استراتژی های بسته بندی محصولات، راهی برای موفقیت در بازاریابی

استراتژی های بسته بندی محصولات، راهی برای موفقیت در بازاریابی

در دنیای غذا، اعتقاد بر این است که مردم با چشمان خود غذا می‌خورند؛ به عبارتی فرد با دیدن ظاهر زیبای غذا نه تنها میل به خوردن پیدا می‌کند، بلکه فکر می‌کند که طعم غذا خیلی خوب است. نمود این موضوع در بازاریابی، همان بسته‌بندی است. یک بسته‌بندی به یادماندنی، بر ذهنیت افراد تاثیر گذاشته و باعث می‌شود مشتری بارها و بارها محصول شما را خریداری کند یا به مغازه شما سر بزند.

همانطور که می دانیم بخش مهمی از فرآیند عرضه کالا، طراحی بسته‌بندی محصولات است. استراتژی بسته‌بندی باید منحصربه‌فرد، کاربردی و ایمن بوده، به آسانی باز شود، مزایای محصول را تبلیغ کرده و برند را نشان دهد. یک بسته بندی خوب، بخش مهمی از استراتژی بازاریابی شرکت است. بسته‌بندی معمولاً تنها عاملی است که مشتری را برای خرید محصول قانع می‌کند. امروزه تصمیم‌گیری برای خرید فقط چند ثانیه طول می‌کشد، لذا یک بسته‌بندی خوب باید در عرض همین چند ثانیه روی مشتری تاثیر گذاشته و او را ترغیب به خرید کند. در اینجا به برخی از نقش های بسته بندی محصول اشاره می نماییم:

بسته‌بندی منحصر به فرد داشته باشید!

چنانچه نمی‌خواهید مشتری، کالای شما را با کالای رقیب‌تان اشتباه بگیرد، پس بسته‌بندی خود را منحصربه‌فرد و متفاوت با سایر رقبا تهیه کنید.

استراتژی های بسته بندی محصولات، راهی برای موفقیت در بازاریابی

بسته بندی کاربردی

وقتی بسته‌بندی محصول شما، چند کاربرد دارد، دقت کنید که همه آنها عملکرد خود را به خوبی انجام دهند. به عنوان مثال بسته‌بندی دوغ از دو بخش تشکیل شده که یک بخش برای دوغ و بخش دیگر چاشنی آن است؛ مشتری می‌تواند در مورد نوع دوغ تصمیم بگیرد.

بسته‌بندی غذا باید قابلیت نگهداری غذاها را برای مدتی داشته باشد. بسته بندی وسایل شکستنی باید هنگام حمل و نقل و انبار، مانع از آسیب به وسایل شود. بسته‌بندی‌هایی که دستورالعمل دارند، باید به طور مشخص روی بسته مشخص شده و تا هنگام پاره کردن بسته‌بندی، از بین نرود. بنابراین جنس بسته‌بندی را از پلاستیک، کاغذ، آلومینیوم و … انتخاب کنید تا علاوه بر کیفیت، ظاهر خوبی هم داشته باشد. هدف این است که مشتری از شما خرید کند و در عین حال آن را به دیگران نیز پیشنهاد دهد؛ بنابراین تمام جنبه‌های بازاریابی یک محصول را به دقت در نظر بگیرید تا به نتیجه مطلوب برسید.

بسته‌بندی ایمن تهیه کنید!

بسته‌بندی باید به لحاظ امنیت بررسی شود. به عنوان مثال بطری‌های دارو باید طوری طراحی شوند که کودکان نتوانند به راحتی آن را باز کنند. از وسایل خطرناک برای بسته‌بندی استفاده نکنید و توجه کنید که محصول شما را آلوده نکنند. بسته‌بندی ایمن مانع از شکسته شدن محصولات در حین حمل و نقل می شود و در عین حال از مرجوعی پر هزینه کالا جلوگیری کرده و باعث ارتقای درک از کیفیت کالا در نظر مشتری می‌شود.

باز کردن آسان بسته بندی

بسته‌بندی باید به نحوی باشد که مشتری بتواند به راحتی آن را باز کند. برخی تولیدکنندگان، برای راحتی بیشتر مشتری، دستورالعمل باز کردن آن را روی بسته مشخص کرده‌اند.

بسته‌ بندی تبلیغی

طراحی بسته‌بندی باید به نحوی باشد که مزایای کالا، به خصوص مزایای منحصر به ‌فرد آن را تبلیغ کند. مشتری زمانی که قصد انتخاب یک برند را دارد، از بسته‌بندی برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کند.

تبلیغ برند در بسته بندی محصول

بسته‌بندی باید به خوبی برند محصول را نشان دهد؛ پس آن را طوری طراحی کنید که مشتری متوجه برند شما بشود. رنگی که یک شرکت برای بسته‌بندی انتخاب می‌کند نیز حائز اهمیت است و باعث می‌شود مشتری آن را به ذهن بسپارد و مجدداً از شما خرید کند. سایز و اندازه بسته‌بندی را دست کم نگیرید، مشتری با توجه به سایز و اندازه بسته‌بندی یک کالا، ارزیابی می‌کند که آیا کالا گرانقیمت یا ارزانقیمت است و چه مقدار فضایی را اشغال خواهد کرد.

رنگ

سال‌های زیادی است که شرکت‌ها در مورد تاثیر رنگ بر تصمیم‌گیری خرید تحقیق می‌کنند. رنگ زرد باعث تحریک شادی می‌شود، رنگ صورتی، نشان دهنده زیبایی و حساسیت است، رنگ سیاه به قدرت اشاره دارد و… رنگ‌هایی که یک شرکت برای بسته‌بندی انتخاب می‌کند روی انتخاب مشتری برای خرید تاثیر دارد و اغلب مشتری از آن محصول به نیکی یاد می‌کند تا حدی که دوست دارد دوباره آن را خریداری کند. به عنوان مثال بسته‌بندی غذای صبحانه کودکان شامل رنگ‌های روشن متعددی است تا برای کودکان چشم‌نواز باشد، اما در بسته صبحانه‌ بزرگسال از رنگ‌های سفید و ملایم استفاده می‌شود تا تصویری ملایم‌تر و بالغ‌تر ارائه کند.

ارزش درک شده

حسی که یک بسته‌بندی القا می‌کند، باز کردن آسان و نگهداری راحت و بدون دردسر، از عوامل مهمی هستند که باید در یک بسته بندی لحاظ شوند. به عنوان  مثال جارو و خاک انداز نیازی نیست که ظاهر زیبایی داشته باشند ولی باید بتوان آن را به راحتی در جایی از آشپزخانه قرار داد. سایز بسته‌بندی محصولات نیز نشان دهنده ارزش درک شده آن است و مردم بر این اساس، قیمتش را حدس می‌زنند.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*