استراتژی هایی برای بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی

استراتژی هایی برای بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی

استفاده صحیح و درست از هر نوع بازاریابی به فروش یک محصول می‌انجامد. زمان فروش، قیمت، محل و نحوه فروش و تبلیغات به عنوان اجزای یک بازاریابی محسوب می‌شوند. یک برنامه خوب بازاریابی منجر به افزایش مشتری و متعاقباً درآمد مضاعف می‌شود. یکی از محصولاتی که نقش اساسی در تأمین معیشت هر جامعه ای بازی می کند، محصولات کشاورزی می باشد. در اینجا استراتژهایی را برای فروش محصولات کشاورزی ارائه کرده‌ایم:

استراتژی هایی برای بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی

برآورد هزینه ها

برآورد هزینه تولید به عنوان نقطه شروع تهیه یک برنامه بازاریابی است. پس هزینه نهایی تولید محصولات  خود را مشخص کنید.

محصولات ارگانیک

کشاورزان به چند دلیل تصمیم به تولید محصولات ارگانیک می‌گیرند و یکی از آن دلایل شاید این باشد که به تولید این نوع محصولات اعتقاد داشته و تمام هم و غم خود را صرف تحقق استانداردهای ارگانیک می‌کنند. علاوه براین، رفتار مشتریان نشان داده که حاضرند پول بیشتری برای این نوع محصولات بپردازد که خیلی بیشتر از درآمد محصولات غذایی متداول است.

میادین میوه و تره بار

فروش محصولات کشاورزی در میادین میوه و تره‌بار یکی دیگر از استراتژی‌های عرضه و فروش است. یکی از مزیت‌های این میادین این است که مدیریت این محل، خود مسئولیت تبلیغات را برعهده دارد و باعث صرفه‌جویی در پول و وقت شما می‌شود.

فروش مستقیم

محصولات کشاورزی را می‌توان به طور مستقیم از همان مزرعه به فروش رساند. به این ترتیب دیگر نیازی به حمل بار ندارید.

اینترنت

از اینترنت برای معرفی مزرعه و محصولات خود استفاده کنید. افرادی که به دنبال محصولات محلی، تازه و با کیفیت هستند، قطعاً به صورت آنلاین در اینترنت جستجو می‌کنند. در صورتی که وبسایت، حساب اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و … داشته باشید، مشتری هدف به راحتی شما را پیدا خواهد کرد.

نظرات مشتریان

نظر مشتری از دو طریق می‌تواند به رونق بیشتر کسب و کار شما بینجامد. از یک طرف مشخص می‌شود که مشتری از چه چیزی راضی بوده و باید همان مسیر را ادامه دهید و در عین حال به دلیل رضایت مشتری، تبلیغات دهان به دهان نیز صورت می‌گیرد، بدون اینکه هیچ هزینه‌ای خرج کرده باشید. از طرف دیگر با نقدهای منفی، نقص  و عیوب کار خود را می‌فهمید و می‌توانید از آن در جهت بهبود شرایط استفاده کنید.

طراحی لوگو

لوگوی شما باید ساده و در عین حال متمایز باشد. عناصر مرتبط با محصولات یا نام شرکت را باید در طراحی لوگو در نظر گرفت. در واقع لوگو باید نشان دهنده هدف شما باشد و حس مخاطب را نسبت به برند شما تحت تاثیر قرار دهد.

هدایای تبلیغاتی

با فروش یا اهدای تی‌شرت، کلاه، لیوان و… که برند یا وبسایت شرکت روی آن قرار دارد نیز می‌توانید تبلیغ کنید. خود و کارمندان‌تان آنها را در جامعه بپوشید تا در معرض دید مردم قرار گیرد. از آنجا که زمان کوتاهی برای جلب توجه مشتری دارید، پس تیتر تبلیغ باید جذاب بوده و شامل نام شرکت یا مزرعه، شماره تلفن و آدرس وبسایت باشد. لوگو و شعار تبلیغاتی خود را نیز در این تبلیغات بگنجانید تا ملکه ذهن مخاطب شود.

همکاری با رستوران ها و هتل ها

از طریق بازاریابی مستقیم می‌توانید با هتل‌ها و رستوران‌ها تماس گرفته و محصولات کشاورزی خود را به فروش برسانید. نمونه محصولات خود را به آنها نشان داده و بروشوری در مورد محصولات و تنوع آنها تهیه کنید.

ارائه خدمات مشتری

بسیاری از اوقات بهترین روش بازاریابی، نیازی به هزینه زیاد ندارد و ارائه خدمات مشتری نیز می‌تواند به همین شکل باشد. عرضه خدمات خوب، از نظر هزینه تفاوت چندانی با ارائه خدمات بد ندارد، هر چند که خدمات بد باعث ضرر نیز می‌شود. پاسخگویی فوری به پیام‌های صوتی و پیامک ها یا یک پیام تشکر و … با اینکه تلاش‌های کوچکی به نظر می‌رسند، اما تفاوت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند.

ارزیابی موفقیت ها

موفقیت در این کسب و کار شامل موارد متعددی می‌شود. فروش بیشتر، سود بالاتر، فروش سریع‌تر، حفظ مشتریان بیشتر، جذب مشتریان جدید، رضایت مشتری و … همگی در زمره موفقیت‌های این حوزه به حساب می‌آید که باید در جایگاه خود بررسی شوند.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*