مفهوم بیزینس کوچینگ چیست ؟

امروزه در رشته‌های مختلف علمی و عملی  و به طور کلی در هر کاری که قرار است در آن قدم بگذاریم، نیاز به داشتن کوچینگ که بتواند به شکل تخصصی شاگردان خودش را تربیت کند بیش از پیش احساس می شود. البته موضوع وجود کوچینگ و فردی که در زمینه خودش مهارت دارد از دیرباز وجود داشته است ولی این موضوع این روزها با توجه به گسترده تر شدن کارها و تخصصی‌تر شدن آن ها شکل تازه ای به خود گرفته است. کوچینگ می تواند این مهارت را به شاگرد و فراگیرنده انتقال دهد که این امر بسیار حیاتی می باشد. ولی کوچینگ و استاد تفاوت هایی با هم دارند که  باید این دو را از هم تفکیک کرد.  در ادامه به  تعریف کوچینگ می پردازیم و خصوصیاتی که ممکن است یک کوچینگ یا کوچ خوب داشته باشد را آشکار خواهیم کرد. سپس مفهوم بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب و کار و مزیت های بیزنس کوچینگ ارائه می شود. در نهایت شغل هایی که کوچ های کسب و کار میتوانند در قالب آنها در سازمانها حضور پیدا کنند، معرفی میشود.

کوچینگ چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف اجمالی از کوچینگ داشته باشیم؛ باید آن را به این شکل تعریف کنیم:

کوچینگ فرآیندی است که در طی آن، یک فردی به نام کوچ  (که فردی است که در زمینه تخصصی خودش مهارت و تجربه زیادی دارد) سعی می‌کند تا با انتقال دادن مهارت و تجربیات خودش به افراد ( این افراد به عنوان شاگرد هستند) کیفیت عملکرد آن ها را هم از نظر شخصی و هم از نظر اجتماعی ارتقاء دهد.  نکته مهم درباره کوچینگ این است که آنها به شاگردان خود نمی گویند که چکار کنند؛ بلکه به آن ها نشان می دهند که چگونه درست فکر کنند و راه خودشان را انتخاب کنند.

همان طور که در بالا اشاره شد، از آن جایی که رشته های مختلف علمی امروزه بسیار پیچیده هستند؛ بنابراین یک کوچ نیز باید از تکنیکها و مهارتهای پیچیده و گسترده ای برخوردار باشد تا بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد. ضمناً درباره زمینه کوچینگ، محدودیتی وجود ندارد و ممکن است کوچ ها در زمینه های مختلفی انتخاب شوند.

فرض کنید شما بخواهید در یک بازی مانند بسکتبال مهارتی کسب کنید. در این صورت شما ممکن است نیاز به یک کوچ یا کوچینگ داشته باشید که شما را با قواعد بازی آشنا کند. و یا ممکن است شما بخواهید برای ارتقای کیفیت تحصیلیتان از یک کوچ استفاده کنید که در این صورت نیز نیاز به یک کوچ دارید که به شما کمک کند که چگونه برای تحصیلات خودتان برنامه ریزی کنید. بنابراین کوچینگ در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. از جمله کاربردهای کوچینگ می توان به کاربرد آن در زمینه تجاری، آموزشی و غیره اشاره کرد.

مفهوم بیزینس کوچینگ چیست ؟

بیزینس کوچینگ نوعی از کوچینگ است که در آن کوچ ها سعی میکنند تا به افرادی که یک کسب و کار جدید را آغاز کرده اند؛ کمک کنند تا در این کسب و کار موفق شوند. به بیان شفاف تر، بیزینس کوچینگ، نوعی از کوچینگ است که مرتبط با کسب و کار میباشد. در این نوع از کوچینگ، فردی که قرار است یک تجارتی را شروع کند؛ به سراغ یک فردی باتجربه تر و آگاه تر در این زمینه می رود و از او کمک می خواهد تا بتواند مهارت های لازم را برای انجام بهتر و ارتقاء عملکردش در کسب و کار را فرا بگیرد.

مفهوم بیزینس کوچینگ چیست ؟

افرادی که در زمینه بیزینس کوچینگ فعالیت می‌کنند، معمولاً خودشان افرادی هستند که در این زمینه تجربیات زیادی دارند. در بسیاری از موارد دیده می شود که مثلاً مدیران یک شرکت و یا بنیان گذاران یک موسسه و یا سازمان یا یک کسب و کار، خودشان به عنوان بیزینس کوچینگ نیز فعالیت می‌کنند.

