نکات کلیدی بازاریابی دیجیتال در صنعت هتلداری

بازاریابی هتلداری

بازاریابی هتلداری

با توجه به افزایش پلتفرم‌های آنلاین و همچنین ازدیاد استفاده از موبایل، بازاریابی هتلداری با تغییرات چشمگیری در سال ۲۰۱۸ مواجه شده است. علاوه بر پیشرفت‌های تکنولوژی، تغییرات جمعیت شناختی باعث شده در نحوه جستجوی مشتری و رزرو هتل و هواپیما و … تغییرات مستمری ایجاد گردد. امروزه مشتری‌ها از رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال برای انتخاب خطوط هوایی، هتل، رستوران و … استفاده می‌کنند. پس بازاریابی دیجیتال در صنعت هتلداری را نمی توان هرگز کم اهمیت دانست.

انتظار می‌رود امسال، فروش دیجیتالی سفر به ۱۹۸ میلیون دلار برسد، به همین دلیل بازاریابان هتلداری باید نسبت به آخرین ابزارها و تکنیک‌ها به‌روز باشند. بیش از ۱۴۰ میلیون فرد بالغ، جزییات سفر خود را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند و حدود نیمی از آنها، تلفن هوشمند دارند، پس جای تعجب ندارد که راه‌ و روش های دیجیتال همچنان در صدر بازاریابی هستند. در حال حاضر بیشتر از همیشه باید به بهینه‌سازی محتوای وبسایت رستوران خود در حوزه موبایل توجه کرده و محتواهای فوق‌العاده بصری برای اینستاگرام یا تلگرام خود تولید کنید.

با این حال نباید از کامپیوترهای خانگی غافل شوید، چرا که بسیاری از مشتری‌ها در اواسط برنامه‌ریزی سفر، از کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کنند. ضمناً ۶۷ درصد از مشتری‌ها، برای رزرو کردن به سراغ کامپیوترهای خانگی خود می‌روند. تحقیقات حاکی از آن است که حتی اگر مشتری‌ها به عنوان بخشی از برنامه‌های وفاداری باشند، تعهدی نسبت به یک برند ندارند. در واقع برندی که محتوای ارزشمند عرضه کرده و در عین حال اولویت های مشتری را مد نظر قرار می‌دهد، در زمینه هتلداری موفق خواهد بود.

نکات کلیدی بازاریابی دیجیتال در صنعت هتلداری

 

بازاریابی دیجیتال در صنعت هتلداری امروزه یک راهکار ثانویه نیست.

عجیب نیست که مشتری‌ها به سمت راه‌های آنلاین رفته‌اند، به عبارت ساده، بازاریابی دیجیتال به عنوان مبنای شروع یک سفر محسوب می‌شود. در کشور آمریکا، ۷۱ درصد مسافران برای برنامه‌ریزی سفر، ۷۹ درصد برای خرید بلیط و ۸۳ درصد برای رزرو جا از پلتفرم‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. در این راه منابع آنلاین که بیشترین کاربرد را دارند شامل موتورهای جستجو، سایت‌های آنلاین آژانس مسافرتی و بخش نظرات سایت‌ها می باشند. به عبارتی بازاریابی هتلداری ارتباط تنگاتنگی با بازاریابی دیجیتال دارد و بدون داشتن استراتژی پیشرفته آنلاین، امکان رسیدن به موفقیت پیاپی در این حوزه، وجود ندارد. در کشور ایران نیز در چند سال اخیر افراد مختلفی در این زمینه فعال شده اند و سایت های کاربرپسند مختلفی را راه اندازی کرده اند که این خود نشان از رشد بازاریابی دیجیتالی در صنعت هتلداری در کشور ایران می باشد.

مسافران جوان‌تر، از همان آغاز سفر، سراغ موتورهای جستجو می ‌روند.

موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ شامل اطلاعات و ابزارهای مضاعف برای مسافرت هستند و به همین دلیل، اهمیت آنها برای مشتری‌ها روز به روز بیشتر شده است. ۶۳ درصد مسافران در حین برنامه‌ریزی برای سفر، از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. با اینکه این موتورها، کاربرد زیادی بین همه قشرهای سنی دارد، اما برای مشتری‌های جوان‌تر خیلی مهم شده است به طوری که ۵۷ درصد مسافران ۱۸ تا ۳۴ ساله، برای اطلاع از قیمت هتل‌ها، سراغ موتورهای جستجو می‌روند. بنابراین برندهای هتلداری و به خصوص هتل‌هایی که مشتری‌های هدف‌شان، جوان‌ترها هستند، باید حتماً فکری به حال استراتژی‌های سئو و بازاریابی موتورهای جستجوی خود کنند. البته هتلداران از موتورهای جستجوی مربوط به رزرو تورها، هتل ها و بلیط ها نیز نباید غافل شوند. چراکه این گونه سایت ها معمولا دارای سئو و بهینه سازی مناسب بوده و به راحتی می توانند اطلاعات خدمات شما را در اختیار مسافران قرار دهند. به این ترتیب شما برای بازاریابی دیجیتال در صنعت هتلداری می توانید از این موتورهای جستجو نیز کمک بگیرید. همچنین برای مثال می توانید مشتریان خود را ترغیب کنید تا در صفحه مربوط به هتل شما در این موتورهای جستجو نقدی منصفانه از شما بنویسند. به این ترتیب صفحه مربوط به هتل شما  بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد.

