اهمیت لوگو در رشد کسب و کار (چرا به لوگو نیاز داریم؟)

اهمیت لوگو در رشد کسب و کار (چرا به لوگو نیاز داریم؟)

اهمیت لوگو در رشد کسب و کار (چرا به لوگو نیاز داریم؟)

پاول راند به عنوان بهترین طراح گرافیک تمامی دوران و مغز متفکر خلق لوگوی شرکت‌های IBM، وستینگ هاوس، UPS ، ABC و تعدادی دیگر از شرکت‌های معروف در سرتاسر جهان، جمله ای معروف در مورد لوگو دارد: «اگر در دنیای تجارت، تصویرسازی در حکم پادشاه باشد، اساس این تصویر، یعنی لوگو، جواهر درون تاج پادشاه خواهد بود».

این واقعیت می‌تواند حجم وسیعی از قدرت را برای یک طرح گرافیکی ساده به دنبال داشته باشد. طراحان گرافیکی با آگاهی از هدف خلق یک چنین موجود قدرتمندی، با ترکیبی از ترس، هیجان، اضطراب و غرور وارد این مبارزه گلادیاتوری طاقت فرسا می‌شوند. برای برتری در این رقابت سنگین، اصول و قواعدی وجود دارد که به روند طراحی لوگوهای مقتدر کمک می‌کنند. در ادامه به این اصول پرداخته شده است.

اهمیت لوگو در رشد کسب و کار

تفکری که به لوگوهای موفق منتهی می شود

اگر تنها چیزی که از لوگوی خودتان انتظار دارید برجسته بودن است، کار طراح خیلی ساده می‌شود. انجام یک کار گرافیکی شجاعانه باعث می‌شود تا برجسته شوید. خلق چیزی مینیمالیست هم باعث برجسته شدن شما می‌شود. ولی این برجسته بودن تنها یک عنصر از طراحی لوگوی خوب است. چیزهای زیاد دیگری وجود دارد که یک طراح باید آنها مد نظر قرار دهد.

برای اینکه یک لوگو عملکردی موثر داشته باشد، باید نمایشی قدرتمند از خودش نشان دهد. اولین چیزی که باید تشخیص دهید این است که تلاش دارید تا چه چیزی را بیان کنید. با توجه به اینکه امروزه شرکت‌های تولیدی و خدماتی بسیاری در زمینه تولید یک کالا دست به تبلیغات می‌زنند، بنابراین تسخیر اذهان مشتریان با یک ترفند و تکنیک خاص ضرورت دارد. در واقع صاحبان بنگاه‌های اقتصادی برای برقراری ارتباط با مشتریان و مصرف کنندگان، نیازمند روشی هستند تا به وسیله آن بر رقبا پیشی بگیرند. ابزارهای زیادی از سوی شرکت‎ها برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‎گیرد مثلاً چاپ بنر، کاتالوگ، ایجاد وب سایت و غیره، اما همه این ابزارها زمانی مؤثر واقع می‌شوند که برند محصولات در آنها به بهترین نحو ممکن ارائه شود. استفاده از لوگو یکی از راه‌های ارائه برند محصولات به مشتریان می‎باشد.

لوگوها نوعی نماد هستند و باید منظور طراح را به مخاطبان انتقال دهند. لوگوها باید یک جورهایی الهام بخش نیز باشند. پی بردن به منظور طراح و ارزش قائل شدن برای مشتریان به برجسته سازی لوگو کمک می‌کند. اگر فرد طراح مطمئن نیست که چه چیزی باعث برتری یک شرکت از رقبایش می‌شود باید سوالاتی را از خود و مشتریان بپرسد. براساس محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، مزیت رقابتی شما می‌تواند سرعت، حرفه‌ای گری، دقت، توجه به جزئیات، آگاهی، تنوع، سلامت، قدرت، نوآوری، ظرافت، کارایی و یا هزاران ویژگی دیگر باشد. چیزی که شما انتخاب می‌کنید باید برای مشتریان هم جذاب باشد، و نه فقط برای خودتان!