از آن جایی که کوچ های کسب و کار خودشان در گروه کارآفرینان قرار می گیرند و در این زمینه استعدادهای زیادی دارند. بنابراین شاگردانی که زیر نظر این افراد هستند می توانند از استعدادها و توانایی های آنها به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. در بیزینس کوچینگ نیز مانند زمینه‌های دیگر کوچینگ، کوچ ها می توانند نقش بسیار سازنده ای را در ارتقای کیفیت کاری شاگردان خودشان که در این جا میتوانند صاحبان کسب و کار باشند، داشته باشند.

موضوع کوچینگ و به خصوص بیزینس کوچینگ، موضوعی تازه است که البته در سال های اخیر گستردگی بیشتری هم پیدا کرده است. استفاده از این موضوع مخصوصاً در این چند سال اخیر با گسترش اینترنت و رسانه های اطلاع رسانی جمعی رشد بیشتری پیدا کرده است. بر طبق آمارها، امروزه حدود یک سوم از شرکتها، سازمانها و کسب و کارهای بزرگ و برتر دنیا از خدمات کوچ ها و کوچینگ استفاده کرده اند. همچنین انتظار می رود که این میزان استفاده  نیز در چند سال آینده بیشتر هم بشود.

همچنین مطالعات جدید نشان می‌دهند که با استفاده از کوچینگ، شرکت‌ها و سازمان‌ها می توانند میزان بازدهی خودشان را به میزان چندین برابر بازدهی اولیه افزایش دهند. از طرف دیگر میزان نارضایتی کارکنان در شرکت‌هایی که مدیران این شرکت‌ها از بیزینس کوچینگ استفاده می‌کنند نسبت به شرکت های دیگر، به مراتب کمتر است.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که استفاده از روش کوچینگ در کسب و کارهایی که به تازگی کار خودشان را شروع کرده اند می تواند در میزان ارتقای این کسب و کارها بسیار سودمند باشد. افرادی که به عنوان کوچ کسب و کار فعالیت میکنند، به عنوان حامیان شرکت و یا سازمان نیز تلقی میشوند. این گونه افراد میتوانند در صورتی که شرکت نیاز به مشاوره داشت؛ به عنوان یک مشاوری قوی و باارزش نقش آفرینی کنند و به این طریق هم به مدیر شرکت و هم به کارکنان شرکت کمک کنند.

ممکن است این سوال در ذهن بیاید که در دنیای پیشرفته امروز که اطلاعات با سهولت بیشتری در اختیار تمام افراد قرار میگیرد؛ وقتی که فردی می خواهد کسب و کار جدید خویش را آغاز کند دیگر چه نیازی به یک کوچ کسب و کار دارد تا در این راه موفق شود؟ آیا نمیتوان بدون نیاز به یک کوچ، کسب و کار مورد نظر را آغاز کرد و در این راه موفق شد؟

در پاسخ به  سوال فوق باید گفت که با اینکه در اینترنت و منابع دیگر اطلاعات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد؛ ولی هرکدام از این اطلاعات ممکن است مرتبط با یک کسب و کار باشد و برای کسب و کار مورد نظر فردی دیگر پاسخگو نباشد. این موضوع دقیقاً مانند فردی است که برای مشکلی به پزشک مراجعه می کند. پزشک باید در ابتدا او را معاینه کند و در صورتی که مثلاً او سردرد دارد، داروی مخصوص سردرد را به او بدهد. کوچینگ کسب و کار نیز چنین کاری را انجام می دهد.

بنابراین نقش کوچ ها در زمینه تجاری این است که آن ها سعی می‌کنند تا با درنظر گرفتن تمام جوانب مختلف تجارت و کسب و کاری که به تازگی آغاز شده است و همچنین با درنظر گرفتن ویژگیها، شرایط و امکاناتی که این کسب و کار دارد؛ بهترین راه رسیدن به موفقیت در آن کسب و کار را ارایه کنند.  

بیزینس کوچینگ را می توان برای تجارت های بزرگ و یا تجارت های کوچک بکار گرفت و باید گفت که در هر دو مورد، استفاده از این نوع کوچینگ منجر به ارتقای وضعیت و کیفیت تجارت می شود. همان طور که در بالا اشاره شد، در کوچینگ شیوه پیدا کردن مسیری که منجر به موفقیت می شود به افراد آموزش داده می شود. بنابراین از کوچ هایی که در زمینه تجاری کار می‌کنند نباید انتظار داشت که راه موفقیت را در تجارت مورد نظر  به شاگردانشان نشان دهند. بلکه آن ها سعی می‌کنند تا روش هایی را که منجر به رشد و شکوفایی تجارت مورد نظر می شود به افرادی که صاحب این تجارت ها هستند نشان دهند.

