با مراحل شروع یک کسب و کار آشنا شوید

شروع یک کسب و کار ساده نیست و مستلزم صرف زمان، تلاش و سخت کوشی است. اگر استارتاپ ها بتوانند از سد مشکلات عبور کنند می توانند به موفقیتی که همیشه آرزو داشته اند، برسند. بدین منظور باید مسائل متعددی را در نظر بگیرند و قبل از شروع، حتماً برنامه ریزی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم مراحل شروع یک کسب و کار را به شما معرفی کنیم.

برای شروع یک کسب و کار ابتدا خود را ارزیابی کنید.

چرا می خواهید این کسب و کار را شروع کنید؟ چه توانایی هایی دارید؟ به چه حوزه ای علاقه مند هستید؟ تخصص تان در چه زمینه ای است؟ چه مقدار سرمایه برای شروع یک کسب و کار دارید؟ چه مقدار سرمایه برای کسب و کارتان نیاز دارید؟ چه سبک زندگی را می خواهید داشته باشید؟ آیا اصلاً آمادگی شروع کارآفرینی را دارید؟ در پاسخ دادن به این سوالات با خودتان صادق باشید.

ایده خود را تعریف کنید.

اگر به فکر شروع یک کسب و کار هستید، احتمالاً می دانید که چه خدمات یا محصولی را می‌خواهید بفروشید یا حداقل می دانید که قرار است وارد چه بازارکاری شوید. ابتدا در مورد شرکت هایی که در صنعت مورد نظرتان فعالیت دارند، یک بررسی دقیق و سریع انجام دهید. ببینید برندهای موفق چه فعالیتی انجام می دهند و راهی پیدا کنید تا شما از آنها بهتر باشید. اگر فکر می کنید شرکت تان می تواند خدمات یا محصولی ارائه کند که سایر شرکت ها نمی توانند (یا محصولی مشابه اما ارزان تر و با کیفیت بهتر)، پس شما ایده محکمی درباره کسب و کارتان دارید و می توانید بیزینس پلن تان را تهیه کنید.

برای شروع کسب و کار باید یک بیزینس پلن تهیه کنید.

حالا که ایده خود از کسب و کار را مشخص کرده اید، باید این سوالات مهم را از خود بپرسید: هدف تان از این کسب و کار چیست؟ محصول یا خدمات را به چه کسی می خواهید بفروشید؟ هدف نهایی تان چیست؟ هزینه های تجارت تان را چطور پرداخت خواهید کرد؟ پاسخ به این سوالات می تواند برنامه کسب و کارتان را معین کند.

خیلی از استارتاپ ها به دلیل نپرداختن به همین موضوعات ساده، با مشکلات زیادی مواجه می شوند. حتماً مشتری هدف تان را شناسایی کنید. چه کسانی قرار است از شما خرید کنند؟ علاوه بر این، تحقیق در بازار و جمعیت شناسی مشتریان بالقوه، بخش مهمی از یک برنامه کسب وکار تلقی می شود. این برنامه به شما کمک می کند از غایت و مسیر کار خود مطلع باشیدو همچنین بدانید که چطور بر مشکلات بالقوه غلبه کنید و آگاه باشید که به چه عواملی برای حفظ کسب و کارتان نیاز دارید.

مسائل مالی را ارزیابی کنید.

شروع هر کاری به پول نیاز دارد و به همین دلیل باید مشخص کنید که چطور می خواهید هزینه های کسب و کارتان را پوشش دهید. آیا پول کافی دارید یا باید وام بگیرید؟ اگر قصد دارید کار فعلی خود را رها کرده و روی کسب و کارتان تمرکز کنید، آیا تا زمان سودآوری کسب و کار جدید، پول کافی برای امرار معاش و امور مالی کسب و کارتان دارید؟ کارشناسان معتقدند که خیلی از استارتاپ ها شکست می خوردند زیرا قبل از سودآوری شرکت، پول شان تمام می شود. پس باید به فکر گرفتن وام یا جذب سرمایه گذار باشند. سرمایه گذارها معمولاً مبالغ هنگفتی را وارد شرکت ها می کنند و مشکل کمبود بودجه و مسائل ناشی از آن خود به خود منتفی می شود.

