بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا، در واقع یکی از تکنیک‌های بازاریابی برای تولید و انتشار محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم به منظور اطلاع‌رسانی، تعامل و جذب مخاطب است. با توجه به وجود انواع محتوا، با انواع مختلفی از بازاریابی محتوا روبه‌رو هستیم. شاید دانستن اهمیت بازاریابی محتوا برای کسب و کار، حتی از درک خود بازاریابی محتوا مهم‌تر باشد. بنابراین در ابتدا باید از ۴ گام اصلی چرخه خرید مطلع باشید.

  1. مشتری نیازهایی دارد که راه ارضای آن را نمی‌داند.
  2. به محض اینکه مشتری به راهکار مورد نظرش پی می‌برد، در مورد آن تحقیق می‌کند.
  3. تا به اینجای کار، مشتری شروع به مقایسه‌ کالاها کرده تا با کیفیت‌ترین کالا و در عین حال با قیمت مناسب را پیدا کند.
  4. در نهایت مشتری تصمیم خود را گرفته و کالای مورد نظرش را خریداری می‌کند.

بازاریابی و تبلیغات سنتی برای دو مرحله آخر مناسبند، در حالیکه بازاریابی محتوا برای دو گام نخست کارایی دارد و علاوه بر بالا بردن آگاهی، به مشتری درباره کالاهایی آموزش می‌دهد که شاید هیچگاه به فکرش خطور نکرده است. مزیت دیگر بازاریابی محتوا این است که از سایر بازاریابی‌های دیجیتال نیز حمایت می‌کند، به این ترتیب که برای بازاریابی رسانه اجتماعی، محتوای مضاعف تولید کرده و با ایجاد لینک‌های داخلی طبیعی، به سئو نیز کمک می‌کند، ضمناً با ارائه محتوای خوب، در موتورهای جستجو دیده می‌شوید. در واقع بسیاری از شرکت‌ها باید بخش عمده‌ای از تلاش‌ سئوی خود را روی بازاریابی محتوا متمرکز کنند.

بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی بازاریابی محتوا در ۷ گام

تعیین اهداف: هدفتان از بازاریابی محتوا چیست؟ این محتوا قرار است چه کارایی برای شرکت شما داشته باشد؟

در چه مواردی می‌توانید به مشتری در حل مشکلاتش کمک کنید؟

تمایز با دیگران: چه عاملی در برنامه بازاریابی محتوای شما وجود دارد که باعث تمایزتان می‌شود؟ نکته اصلی این برنامه چیست؟

بررسی بازاریابی محتوا: این اهداف هستند که شاخص‌ها را مشخص می‌کنند. اگر هدفتان، ایجاد آگاهی است، پس محتوای خود را به این زمینه اختصاص دهید.

مخاطب خود را مشخص کنید: اهداف شما نقش بسزایی در تعیین مخاطب دارد. برای این منظور می‌توانید تحقیق کرده، به انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین سر بزنید، از رسانه‌های اجتماعی برای تعامل با مخاطب استفاده کرده و مشخص کنید که مشتری‌های بالقوه شما از کدام رسانه بیشتر استفاده می‌کنند. باید پاسخ این سوالات را نیز پیدا کنید: چه عاملی باعث شده مشتری‌ها، خدمات یا کالای شما را خریداری کنند؟ هدف‌شان از این خرید چه بوده؟ چه عاملی باعث شده دیگران خریدار خدمات یا کالای شما نباشند؟ به چه دلیل دیگران فکر می‌کنند کالا یا خدمات شما گزینه خوبی برای آنها نیست؟

بررسی نیاز مخاطب: مخاطب باید چه اطلاعاتی از شما داشته باشد؟ از رسانه‌های اجتماعی و صحبت با مشتری‌ها، پرسنل فروش و خدمات مشتری استفاده کنید تا نیاز مشتری را بهتر بفهمید. مهم‌ترین هدف شما باید این باشد که علایق مشتری را مشخص کنید تا به این ترتیب وقت خود را به تولید محتوای غلط هدر ندهید.

تهیه برنامه اجرای محتوا: از صحبت با عوامل سازمان و مشتری‌های خود، یک مدل بهینه محتوا تهیه کنید. این برنامه‌ باید نشان دهد که چه محتوایی را به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و سه ماهه تولید کنید.

