم کلی شرکت گرفته شده است تا راحت تر تلفظ شود. برخی شرکت ها مدت زمان زیادی است که از این نوع نام برای نامگذاری برند استفاده می کند. آی بی ام، کی اف سی، یو پی اس، ناسا،‌ یونیسف از نام های برند شناخته شده اختصاری هستند. شرکت هایی مثل جنرال موتورز یا جنرال الکتریک نیز از نام های اختصاری GM و GE استفاده می کنند. از نظر یک قاعده کلی، به خاطر سپردن این نوع نام ها نه تنها برای مشتری دشوار است، بلکه برای وکیل علامت تجاری نیز مشکل خواهد بود.

نام برند جغرافیایی

زمانی که نام برند، محدوده‌ جغرافیایی یا کشوری که در آن فعالیت می کند یا فعالیت خود را از آنجا آغاز کرده است را برای خود انتخاب می کند،‌ به آن نام برند جغرافیایی می گویند. سوئیس میلیتری، آمریکن اکسپرس، بوستون ساینتیفیک تنها چند نمونه از این نوع نام برند هستند. با این حال مشخص شده است که گسترش چنین کسب و کارهایی در کشورهای دیگر محدودیت های خود را دارد و وقتی این کسب و کارها از نظر جغرافیایی با یک کشور یا ایالت خاص مشکل داشته باشد،‌ گسترش تجارت و تطبیق با شرایط دشوار خواهد بود.

نام برند بنیانگذار

به طور سنتی نام های برند با نام بنیانگذاران آن ها مرتبط بوده است و قدمت آن به اولین برندهایی که به وجود آمدند، برمی گردد، نظیر برند قدیمی فورد که از روی هنری فورد گرفته شده یا دیزنی که از روی والت دیزنی نامگذاری شده است. علاوه بر این، برخی شرکت ها از نام افراد مشهور به عنوان «سیگنچر ادیشن» برای تبلیغ برند خود استفاده می کنند، نظیر سیگنچر ادیشن آنجلینا جولی روی کیف های اچ اند ام (H&M)؛ هرچند روش مذکور را نمی توان به عنوان نام برند بنیانگذار در نظر گرفت.

مطالب مرتبط:

نام برند تاریخی

نام برند تاریخی به شخصیت ها و نام های تاریخی مرتبط است که هیچ ربطی به یک کسب و کار ندارند،‌ اما شاید حمایت این کسب و کار از شخصیت تاریخی خاصی را نشان دهد، نظیر تسلا موتورز.

نام برند مدرن

امروزه برندها، نام هایی را انتخاب می کنند که به محصول یا خدمات مورد نظرشان مربوط باشد. این نام های مدرن شامل کلمات مرکب می شوند و معناهای متعددی دارند، به طوری که هر مشتری می تواند برداشت خود را از آن داشته باشد،‌ نظیر بلک بری،‌ فیسبوک، اسنپ چت و اینستاگرام.

جاانداختن یک نام برند مدرن مستلزم تبلیغات گسترده است تا مردم بتوانند به راحتی آن را به یاد بیاورند. علاوه بر این مشتری باید همه جا خدمات یا محصولات این برند را ببیند تا از این طریق نام برند ملکه ذهن او شود و نامی آشنا برایش باشد.

نام برند مرکب

نام برند مرکب، از یک یا چند طبقه بندی فوق برای نامگذاری استفاده می کند. به عنوان مثال تلنور (Telenor)، یک شرکت مخابراتی نروژی است که دو کلمه ابتدایی آن به تخصص شرکت و صنعت مخابرات (Telecom) مربوط می شود و بخش دوم به محدوده جغرافیایی شرکت یعنی نروژ (Norway) اشاره دارد.

لینکین پارک (Linkin Park) نیز یک نام برند مرکب برای یک گروه راک آمریکایی است که نام خود را از لینکلن پارک (Lincoln Park) گرفته اند. فارکس (Forex) نیز ترکیبی از دو کلمه‌ی Foreign Exchange به معنای مبادله ارز خارجی است.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند(نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*