با مراحل شروع یک کسب و کار آشنا شوید

ساختار حقوقی کسب و کارتان را مشخص کنید.

قبل از ثبت شرکت، باید به فکر ساختار حقوقی کسب و کارتان باشید. یکی از رایج ترین ساختارها برای کسب و کارهای کوچک، شرکت های با مسئولیت محدود هستند. در این شرکت ها مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی ‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌ گذاری شده در شرکت است. به این ترتیب در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند. به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی ‌توانند باقی ‌مانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند.

شرکت تان را بیمه کنید.

بیمه کردن شرکت یکی از مراحل اساسی قبل از راه اندازی کسب و کار است. جبران خسارت هایی مثل تخریب اموال، سرقت یا حتی شکایت مشتری، هزینه های زیادی را به شرکت وارد می کند و به همین دلیل با بیمه کردن شرکت می توانید جلوی ضرر را بگیرید. اگر قرار است یکسری کارمند در شرکت تان مشغول شوند باید آنها را بیمه کرده و بیمه بیکاری برایشان در نظر بگیرید. چنانچه خدمات ارائه می کنید نیز می توانید به فکر بیمه آن باشید تا در صورت بروز هر مشکلی، بیمه به کمک شما بیاید.

تیم کاری تان را بسازید.

اگر قرار نیست شرکت را به تنهایی بگردانید، باید به فکر یک تیم کاری باشید و افرادی کارآمد را برای کارتان شناسایی کنید که بتوانند مسئولیت های کلیدی را برعهده بگیرند و از پس آن برآیند. تبیین شرح وظایف و مشارکت گروهی افراد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

برند خود را بسازید.

قبل از فروش محصولات یا خدمات،‌ باید برند خود را بسازید و تبلیغات تان را آغاز کنید تا مردم با کسب و کار و نوع محصولات شما آشنا شوند و به محض آغاز کسب و کار،‌ مشتری به سرعت جذب برند شما شود. در واقع تهیه برند و لوگو و تبلیغ آن در وبسایت و رسانه های مجازی و … باعث می شود مردم با دیدن برند، آن را بشناسند و هر چه بیشتر با آن در ارتباط باشند و در نتیجه احتمال اینکه از مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل شوند، افزایش می یابد.

به تهیه محصول یا ارائه خدمات بپردازید.

بعد از گذراندن تمام مراحل فوق، نوبت آن است که ایده خود را عملیاتی کنید. یادتان باشد که این مرحله نیز سختی های خود را دارد. برای تولید محصول دو نکته را حتماً لحاظ کنید: کیفیت و سادگی. بهترین محصول لزوماً کالای ارزان قیمت نیست و در واقع باید رضایت مشتری را جلب کند. در زمان تولید محصول حتماً بر کار نظارت داشته باشید تا کم و کاستی صورت نگیرد و از افراد متخصصی استفاده کنید که با درآمد متوسط هم با رضایت برای شما کار کنند، ‌به این ترتیب دیگر نیازی نیست هزینه هنگفتی را برای متخصصان معروف خرج کنید زیرا خیلی از افراد هستند که به همان اندازه مهارت دارند و با دستمزد کمتر کار می‌کنند.

کسب و کارتان را پرورش دهید.

فروش های اولیه همیشه در هر کسب و کاری اتفاق می افتد، اما برای اینکه سودآوری ادامه داشته باشد باید کسب و کارتان را توسعه دهید. توسعه و ارتقای کسب وکار مستلزم زمان و تلاش است. همکاری با برندهای معروف در صنعتی که کار میکنید می‌تواند راهی عالی برای پیشرفت باشد. علاوه بر این می‌توانید از وبلاگ نویس های موثر بخواهید که در ازای نمونه محصولات یا خدمات رایگان، برای شما تبلیغ کنند. همکاری با سازمان های خیریه و ارائه محصولات یا خدماتی به آنها نیز می تواند به عنوان یک تبلیغ موثر برای کسب و کار شما عمل کند.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار می دهد پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  1. محمدرضااسلامی گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*