تهیه برنامه تقویتی محتوا: واقعیت این است که تولید محتوا به خودی خود کافی نیست. در بسیاری از موارد باید آن را تقویت کنید. استفاده از رسانه‌های اجتماعی در این زمینه، کمک شایانی به شما خواهند کرد. در عین حال نباید عوامل دیگری نظیر مردم، مشتری‌ها، کارمندان و … را فراموش کنید چرا که می‌توانند به تقویت بازاریابی محتوا کمک کنند. علاوه بر تقویت برنامه خود باید مسیرتان را بازبینی کرده و از ابزارهای لازم مثل گوگل آنالیتیک استفاده کنید تا ببینید تا چه حد در بازاریابی محتوا موفق عمل کرده‌اید.

برای موفقیت در فروش، نیازی به استفاده از تدابیر فروش بالا نیست چراکه اعتمادی که معمولاً به واسطه چرخه گسترده فروش به وجود می‌آید، به راحتی می‌توانید از راه بازاریابی محتوا به دست آورید. در ضمن لزومی ندارد که بازاریابی محتوای پیچیده‌ای داشته باشد تا تاثیرگذار و مفید باشد، فقط باید مسیر مشخصی داشته باشید و از هر مرحله آن مطلع باشید. مشتری بالقوه نیز با دیدن محتوا، به ارزش آن پی می‌برد و وقتی به شما مراجعه می‌کند که متقاعد شده باید از شما خرید کند. بازگشت سرمایه‌ در صورت اجرای صحیح بازاریابی محتوا، فوق‌العاده خواهد بود.

برای بازاریابی محتوا از کجا شروع کنیم؟

آسان‌ترین راه برای آغاز بازاریابی محتوا، وبلاگ‌نویسی است. شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد، اما هر چه جلوتر می‌روید، برای شما راحت‌تر می‌شود. در نوشتن محتوا باید به تکنیک نوشتن و عنوان خوب و مناسب توجه کنید و در عین حال باید یاد بگیرید که چه مطالبی می‌تواند باعث جذب مخاطب شده و آنها را به مشتری یا ارباب رجوع تبدیل ‌کند. در واقع محتوایی، عالی محسوب می‌شود که مخاطب را به خواندن مطلب ترغیب کند. در صورتی‌که نمی‌دانید چطور محتوای خود را ارزشمند کنید، می‌توانید از مشتریان فعلی‌تان سوال کنید که چه نوع محتوایی برای آنها مفید خواهد بود یا در گذشته برایشان موثر بوده است.

برای اعتمادسازی بین کسب و کار خود و مشتریان بالقوه باید محتوایی تولید کنید که با زبان خود مشتری با او ارتباط برقرار کند و بر اساس علایق آنها باشد. مشتری به دنبال ارزش‌های ملموس است و وقتی بازاریابی شما با موفقیت مواجه می‌شود که بتواند نیازها و خواسته‌های خاص و بزرگ آنها را برطرف کند. برای مثال ابزار یا تکنیکی که زندگی را برای آنها آسان‌تر می‌کند یا دستورالعملی که مراحل یک فرایند پیچیده را ترسیم می‌کند.

با این حال برای کسب موفقیت باید پشتکار داشته باشید و تلاش‌های خود را به طور مستمر ادامه دهید، به عبارتی محتواها باید بر اساس یک موضوع خاص و طبق یک زمان‌بندی مشخص ارائه شود و با استانداردهای کیفیت، ارزش و هدف مورد انتظار مشتری همخوانی داشته باشد.

در این مسیر حتماً به یاد داشته باشید که محتوای سازگار با موبایل، نیز حائز اهمیت است زیرا گوشی‌های هوشمند به راهی متداول برای دسترسی به اطلاعات تبدیل شده‌اند.

به هر حال وقتی به نتیجه مطلوب دست خواهید یافت که هدف‌تان را در ابتدا مشخص کرده باشید. اهداف اکثر بازاریاب‌ها در برنامه‌های تولید محتوا عبارتند از:

آگاهی از برند: مشتری هدف باید بتواند برند را بشناسد.

جذب مخاطب: جلب کردن توجه خواننده و متقاعد کردن او برای اینکه در سایت عضو شود.

مخاطب اصلی: باید مشتریانی که به احتمال زیاد به مشتری هدف شما تبدیل می‌شوند را شناسایی کنید.

افزایش وفاداری: برای حفظ مشتریان فعلی خود باید رضایت آنها از کسب وکارتان را افزایش دهید.

 

 گروه کلید (KSYKG) خدمات مشاوره و اجرای پروژه های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال را توسط کارشناسان مجرب ارائه می نماید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*