چرا به لوگو نیاز داریم؟

لوگوی شرکت اپل انعکاس‌دهنده نحوه تفکر این شرکت و عملکرد محصولات آن است: سادگی، هنرمندانه بودن و مناسب برای کاربر.

چرا به لوگو نیاز داریم؟

شرکت Evernote، به عنوان یک اپلیکیشن شناخته شده یادداشت برداری است که از یک فیل با یک گوش کج شده (حالتی مشابه با گوشه تا زده شده بالای یک ورق کاغذ) به عنوان لوگو استفاده می‌کند. این اپلیکیشن برای جمع آوری و یادآوری فهرست‌ها، تصاویر، ایده‌ها و باقی مسائل استفاده می‌شود.

زمانی که طراح لوگو ویژگی‌هایی که باعث ارزشمند شدن شرکت برای مشتریان می‌شود را مشخص می‌سازد، از آنها برای اهداف ارتباطی لوگو استفاده می کند.

شناخت مخاطب

یک لوگو نه تنها انعکاس دهنده جایگاه یک شرکت است؛ بلکه مخاطب هدف را نیز مورد اشاره قرار می‌دهد. اگر مخاطب شما افراد جوانی باشند که عاشق ورزش هستند، لوگوی شرکت باید به گونه ای طراحی شود که نیاز ورزشی آنها را ارضا سازد.

اصول مهم طراحی لوگو

زمانی که پی بردید لوگوی شما باید دنبال چه چیزی باشد و مخاطب هدف کیست، می توانید به سراغ طراح بروید. زمانی که گزینه های پیش رو را مرور می کنید، باید ۷ اصل را در نظر داشته باشید.

ساده بودن

بهترین لوگوها یعنی آنهایی که حسی شفاف و آنی از شما به بیننده ارائه می‌نمایند، تمیز و بدون درهم ریختگی هستند. درکل، ساده بودن بیشترین تأثیرگذاری را دارد. برای نمونه لوگوهای زیر:

اصول مهم طراحی لوگو -  ساده بودن

به خاطر داشته باشید که لوگوها به روش‌های مختلف در پلتفرم‌های متفاوت و با فرمت‌ها و اندازه‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک لوگوی قدرتمند با در اختیار داشتن چند عنصر ساده، به راحتی شناسایی شده و پیام شما را به مخاطب انتقال می دهد. اگر عناصری در اختیار دارید که اصلاً کارایی خاصی ندارند، از شرشان خلاص شوید.

لوگوهای زیر تلاش دارند تا عناصر زیادی را در خود جای دهند. هیچ کسی زمان کافی برای پی بردن به تمامی این عناصر ندارد.

اصول مهم طراحی لوگو - ساده بودن

یادآوری آسان

یک لوگو باید به راحتی در ذهن مخاطب یادآوری شود. یک نگاه ساده باید باعث شود تا لوگو سریعاً در ذهن مخاظب شکل بگیرد. مشابه با هر نمادی، یک لوگو باید عنصری مجزا را به نمایش بگذارد و ویژگی‌های مبنایی شرکت را به تصویر بکشد. درک لوگویی که پیچیده و شلخته باشد و بخش‌های مختلفی را در اختیار داشته باشد برای مخاطب دشوار خواهد بود. نتیجه این وضعیت نادیده گرفتن راحت لوگو است، مثل موارد زیر:

اصول مهم طراحی لوگو - یادآوری آسان

تازه بودن

دنبال لوگوهای تکراری نباشید. لوگوهای موجود در صنعت خود را بررسی کرده و الگوها را مشاهده کنید. از تقلید کردن پرهیز کنید. در هر کسب و کار انبوهی از لوگوها وجود دارد که نشان دهنده مفهوم مرتبط با آن صنعت است. تمامی این لوگوها انتقال دهنده حسی از تازگی مورد نظر شرکت‌ها هستند.

