با انواع برنامه کسب و کار آشنا شوید

برنامه کسب و کار، اسامی دیگری مانند برنامه راهبردی، برنامه عملیاتی، برنامه داخلی و … را دارد. همچنین برنامه کسب و کار انواع مختلفی دارد که باید با توجه به موقعیت های مختلف از آنها استفاده کنید و لذا زمانی یک برنامه کارآمد خواهد بود که با کاربرد مورد نظر هماهنگی و همخوانی داشته باشد. بنابراین شناخت انواع برنامه کسب و کار به شما کمک خواهد کرد آینده کسب و کارتان را با موفقیت برنامه ریزی کنید. بدین ترتیب انواع برنامه های کسب و کار عبارتند از:

برنامه ناب (Lean Plan)

همه کسب و کارها از برنامه ناب (Lean Plan) برای مدیریت استراتژی ها، روش ها، تاریخ ها، ضرب الاجل ها، فعالیت ها و جریان نقدی استفاده می کنند. این برنامه  سریع تر، ساده تر و کارآمدتر از یک برنامه کسب و کار رسمی است، زیرا به خلاصه ها، توصیف ها و جزئیات (که شما و همکاران یا کارمندان تان از آن مطلع هستید) نمی پردازد. برنامه ناب شامل ۴ عنصر ضروری است که همگی بر عملکرد مدیریت کلی کسب و کار تمرکز دارند:

  • تدوین استراتژی: با استفاده از بولت پوینت به معرفی بازار هدف، محصولات یا خدمات، هویت کسب و کار و اهداف بلند مدت بپردازید. بنابراین به هیچ متن اضافی نیاز نیست و همین موارد برای مالکان و مدیران شرکت کفایت می کند.
  • تعیین تاکتیک ها: برای اجرای استراتژی باید تاکتیک ها را مشخص کنید که می توانید مجدداً در قالب بولت پوینت ارائه کنید. تاکتیک ها عبارتند از تصمیمات بازاریابی نظیر قیمت گذاری، وب سایت، رسانه های اجتماعی و تبلیغات. تاکتیک های خدمات یا محصولات را نیز در این بخش بیاورید که شامل قیمت گذاری، تاریخ عرضه، مدل های جدید، تحویل یا بسته بندی می شود. سایر تاکتیک های مورد نیاز برای استخدام، آموزش و غیره را نیز به همین نحو می توانید در این بخش بگنجانید.
  • تعیین موارد مهم: لیستی از انتظارات، دستاوردها، ارزیابی عینی عملکرد و مسئولیت های مهم را تهیه کنید.
  • ارقام و اعداد ضروری: میزان فروش، بودجه مصرفی و جریان نقدی را مشخص و پیش بینی کنید.

ارزش برنامه ناب با تهیه آن آغاز می شود اما به همین جا ختم نمی شود، به عبارتی این برنامه وقتی می تواند به درستی کسب و کارتان را اداره کند که این برنامه به طور منظم مورد بازبینی و اصلاح قرار بگیرد و پیشرفت ها و عملکردها بررسی شود.

