با نامگذاری برند و مراحل آن آشنا شوید

با نامگذاری برند و مراحل آن آشنا شوید

با نامگذاری برند و مراحل آن آشنا شوید

یک نام فوق ‌العاده، معمولاً شما را به راحتی از سایر برندها متمایز کرده و به ایجاد آگاهی از برند نیز کمک می‌ کند. امروزه شرکت‌ های زیادی در حوزه تکنولوژی در سراسر دنیا مشغول فعالیت هستند، اما شرکت اپل، نامی دارد که آن را متمایز از دیگران می ‌کند. در واقع نام برندهای مطرح جهان نظیر کوکا کولا، فیسبوک، توئیتر، دیزنی و … القا کننده معنا و اطمینان هستند و لذا بدون داشتن هیچ توضیحی می‌‌فهمید که حوزه فعالیت آنها چیست و در کجای زندگی به آنها نیاز دارید. به عبارتی نامگذاری برند می ‌تواند آینده و مسیر کسب و کارتان را شکل دهد چرا که نام به یادماندنی در ذهن مخاطب بهتر جای می‌گیرد. در هر صورت، نامگذاری برند، فرآیندی زمانبر است پس باید صبور باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. بنابراین بزرگ ترین مانع شما برای انتخاب یک نام مناسب، همین زمان است و بسیاری از شرکت ها تمایلی به صرف زمان و منابع کافی برای این مرحله حساس ندارند که این اشتباه بزرگی است. در واقع این مرحله به زمان، منابع و بودجه نیاز دارد. اگر زمان یا منابع کافی ندارید، به یک شرکت خبره مراجعه کنید و بودجه لازم برای یک نام مناسب کنار بگذارید. با صرف زمان کافی می توانید نامی انتخاب کنید که اسم برند شما را سر زبان ها بیندازد و وقتی پایه های یک کسب و کار پر قدرت بنا شود، موفقیت در چند قدمی شما خواهد بود.

با نامگذاری برند و مراحل آن آشنا شوید

فرآیند نامگذاری برند

اگر ارزش پیشنهادی برند، قول و وعده های برند و مسیر استراتژیک برند را مشخص نکرده باشید، چطور می خواهید بفهمید که نام درستی را برای برند خود انتخاب کرده‌اید؟ پس قبل از انتخاب نام برند، باید استراتژی مناسب برندتان را تهیه کنید.

بعد از تعیین استراتژی برند، نوبت انتخاب نام برای شرکت، محصول یا خدمات است، پس ببینید چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند؟ می خواهید یادآور چه چیزی در ذهن مخاطب باشد؟ همچنین باید مشخص کنید که این نام قرار است چه موضوعی را مطرح کند. در ادامه لازم است که از رقبای خود و حوزه ای که برندتان در آن قرار می گیرد بیشتر بدانید و بازار را به خوبی بشناسید. رقبا چه نام هایی را انتخاب کرده اند؟ کدام را می پسندید؟ واکنش مخاطب نسبت به آنها چه بوده است؟ بنابراین نقاط ضعف و فرصت ها را شناسایی کرده و نامی انتخاب کنید که این فرصت ها را پوشش دهد.

تهیه لیستی از نام ها

لیستی از نام ها تهیه کنید و برای این منظور می توانید آنها را گروه بندی کنید که معمولاً از ۴ نوع شیوه نامگذاری استفاده می شود: توصیفی، تجربی، انتزاعی و میراثی.

نام های توصیفی مانند پی پال، پلی استیشن، اسنپ چت که عملکرد شرکت را توصیف می کند. در واقع این نام ها به خوبی هویت برند را مشخص کرده و مصرف کننده به راحتی می تواند محصولات یا خدمات آنها را تشخیص دهد.

نام های تجربی مانند اسکای، اپل و … که احساسات را برمی انگیزند. در این شیوه نامگذاری، بزرگ‌ترین مشکل مرتبط کردن معنا با برند، می باشد، به همین دلیل باید درک عمیقی از کسب و کار خود داشته باشید.