اصول مهم طراحی لوگو - تازه بودن

مدرن بودن و نامتناهی بودن

مدرن یعنی امروزی ولی این مدرن بودن نباید به این معنا باشد که لوگوی شما در پنج سال آینده احمقانه به نظر برسد. مدرن بودن متفاوت از روی بورس بودن یه به روز بودن است. روی بورس بودن یعنی اینکه امروز خیلی در چشم قرار دارید و در نهایت از رده خارج می شوید. از سوی دیگر، مدرن بودن کمتر وابسته به سبک بوده و خصوصیات متناسب زمان را بدون از دست دادن هویتش در خود ادغام می سازد.

یک لوگو باید مدرن باشد یعنی باید اجزای داغ و معاصر را در خود جای دهد به طوریکه پس از چندین سال همچنان محبوب و خواستنی باشد. در غیر این صورت، لوگو نابود خواهد شد. راهبرد کلی طراحی لوگو باید به حدی مدرن باشد که عناصر، رنگ‌ها و فونت‌های ویژه ای را در خود جای دهد. بعضی از لوگوها به منظور حفظ ساختاری مدرن و عناصر ضروری منحصر به فرد بودن، در طول زمان تغییراتی را پشت سر گذاشته اند، مثل UPS، استارباکس و برگر کینگ.

اصول مهم طراحی لوگو - مدرن بودن و نامتناهی بودن

متناسب سازی و تقارن

بهترین لوگوها با استفاده از اصول تناسب و تقارن طراحی می‌شوند. در زیر می‌توانید ببینید که چطور لوگوی شرکت‌های اپل و توئیتر از دایره‌هایی متناسب و همچنین متقارن برای خلق یک کیفیت زیبایی شناختی مطبوع و متعادل استفاده کرده اند.

اصول مهم طراحی لوگو - متناسب سازی و تقارن

اطمینان از کارایی تمامی بخش ها

ابزار گرافیکی لوگوی شما و ظاهر آن با یکدیگر تعامل داشته و باعث ارتقای یکدیگر می شوند. یا اینکه باید این طور باشند. اگر ابزار گرافیکی تمیز و خطی باشد، از ظاهری استفاده نکنید که پیچیده و گیج کننده باشد. این دو عنصر در واقع یک مورد هستند، حتی اگر به صورت مجزا و مکمل مورد استفاده قرار گیرند.

اصول مهم طراحی لوگو - اطمینان از کارایی تمامی بخش ها

تطبیق پذیری

لوگوی شرکت شما به روش‌های مختلف و در چندین حوزه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای نمونه بر روی تی‌شرت‌ها، کلاه بیسبال، خودکار، بطری‌های آب، بنرهای افقی و عمودی، پس زمینه‌های سیاه و سفید، و یا حتی در کار دیگر لوگوهای یک شرکت. فقط فرض کنید که لوگوهای زیر چه حالتی بر روی یک خودکار می‌گیرند:

اصول مهم طراحی لوگو - تطبیق پذیری

لوگوی شرکت باید یکپارچگی خود را حفظ کند و هدف تعیین شده اش را به سرانجام برساند. یک طرح خوب تمامی این مسائل را درک کرده و لوگویی را خلق می‌کند که در تمامی موقعیت‌ها جواب می‌دهد. طراح تمامی دیگر عناصر برندسازی را مورد توجه قرار می دهد.

لوگوها بیانگر فعالیت شرکت‌ها و به نوعی نشانگر برند سازمانی مؤسسات می‌باشند. نهادهای اقتصادی با ساخت لوگوها قصد دارند تا تبلیغات برند محصولات خود را به شیوه‎ای هوشمندانه انجام دهد. لوگوها با افول فروش محصولات یک شرکت فراموش نمی‌شود و برند محصولات برای همیشه در ذهن مصرف کنندگان باقی می‌ماند. بنابراین لوگوها باید طوری طراحی شوند که برند شرکت را در ذهن مصرف کننده حکاکی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*