وقتی که یک کوچ مناسب در زمینه کسب و کار وجود داشته باشد، مدیر با اعتماد به نفس بیشتری کار مدیریت خودش را انجام می دهد. همچنین در سازمان ها و کسب و کارهایی که چنین کوچ هایی وجود دارند، کارکنان هم دارای اعتماد به نفس بیشتری میشوند و کار خودشان را بهتر انجام میدهند.

وقتی که در یک سازمان و تجارتی که تازه تاسیس شده است، یک فردی با تجربه وجود داشته باشد که بتواند تجربیات خودش را در اختیار افراد قرار دهد؛ می‌توان انتظار داشت که کارمندان کمتر کارشان را ترک کنند و همچنین با انگیزه بیشتری به کار خودشان بپردازند.

به عنوان مثال در صورتی که یکی از کارکنان بخواهد محل کار خودش را ترک کند، پیش کوچ یا مربی می رود و دلایل خودش را برای این کار به او توضیح می‌دهد و کوچ نیز با توجه به تجربه‌ای که در این کار پیدا کرده است؛ با این کارمند صحبت می‌کند و او را از رفتن منصرف می‌کند.

 همچنین در صورتی که چنین کوچ هایی به عناوین مختلف در سازمان در کنار کارکنان سازمان به کار مشاوره و ارائه راهنمایی بپردازند، انگیزه کارکنان بیشتر می‌شود و همچنین احتمال این که کارکنان با جان و دل کار کنند و بتوانند بازدهی مناسبی داشته باشند نسبت به گذشته خیلی زیادتر می‌شود.

مزیت‌های بیزینس کوچینگ چیست ؟

بیزینس کوچینگ کاربردهای مختلفی برای سازمان دارد و می تواند تاثیرات مثبت زیادی بر روی سازمانها داشته باشد. استفاده از کوچ های حرفه ای منجر به ارتقای کیفیت عملکرد کارکنان در سازمان میگردد و باعث میشود که آنها به سازمان علاقه پیدا کنند. همچنین استفاده از این کوچ ها و مربی ها می تواند باعث کاهش میزان استعفای کارکنان شود و باعث شود که این کارکنان برای سرکار آمدن انگیزه بیشتری داشته باشند. به طور کلی استفاده از بیزینس کوچینگ در تجارت ها می تواند اثرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم زیادی داشته باشد که در زیر به برخی از مهم ترین این اثرات اشاره می کنیم:

  • بیزینس کوچینگ به درک شاگردان از روابط کاری در دنیای کسب و کار کمک می کنند.
  • وجود کوچ های کسب و کار در یک شرکت باعث می شود که کارکنان این شرکت احساس کنند که مدیر و کوچینگ به فکر آنها و شکوفا کردن استعدادها و توانایی های آنهاست و بنابراین کارمندان در چنین سازمان و کسب و کارهایی سعی میکنند تا کیفیت کاری خودشان را ارتقا دهند.
  • کوچ های کسب و کار به شاگردان و کارآفرینان انگیزه و اعتماد به نفس میدهند.
  • کوچ های کسب و کار سعی می کنند تا درک شاگردان را از موضوعات مختلف افزایش دهند و به این شکل شانس موفقیت آن ها را در کسب و کارشان بیشتر میکنند.
  • کوچ های کسب و کار، سعی می کنند تا با مطرح کردن سوالاتی در زمینه های مختلف مرتبط با تجارتی که شاگردان تازگی به راه انداخته اند، آمادگی آن ها را برای رویارویی با موقعیت های جدید تجاری بیشتر کنند.
  • کوچ های کسب و کار، در ابهام زدایی از ناشناخته ها و نقاط تاریکی که شاگردان به هنگام قرار گرفتن در این نقاط تاریک توانایی تجزیه و تحلیل آن را ندارند، تاثیر بسیار بسزایی دارند.
مزیت‌های بیزینس کوچینگ چیست ؟

کوچ های کسب و کار در قالب چه شغل هایی میتوانند در سازمانها حضور پیدا کنند.