کاربرد تلفن های هوشمند بیشتر از کامپیوترهای خانگی است.

افزایش کاربرد تلفن‌های هوشمند، بر هر کسب و کاری تاثیر گذاشته است و این موضوع برای حوزه هتلداری و سفر هم صدق می‌کند. با اینکه مسافران در آغاز و پایان سفر خود از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند، اما کامپیوترهای خانگی در اواسط کار بیشتر به کار می‌رود. به این ترتیب، بازایاب‌های هتلداری باید به رفتار هر دو حوزه تلفن هوشمند و کامپیوتر خانگی توجه کنند، ضمن اینکه باید برنامه های خود را، اول برای آینده تلفن‌های هوشمند در نظر بگیرند.

اهمیت محتوای بصری روز به روز بیشتر می شود.

ماهیت سفر و هتلداری خیلی خوب در قالب تصاویر بصری نشان داده می شود. زمانی که پلتفرم‌های آنلاین بیشتر روی تصاویر و ویدئو تمرکز می‌کنند، تاثیرگذاری محتوای آنها دوچندان می‌شود. مسافران هنگام سفر از انواع مختلفی از محتواها استفاده می‌کنند. در این میان، ۴۹ درصد به سایت‌هایی با مضمون سفر، ۳۰ درصد به رسانه‌های اجتماعی و ۲۳ درصد به تماشای ویدئو می‌پردازند. ۵۱ درصد مسافران نیز معتقدند تصاویر تبلیغاتی می‌تواند بر تصمیمات آنها برای سفر تاثیر داشته باشد. در واقع محتوای بصری را به عنوان عناصر به یادماندنی تبلیغات دیجیتالی سفر می‌دانند به طوری که ۴۹ درصد مسافران، این تصاویر را به یاد می‌آورند، ۴۱ درصد قیمت آن را به خاطر سپرده‌اند و ۳۷ درصد مبلغی که کاملاً مطابق با نیازشان بوده را به یاد دارند.

اعضای وفادار همیشه هم وفادار نیستند.

اعضای برنامه‌های وفاداری، اهمیت بسزایی برای بازاریاب‌های هتلداری دارند. این افراد با برند شما آشنا بوده و تمایل دارند از سایت‌تان بازدید کنند. ۵۵ درصد اعضای وفادار گفته‌اند که هنگام تصمیم‌گیری برای سفر، برنامه عضویت نقش مهمی داشته است. اعضای وفادار صرفاً تا زمانی وفادار هستند که از این برنامه نفع می‌برند. ۶۷ درصد این اعضا با دیدن پیشنهاد بهتر، سراغ آن می‌روند. اساساً مشتری از آن دسته از برند هتلداری استقبال می‌کند که ارزش واقعی را پیشنهاد بدهد و به محتوا، ابزار و اولویت‌های سفر توجه نماید. بازاریاب‌های دیجیتال که با این رفتارهای در حال تغییر آشنا هستند، بهترین موقعیت را برای موفقیت در این حوزه دارند.

کشور ما به رغم اینکه از نظر معیارها و استانداردهای صنعت گردشگری به عنوان یکی از هفت کشور برتر از نظر تعداد جاذبه های گردشگری در نقشه جغرافیایی جهانی شناخته و معرفی شده است، متاسفانه هنوز در این زمینه گامی اساسی برنداشته و با بسیاری از معیارهای اقتصادی در صنعت هتلداری فاصله ای معنادار دارد. بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴، ایران قرار است میزبان ۲۰ میلیون گردشگر باشد تا با استفاده از درآمدهای چشمگیری ارزی این صنعت، چرخ اقتصاد و همچنین تقاضای کار جوانان و متخصصانش را پاسخگو باشد. برای رسیدن به این هدف والا باید بزرگان صنعت هتلداری به بازاریابی دیجیتال روز به روز توجه بیشتری داشته باشند. اما یقیناً این سرمایه گذاری منافع قابل توجهی را نصیب آنها خواهد کرد.

 گروه کلید (KSYKG) خدمات مشاوره و اجرای پروژه های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال را توسط کارشناسان مجرب ارائه می نماید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*