اهمیت هویت برند | نحوه ایجاد یک هویت برند قوی

اهمیت هویت برند | نحوه ایجاد یک هویت برند قوی

اهمیت هویت برند | نحوه ایجاد یک هویت برند قوی

درست مثل هویت فردی که اشخاص را منحصربه‌فرد می‌کند، هویت برند نیز ویژگی خاص یک کسب و کار محسوب می‌شود که هر کسب وکار را از دیگری متمایز می‌کند. در واقع هویت برند مجموعه‌ای از عناصر برند است که شرکت‌ها برای نشان دادن تصویری از خود به مشتری، ارائه می‌کنند. به هر حال هویت برند باید شما را در نظر مشتری، متمایز کند. مشتری، هویت برند را به محصول یا خدمات شرکت ربط داده و باعث ایجاد وفاداری مشتری می‌شود.

واقعیت این است که باید محصول یا خدمات‌تان خلاقانه و متفاوت باشد، زیرا همیشه افراد دیگری با ایده‌های بهتر و ارزان‌تر در بازار وجود دارند. پس تنها راه برای فروش پایدار و سود مستمر این است که هویت برندی داشته باشید که وفاداری بلند مدت را تضمین کند و در واقع همان فوت کوزه‌گری است که باید از دیگران مخفی بماند.

اهمیت هویت برند

هویت برند، مولفه مهمی برای کمک به رونق و پیشرفت کسب و کار است. چراکه نوع تجارت شما را نشان می‌دهد و به عبارتی هدف، ماموریت، دیدگاه، احساس و صدای شرکتتان است زیرا بسیاری از مردم بر اساس اسم، لوگو و رنگ برند تصمیم می‌گیرند. هویت برند، علم و هنر را به هم آمیخته است و بدون آن، برای آغاز به کار شرکت خود با مشکل مواجه می‌شوید. در ساخت یک هویت برند قوی، هرگز به مشتری توهین یا بی‌احترامی نکنید و هیچگاه توجه آنها به جزییات را دست کم نگیرید.

ایجاد یک هویت برند قوی

برای ایجاد یک برند قوی، در ابتدا باید پاسخ چند سوال را بدهید، هدف‌تان چیست؟ چه اعتقادات و ارزش‌هایی دارید؟ اگر برند شما، یک انسان بود، چه خصوصیاتی برای آن متصور بودید؟ همچنین از چه طریق با دیگران ارتباط برقرار می‌کرد؟ چه وجه تمایزی نسبت به سایر رقبا دارید؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند هویت برند شما را شکل دهد و پیش از هر کاری باید به اهمیت هر یک از این سوالات پی ببرید. سپس وقت آن است که هویت برندی بسازید که برندتان را برجسته کرده و شما را در معرض دید مشتری قرار دهد.

طراحی هویت برند

طراحی، درست همان چیزی است که هویت برند را به تصویر می‌کشد. حروف‌نگاری (تایپوگرافی) به فونت کلمات اشاره دارد که برای عناصر برندینگ انتخاب می‌کنید. نوع حروف‌نگاری، نکته‌های زیادی از برند را آشکار می‌کند، پس در انتخاب آنها دقت کنید. رنگ، در مرحله بعد قرار دارد. مشتریان بالقوه حس روانی متفاوتی به رنگ‌های مختلف دارند، به همین دلیل انتخاب مدبرانه رنگ‌ها، تاثیر زیادی بر نحوه درک مشتری از یک برند دارد. به عنوان مثال قرمز، رنگ هیجان و احساسات است و مناسب هویت برندهایی است که جوان و مهیج هستند. رنگ زرد، نشان دهنده شادی است یا رنگ سبز که نشانگر پول و طبیعت است.

شکل و فرم نیز در طراحی حائز اهمیت است. این عنصر تاثیرگذار باعث تشدید عکس‌العمل مشتری می‌شود، به عنوان مثال لوگویی که فقط دایره و خطوط نرم دارد، عکس‌العملی متفاوت نسب به لوگویی با خطوط زاویه‌دار و مربع به همراه دارد. اشکال دایره‌ای، حس عشق، اتحاد و همگرایی را نشان می‌دهد. اشکالی مثل مربع و مستطیل نشان دهنده قدرت و کارآمدی است.

بعد از آنکه عناصر مختلف طراحی هویت برند را مشخص کردید، باید از یک طراح بخواهید این عناصر را به هویت برند تبدیل کند. با توجه به نوع کسب و کارتان باید به برخی عناصر توجه بیشتری داشته باشید به عنوان مثال در حوزه رستوران، باید توجه مضاعفی به منو و فضای رستوران شود یا در حوزه بازاریابی باید به وبسایت و رسانه‌های اجتماعی توجه کرد.

لوگو به عنوان شالوده هویت برند به حساب می‌آید و باید بتواند شرکت و ارزش‌های شما را نشان دهد، ساده و جذاب و واضح باشد، تاثیر بلند مدت روی مشتری بگذارد، بعد از ۶ ماه از مد نیفتد و نشان دهنده استانداردهای صنعت شما باشد.

اهمیت هویت برند | نحوه ایجاد یک هویت برند قوی

شخصیت مشتری را در نظر بگیرید.

هنگام طراحی هویت برند، باید شخصیت مشتری را در نظر بگیرید تا لوگو، محتوا و تصویری خلق کنید که با مشتری هدف که قرار است جذب کنید، همخوانی داشته باشد. با اینکه برندینگ قوی بر شناخت عمیق از بازار متکی است، اما تبلیغات ویژه نیز به شناخت مشتری هدف ارتباط دارد.

وب سایت خود را به بهترین نحو طراحی کنید.

وبسایت یکی از بارزترین و عینی‌ترین جنبه‌های هویت برند است، به خصوص اگر مشغول یک کسب و کار آنلاین یا کالای دیجیتال هستید، مشتری حتماً به وبسایت شما سر خواهد زد. وبسایت جایی است که هویت برند بیشترین تاثیرگذاری را دارد.

بسته بندی زیبا و خلاقانه محصولات

چنانچه محصول شما، یک جسم فیزیکی است، پس بسته‌بندی عامل مهمی برای جذب مشتری محسوب می‌شود. طراحی خوب باعث می‌شود تجربه خرید متمایز باشد و در عین حال وفاداری مشتری و خرید مجدد را به همراه داشته باشد. شما با بسته‌بندی می‌توانید طراحی خود را به رخ مشتری بکشید.

کارت ویزیت حرفه ای داشته باشید.

اگر به دنبال توسعه کسب و کار خود هستید، حتماً کارت ویزیت داشته باشید. کارت ویزیت با طراحی حرفه‌ای باعث ایجاد طرز فکر مثبت مشتری نسبت به شما می‌شود. طراحی روی کارت باید ساده باشد، لوگوی شرکت در یک طرف آن و جزییات شخصی در سمت دیگر باشد.

استراتژی مناسب برای ایمیل ها داشته باشید.

ایمیل راهی عالی برای تعامل با مشتری و رونق کسب و کار است. برای اینکه در استراتژی ایمیلی خود موفق باشید باید روی طراحی ایمیل کار کنید تا متمایز از دیگران باشد. چه هدفی از ارسال ایمیل دارید؟ هدف‌تان برقراری یک رابطه شخصی است؟ پس ایمیل باید کوتاه، جذاب و ساده باشد. آیا هدف‌تان اطلاع‌رسانی درباره راه‌اندازی یک خط جدید لباس است؟ باید تصاویری فوق‌العاده از لباس‌ها را در ایمیل بگنجانید.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی ، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*