کوچ هایی که در زمینه کسب و کار مشاوره می دهند می توانند در سازمان در شغل های مختلفی ظاهر شوند. در زیر به برخی از این شغل ها اشاره می شود:

اشتغال کوچ کسب و کار در بخش مشاوره کسب و کار شرکت

یکی از بهترین قسمتها برای اشتغال کوچ کسب و کار همین بخش مشاوره کسب و کار شرکت می باشد. کوچ هایی که در بخش کسب و کار شرکت به عنوان مشاور کار میکنند میتوانند اطلاعات ارزشمندی را به کارکنان شرکت و همچنین به مدیر شرکت ارایه نمایند. این افراد میتوانند دانش و آگاهی که از فرایند کسب و کار بدست آورده اند را به مدیر و کارکنان شرکت ارائه کنند و به این شیوه برای شرکت مفید واقع شوند. در حقیقت این حرفه بهترین روشی است که کوچ های کسب و کار میتوانند از طریق آن به مدیر کمک کنند و تجربه های خود را در اختیار وی قراردهند.

اشتغال کوچ های کسب و کار در بخش حسابداری شرکت

از دیگر شغل‌هایی که کوچ های کسب و کار می توانند در شرکت داشته باشند؛ بخش حسابداری شرکت است. کوچ های کسب و کار می توانند در این بخش به راحتی تجربیات خودشان را در اختیار کارکنان و البته مدیر شرکت قرار دهند. در این بخش سروکار آن ها با امور مالی شرکت است و همین موضوع منجر می شود که این کوچ ها بتوانند با در دست گرفتن امور مالی و همچنین دادن اطلاعات ارزشمند در این زمینه، کاری کنند که مدیران متوجه امور مالی شرکت بشوند و از تجربیاتشان استفاده کنند و سعی کنند تا در جهت بهبود عملکرد شرکت تلاش کنند.

اشتغال کوچ های کسب و کار در بخش مشاوره امور مالی شرکت

یکی دیگر از روش هایی که مدیر و کارکنان می توانند از وجود کوچ های کسب و کار بهره مند شوند این است که این کوچ ها به عنوان مشاوره بخش امور مالی در شرکت حضور داشته باشند. ارزش حضور کوچ های کسب و کار در بخش امور مالی کمتر از ارزش حضور آن ها در بخش‌های دیگر شرکت مانند بخش حسابداری و یا بخش مشاوره کسب و کار نمی باشد. چراکه وقتی کوچ های کسب و کار در این بخش در شرکت حضور داشته باشند می توانند با دادن مشاوره به مدیر، بر روی تجارت هایی که در شرکت انجام میشود اثرات مثبتی بگذارند و همچنین میتوانند در هنگام بحران‌های مالی، به خوبی شرکت را یاری کنند.

اشتغال کوچ های کسب و کار در بخش مشاوره مستقیم مدیر سازمان

از آن جایی که هدف از کوچینگ کسب و کار دادن مشاوره به مدیر و صاحب یک کسب و کار است؛ بنابراین کار کردن این کوچ ها در مقام مشاوره مدیران که بتوانند آنها را در موقعیت های مختلف یاری دهند؛ میتواند بسیار مفید باشد. در چنین مواردی، مدیران میتوانند با مشاوره گرفتن رسمی از آنها، از تجربیاتشان استفاده کنند و اطلاعاتی که این افراد در این زمینه ها در اختیار آنها قرار میدهند را مورد بررسی قرار دهند. بنابراین مشاوره گرفتن از چنین افرادی در چنین سمتی میتواند هم برای شرکت و هم برای افرادی که در شرکت هستند مفید باشد.

اشتغال کوچ کسب و کار به عنوان خود مدیر

در بسیاری از موارد، خود مدیر یک شرکت یا سازمان و یا موسس آن می تواند به عنوان کوچینگ کسب و کار برای دیگر کارکنان خودش فعالیت داشته باشد. در چنین موردی، این فرد که خودش یک کوچینگ کسب و کار است و در این زمینه تجربه های زیادی دارد میتواند پس از تاسیس یک سازمان، خودش به عنوان یک مدیر فعالیت داشته باشد و کارکنان او به عنوان شاگرد از کوچینگ او استفاده کنند. کار کردن در چنین سازمان‌هایی میتواند بسیار موثر باشد چراکه کارکنان با مدیرعامل تعاملات زیادی دارند؛ بنابراین میتوانند از تجربیات او استفاده کنند و کیفیت عملکرد خود را بالاتر برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*