نام های انتزاعی مانند یاهو، اسکایپ، گوگل که کلمات تشکیل دهنده آنها، صدای یه یادماندنی دارند و می توانند در آینده، معانی جدیدی پیدا کنند. در واقع صدای این کلمات است که به نوعی به عملکرد آنها اشاره دارد مثلاً توئیتر، تجربه گپ و گفت را به مخاطب القا می کند و گوگل، انسان را به یاد تحقیق و کشف کردن می اندازد.

نام های میراثی مانند آدیداس، فراری و … که بر اساس نام موسس یا مخفف نام سازمان است. کلمات مخفف راحت تر تلفظ می شوند و به سادگی در ذهن باقی می مانند. اما نقطه ضعف آنها در این است که هیچ روحی ندارند و از آنجا که در دایره لغات نیستند، هیچ معنایی را القا نمی کنند.

تهیه نام مناسب

بعد از اینکه لیستی از نام ها را تهیه کردید حالا نوبت به خلق یک نام برای برندتان است. سعی کنید این نام کوتاه باشد، به راحتی به یاد سپرده شود، در هر زبانی به راحتی بیان شود و در گذر زمان ارزش خود را حفظ کند. یک تیم خلاق با حضور افرادی که مورد اعتماد هستند و در عین حال بتوانند نظرات متفاوتی بدهند، تشکیل دهید. این افراد باید بتوانند تمام ایده های خود را یادداشت کنند و خودتان نیز هر چه به ذهنتان می رسد مطرح کنید. به دنبال کلمات مترداف، مشابه و جذاب باشید. هر تعداد کلمه که می توانید جمع آوری کرده و معانی و مخفف آنها را نیز بنویسید.

گزینش لیست نام های انتخابی

از لیست نام ها پرینت گرفته و از تیم خود بخواهید نام های مورد علاقه شان را انتخاب کرده و نام های نامناسب را مشخص کنند. به این ترتیب از شر نام های ناکارآمد خلاص می شوید و تعداد کمی از اسامی جالب باقی می ماند. سعی کنید از هر لیست حداقل ۵ نام باقی بماند. این نام ها باید بتواند علیرغم تغییرات بازار، تعمیم برند، گسترش جغرافیایی، ترندها و … به بقای خود ادامه دهد زیرا اصلاً مشخص نیست که جهان، بازار، مصرف کننده، رقبا و غیره طی سال های آینده چه شکلی خواهد داشت.

تحقیق درباره نام ها

تا به اینجای کار، لیستی متشکل از ۲۰ نام خواهید داشت که باید ببینید کدامیک مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، درباره معنای منفی نام ها در زبان ها و فرهنگ های مختلف تحقیق کنید. لیست خود را تا جایی که ممکن است ویرایش کنید تا به یک یا دو اسم ختم شود.

ارائه نام منتخب جهت بررسی نهایی

نام های نهایی را با فونت بزرگ و زیبا چاپ کنید تا ببینید آیا از نظر بصری جذاب هستند. مخاطب شاید یک نام کاملاً خوب را صرفاً به خاطر استایلش دوست نداشته باشد و دست رد به آن بزند. موقع خواندن این نام باید به دو سوال پاسخ دهید: هنگام خواندن کلمه، چه فکری می کنید؟ کدام نام را می پسندید و چرا؟ می توانید این آزمایش را روی تیم خود نیز انجام دهید، بعد از گذشت چند روز مجدداً از آنها بپرسید که کدام نام را به یاد می آورند و تا چه حد این یادآوری نام برایشان ساده و سریع بوده است. هر چه بتوانید نظرات بیشتری را جمع آوری کنید به نتیجه مطلوب تری خواهید رسید.

تست لوگو

بعد از انتخاب نام، یک لوگو تهیه کنید زیرا باعث می شود تاثیر بصری نام مورد نظرتان دو چندان شود. حال با آزمایش بصری مطمئن می شوید نامی که برای نمایش شرکت، محصول یا خدمات خود انتخاب کرده اید مناسب بوده است یا خیر.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*