برنامه استاندارد کسب و کار

برنامه استاندارد کسب و کار اساساً امروزه خیلی کوتاه تر از قبل است و به احتمال زیاد به جای یک سند مکتوب، در قالب یک سند آنلاین تهیه می شود. به طور کلی از این برنامه انتظار می رود که هنگام ارائه به بانک، سرمایه گذار، فروشنده، شرکا، کارمندان و غیره، نیاز شرکت را مرتفع کند. اکثر این برنامه ها با یک خلاصه آغاز می شود و شامل بخش ها و فصل هایی درباره شرکت، محصولات یا خدمات، بازار هدف، استراتژی و پیاده سازی اهداف و امور مهم، تیم مدیریتی، پیش بینی و تحلیل مالی است. ترتیب این موارد مهم نیست اما اکثر مردم انتظار دارند این موضوعات را در یک برنامه استاندارد ببینند. یک برنامه ناب می تواند پیش نویس خوبی برای یک برنامه استاندارد به حساب آید. بنابراین شما در ادامه می توانید یک خلاصه اجرایی، توصیف شرکت و محصولات، تحلیل دقیق بازار، توصیف استراتژی، تاکتیک های اصلی و تیم مدیریت را به آن اضافه کنید. همچنین شما باید در جریان باشید که تاکتیک ها معمولاً در قالب برنامه بازاریابی، برنامه محصول، برنامه مالی و برنامه مدیریت هستند. بسیاری از برنامه های استاندارد، جدولی برای هزینه های کارکنان نیز دارند. علاوه بر این، بعضی از برنامه های استاندارد در مورد شرایط خاص، پیش بینی های لازم را انجام داده است. به عنوان مثال، برنامه هایی که به دنبال سرمایه گذار هستند باید موضوع خروج نهایی سرمایه گذاران و البته استفاده برنامه ریزی شده از وجوه سرمایه گذاری را در برنامه کسب و کار بگنجانند.

به این ترتیب برنامه استاندارد کسب و کار با یک خلاصه اجرایی (شامل نکات کلیدی برنامه) شروع شده و با پیوست ها (پیش بینی ماهیانه برای سال اول و پیش بینی های سالانه برای سال دوم و سوم) به پایان می رسد.

با انواع برنامه کسب و کار آشنا شوید

 

برنامه کسب و کار برای استارتاپ ها

برنامه کسب و کار برای استارتاپ را گاهی اوقات برنامه استارتاپ هم می گویند. برخی افراد فکر می کنند همه برنامه های کسب و کار مختص استارتاپ ها است و فقط استارتاپ ها از این برنامه ها استفاده می کنند، اما این واقعیت ندارد و لذا برنامه ریزی باید بخشی از مدیریت کسب و کار تلقی شود. در اکثر موارد، برنامه استارتاپ، اساساً یک برنامه ناب است که شامل مواردی که در برنامه ناب ذکر شد، می شود و در ضمن هزینه های پیش بینی شده استارتاپ، مراحل استارتاپ و دستاوردها را نیز باید به آن اضافه شود. هزینه های استارتاپ عبارتند از: هزینه های پیش از راه اندازی مانند هزینه های حقوقی، لوگو و گرافیک، وب سایت ها و راه اندازی دفتر یا فروشگاه؛ به علاوه فهرست اموال مورد نیاز برای شروع کار، وسایل نقلیه، تجهیزات، مبلمان اداری و غیره که باید به آن اضافه کرد. در صورتی که استارتاپ ها بخواهند این برنامه را به بانک یا سرمایه گذار نشان دهند، برنامه کسب و کارشان باید بیشتر رنگ و بوی برنامه استاندارد کسب و کار به خود بگیرد و شامل استراتژی های خروج سرمایه گذار و همچنین استفاده برنامه ریزی شده از بودجه مورد نیاز شود. در ادامه مسیر تجارت تان می توانید دوباره به این برنامه رجوع کرده و اصلاحات و تغییراتی در آن ایجاد کنید زیرا با پیشرفت کسب و کار لازم است که جزییات جدید را اضافه کنید.

برنامه کسب و کار یک صفحه ای

برنامه کسب و کار یک صفحه ای فقط برای ارائه نمایی کلی و سریع از کسب و کار است و در نتیجه به غیر از نکات کلیدی، مطلب دیگری ندارد. در این برنامه باید خلاصه ای از بازار هدف، خدمات یا محصولات شرکت، دستاوردهای اصلی و پیش بینی های ضروری فروش قید شود. این برنامه یک صفحه ای برای ارائه به بانک، سرمایه گذاران، فروشندگان، متحدان و کارمندان مناسب است.

