توصیه های کاربردی در بازاریابی و فروش محصولات نوشیدنی

توصیه های کاربردی در بازاریابی و فروش محصولات نوشیدنی

توصیه های کاربردی در بازاریابی و فروش محصولات نوشیدنی

در صنعت نوشیدنی، در ابتدا باید خود را مطرح کنید، به همین دلیل باید به دنبال استراتژی بازاریابی باشید که بتواند در مخاطب اثر بگذارد. استراتژی بازاریابی شما باید شامل جایگاه‌یابی برند، شناسایی مشتری هدف، جذب مشتری و پیشرفت برند باشد. در دنیای امروز که دسترسی به اطلاعات مختلف امکانپذیر است، سعی کنید با تحقیق، گردآوری نظرات و دیدگاه‌ها، تهیه بودجه مورد نیاز و ارزیابی جامع، با دیدی باز به این عرصه پا بگذارید.

توصیه های کاربردی در بازاریابی و فروش محصولات نوشیدنی

مخاطب هدف

شاید اولین موضوعی که باید هنگام راه‌اندازی این کسب و کار به آن فکر کنید، مشتری باشد. آنها هستند که از شما خرید کرده و حرف اول را می‌زنند. اما اکثر کارآفرینان این حوزه، ۹۰ درصد وقت و منابع خود را صرف تولید کرده و به موارد دیگر توجه نمی‌کنند. آنها به این فکر می‌کنند که فقط باید محصولی خلاقانه تولید کنند و مشتری هم آن را خریداری خواهد کرد؛ هر چند که احتمال وقوع آن خیلی کم است. در هر صورت باید به فکر جذب مخاطب و نیازهای او باشید و آن را در اولویت قرار دهید. تصمیمات شما باید بر اساس واقعیت باشد که شامل تحقیقات میدانی می‌شود. دیدگاه‌ها و نظرات ارزشمند را جمع‌آوری کرده و به رفتار مشتری‌ها نگاه کنید و با چشمان باز تصمیم بگیرید. به سوپرمارکت‌ها رفته و ببینید کدام قفسه‌ها خالی هستند، چه کالاهایی تخفیف خورده‌اند، روی کدام بخش‌ها خاک نشسته است. این تحقیقات می‌تواند شامل تحقیقات آنلاین نیز شود. حتماً به یاد داشته باشید که نظر دوستان و خانواده به سبب علاقه‌شان به شما، خیلی مفید و کارآمد نخواهد بود.

محصول

نوآوری در این حوزه به شدت حائز اهمیت است و هر محصول جدید، تغییر چشمگیری در دنیا ایجاد کرده است. مردم هر روز بیشتر به سلامتی خود اهمیت می‌دهند و به دنبال مواد اولیه بهتر با کیفیت عالی‌تر هستند. قرار است که این محصول را برای مشتری تولید کنید، آیا مشتری به مزایای آن واقف است؟ آیا باید درباره محصول نوآورانه خود به مشتری، اطلاعات دهید؟ آیا بودجه تولید این محصول را دارید؟ محصولات ساده‌تر را انتخاب کنید زیرا هر چه محصول، پیچیده‌تر باشد باید منابع زیادی را به کار بگیرید تا به مردم درباره آن آموزش دهید. در واقع یک محصول، شامل مجموعه‌ای از انگیزه‌ها نظیر مزایای کاربردی، مزایای احساسی، شناخت مواد اولیه، برند و … می‌شود.

برند

صنعت نوشیدنی مملو از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، چای‌ها، اسموتی‌ها و… می‌شود، اما چه عاملی باعث تمایز خواهد شد؟ پیش از فروش محصول باید برای برندینگ آن وقت بگذارید. با اینکه اعتقاد بر این است که نباید از ظاهر چیزی، درباره آن قضاوت کرد؛ ولی اغلب این برند است که باعث فروش می‌شود. در واقع برند باید مشتری را به لحاظ احساسی درگیر کند و ملکه ذهن او شود.

داستان برند

هدف‌تان از فعالیت در این عرصه چیست؟ چه مزایایی برای شما دارد؟ داستان پشت ساخت برند را برای مشتری تعریف کنید تا علاوه بر جذب مشتری، نام تجاری خود را بر سر زبان‌ها بیندازید. ویژگی‌های شما باید باعث تمایز برندتان در میان رقبا شود. شاید محصولات تکراری در بازار تولید شود، اما این برند است که نقطه تمایز آنها محسوب می‌شود.

رسانه های اجتماعی

اگر تا به حال از رسانه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام، توئیتر، فیسبوک و … استفاده نکرده‌اید، حالا وقتش رسیده است. رسانه‌های اجتماعی مکانی ایده‌ال برای برقراری رابطه با مشتری‌ها و اشتراک محتوا است. پاسخگویی به نظرات و سوالات باعث تعامل مستمر با مشتری می‌شود.

بازاریابی تاثیرگذار

بازاریابی تاثیرگذار(اینفلوئِنسِرها)، استراتژی مهمی است که از افراد سرشناس برای تبلیغ پیام برند استفاده می‌کند. ۷۰ درصد مردم به برند یا محصولی که یک فرد مورد اعتماد پیشنهاد می دهد، اطمینان می‌کنند.

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی به عنوان اولین و بهترین فاکتور بازاریابی محسوب می‌شود. مشتری در وهله اول جذب بسته‌بندی یک کالا می‌شود، به همین دلیل علاوه بر زیبایی، باید کاربردی نیز باشد. بهتر است از افراد متخصص در این زمینه بهره بگیرید و برای رنگ و طراحی آن وقت بگذارید. یک بسته‌بندی درست باید بتواند مشتری را متوقف کرده، او را به خود مشغول کند، برایش جذاب باشد و او را متقاعد کند؛ لذا درصد موفقیت این بسته‌بندی خیلی زیاد خواهد بود.

طراحی سایت

وبسایت خود را راه بیندازید و برای کسب بهترین نتیجه، آن را با سایر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر ادغام کنید تا تعداد پست‌ها بیشتر شده و تاثیری مثبتی بیافریند. از این راه‌های ارتباطی می‌توانید به تعداد فالوئرهای برند خود اضافه کنید. از افراد متخصص در این عرصه استفاده کنید تا مطالب یا نقدهایی راجع به کسب و کارتان بنویسند. به این ترتیب می‌توانید به مردم بیشتری دسترسی داشته باشید و بدین گونه حضور آنلاین پررنگ‌تری خواهید داشت.

بازاریابی ایمیلی

یک برنامه بازاریابی ایمیلی راه بیندازید و طبق یک زمان‌بندی مشخص، پست‌های مرتبط را برای مشتری ارسال کنید. این روشی آسان و سریع برای تبلیغ به شمار می‌رود و صرفاً با داشتن لیستی از ایمیل مشتریان بالقوه و فعلی امکانپذیر است. محتوای ایمیل‌ها می‌تواند شامل محصولات نوشیدنی جدید، رویدادهای هیجان‌انگیز، کوپن‌های تخفیف و… باشد.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*