برنامه های امکان سنجی

برخی از کارشناسان از عبارت “برنامه امکان سنجی” برای اشاره به برنامه استارتاپ استفاده می کنند و برخی دیگر برای اشاره به مراحل مهمی که باعث تأیید یک تکنولوژی، محصول یا بازار می شود، این عبارت را به کار می برند. به عنوان مثال، برنامه امکان سنجی برای نوع جدیدی از کوره آجر پزی می تواند شامل مراحل ایجاد یک نسخه در آزمایشگاه، سپس یک نمونه کوچک در منطقه و سپس اولین محصول باشد. این برنامه به ندرت شامل موضوعات ذکر شده در برنامه استاندارد کسب و کار یا برنامه ناب می شود، بلکه تمرکز اصلی آن بر این است که آیا یک محصول بدون استراتژی اضافی، تاکتیک ها و پیش بینی های مالی، در بازار موفق می شود یا خیر؟.

برنامه داخلی

برنامه داخلی در اکثر موارد همان برنامه ناب است و درست مانند برنامه ناب، نیازهای اعضای شرکت را نشان می دهد. از آنجا که هدف از این برنامه، مشخص کردن افرادی است که به طور مستقیم در شرکت فعالیت می کنند، معمولاً کوتاه تر و دقیق تر از یک برنامه استاندارد پر از جزییات است که شما به بانک ارائه می کنید. یادتان باشد برنامه داخلی، مناسب ارائه به بانک، سرمایه گذاران خارجی یا سایر شرکا نیست.

برنامه عملیاتی یا سالانه

برنامه عملیاتی شامل ضرب الاجل های پروژه، مسئولیت های اعضای تیم و مدیران می شود. علاوه بر این، از این برنامه برای باقی ماندن در مسیر دستیابی به اهداف کسب و کار استفاده می شود. برنامه ریزی برای اهداف تجارت باعث می شود به اولویت ها، پیامدها و پیشرفت ها بپردازید و در واقع برنامه عملیاتی، عملکرد داخلی کسب و کارتان را پوشش می دهد. به عبارتی مشخص می کند که چه کسی باید چه کاری انجام دهد و زمان انجام کارها را اعلام می کند.

برنامه رشد یا توسعه

برنامه رشد یا توسعه بر بخش های خاصی از کسب و کار تمرکز دارد، به عنوان مثال به برنامه تولید یک محصول جدید، برنامه رشد گفته می شود. این برنامه ها بر اساس ارتباط شان با درخواست وام یا سرمایه گذاری جدید می تواند یک برنامه داخلی تلقی شود. برنامه ای که به سرمایه گذاری جدید نیاز داشته باشد باید شامل توصیف کامل شرکت و پیشینه محصول، بازار و تیم مدیریت باشد. در واقع این برنامه به منظور مشخص کردن مراحل رشد یا توسعه شرکت، تهیه می شود. در مواردی نیز شاید لازم باشد پیش بینی های دقیق مالی نیز لحاظ شود که باید پیش بینی های فروش و مخارج کسب و کار جدید یا محصول را نیز قید کنید.

برنامه راهبردی

برنامه راهبردی همان برنامه داخلی است فقط با این تفاوت که جزییات پیش بینی های مالی در آن ذکر نمی شود و در ضمن با جزییات بیشتر درباره استراتژی و تاکتیک ها همراه با توضیحات مضاعف همراه است. یک برنامه راهبردی خوب باید قابلیت اجرایی نیز داشته باشد و برای این منظور باید منابع و زمان مورد توجه قرار بگیرند. برای یک برنامه خوب باید نقاط ضعف و قوت شرکت تان را بررسی کرده و مسئولیت ها را مشخص کنید و در عین حال برای رعایت آن برنامه ریزی داشته باشید. اجرای این برنامه شما را در مسیر درست هدایت کرده و به سمت تحقق اهداف تان پیش می برد که دقیقاً همان هدف برنامه کسب و کار است.

گروه کلید تمامی خدمات بازاریابی از جمله نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار (Business Plan) را برعهده می گیرد، پس با ما تماس بگیرید.

1 Comment

  1. موسسه کنکور ونوس گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*