تفاوت بازایابی و فروش چیست؟

تفاوت بازایابی و فروش چیست؟

به منظور تحقق اهداف شرکت، استراتژی های بازاریابی و همچنین استراتژی ‌های فروش باید به درستی اجرا شوند. توضیح ساده درباره تفاوت بین بازاریابی و فروش این است که بازاریابی، فرصت ها و مسیرها را نشان می ‌دهد و فروش، اهداف خود را بر اساس آن پیش می برد. اما امروزه همه امور بهتر و پیچیده ‌تر شده است و مدیران کسب و کارها هنوز هم درباره تفاوت و تمایز این دو موضوع دچار اشتباه می‌ شوند. به هر حال آنچه از قراین بر می‌آید بدون بازاریابی، هیچ برنامه‌ یا چشم‌ اندازی برای پیشبرد اهداف‌تان ندارید و بدون استراتژی فروش، موفقیتی به دست نمی ‌آورید. بنابراین هر دو عامل برای موفقیت در هر کسب و کاری ضروری هستند.

از طریق استراتژی ‌های بازاریابی باید بتوانید مشتری خود را ارزیابی کرده و او را متقاعد کنید که شرکت شما بهترین انتخاب برای او خواهد بود، در واقع در این مرحله، ارزش محصولات یا خدمات ‌تان را به مشتری نشان می ‌دهید و شرکت خود را به بازار معرفی می‌کنید تا به مرحله فروش بینجامد. پیامی که از طریق روابط عمومی، تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی رابطه، بازاریابی برند و … به مشتری منتقل می ‌کنید، پیش‌زمینه‌ای برای فروش می ‌شود. با بازاریابی به مشتری اطمینان می‌ دهید که از شما خرید کرده و به این ترتیب فروش‌تان را تضمین خواهید کرد. برای بازاریابی موثر باید از چهار P استفاده کنید که عبارتند از: محصول، قیمت، مکان و تبلیغات. در واقع بازاریابی اولین گام در جهت فروش موفق به حساب می ‌آید و سعی می ‌کند نیازهای مشتری را شناسایی کرده، خدمات یا محصولاتی متناسب با نیاز مشتری ارائه کرده، همچنین با تبلیغ محصولات باعث افزایش آگاهی از برند شده، برندسازی کرده، باعث ایجاد علاقه به خدمات یا محصولات شود و تعداد تعاملات بین مشتری بالقوه و شرکت را افزایش دهد. کارشناسان بازاریابی با استفاده از استراتژی های بازاریابی تلاش می ‌کنند کسب و کارتان در بازار را در بهترین موقعیت رقابتی قرار دهند.

فعالیت‌های استراتژیک بازاریابی به آگاهی از برندسازی نیز کمک می‌ کنند. علاوه بر ابزارهای سنتی تبلیغ، بازاریابی شامل خلق محتوای وب سایت، چاپ و نشر در روزنامه، نمایش محصولات در نمایشگاه‌ های تجاری و ایجاد ابزارهای بازاریابی می ‌شود. در واقع بازاریابی از طریق بازاریابی ویروسی، برندسازی، بازاریابی رابطه ای، تبلیغات و کمپین‌ های مختلف، در پشت صحنه فعالیت دارد و فروش مثل بازیگری است که در روی صحنه به ایفای نقش می‌پردازد و با جلسات رو در رو، تماس‌ های سرد و نت ورکینگ به فروش کالا می پردازد.

تفاوت بازایابی و فروش چیست؟

فرآیند فروش شامل تعاملات بین فردی است و هدفش رابطه مستقیم با خریدار به منظور فروش محصولات یا خدمات است، به عبارت ساده، استراتژی ‌های فروش اغلب فرد محور هستند، هر چند که تعاملات گروهی را نیز پوشش می ‌دهد البته در اینجا، فروشنده درصدد رسیدن به توافق و در مرحله بعد کسب درآمد است. به هر حال هر عاملی که بتواند یک کسب و کار را در سطح شخصی با مشتری بالقوه مرتبط کند جزو فرایند فروش محسوب می‌ شود.

از آنجا که بازاریابی و فروش به دو مهارت متفاوت نیاز دارد، اغلب باید توسط شخصیت‌ های مختلف اجرا شود. جذب مشتری، بستن قرارداد و رشد شاخص‌ های فروش باعث افزایش انگیزه فروشنده می ‌شود. بازاریاب‌ ها تلاش می ‌کنند ببینند مشتری هدف زمان خود را کجا می‌ گذراند و چطور می‌ توانند نام برند و شرکت را در آنجا مطرح کنند. به عبارتی بازاریابی عاملی است که فرد را به سمت خرید سوق می‌ دهد و فروش، عاملی است که مشتری را برای خرید مجاب می‌ کند. به هر حال بازاریابی و فروش از هم جدا نیستند و با اینکه در شرکت‌ها، بخش‌ های متمایزی برای هر دو در نظر گرفته شده، اما برای تاثیر بخشی بیشتر باید با هم همکاری و مشارکت داشته باشند چراکه بدون بازاریابی موفق، مشتری هیچ اطلاعی از شرکت شما نخواهد داشت و بدون فروش، درآمد خوبی به دست نمی‌آورید. در ادامه به بررسی برنامه فروش و برنامه بازاریابی و تفاوت های آنها می پردازیم:

برنامه فروش

برنامه فروش همانطور که از نامش پیدا است، سندی حاوی اهداف کسب وکار مرتبط با فروش محصولات یا خدمات می‌ شود تا اهداف مالی محقق گردد. در هر صورت باید این اهداف کاملاً مشخص، قابل ارزیابی و مرتبط با نیازهای مشتری باشند. برنامه‌های فروش اغلب بخشی از برنامه‌های جامع‌ تر بازاریابی هستند و به همین دلیل باید حتماً بازار هدف را بشناسید، نظرات و رفتارهای مشتری را در نظر بگیرید و به تمام جزییات استراتژی‌های تبلیغی مورد استفاده‌ تان واقف باشید. این برنامه، برنامه‌ای کوتاه مدت است که به فروش مستقیم به مشتری می‌انجامد.

برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی کسب و کار، یک طرح کلی برای دسترسی به مشتری هدف است. اولین قدم در تدوین برنامه بازاریابی این است که مشتری هدف را شناسایی کنید و ببینید چه کسانی مشتری شما خواهند بود، چه نیازهایی دارند و آیا شما می‌توانید نیاز آنها را مرتفع کنید.

فارغ از محتوا یا فرمت برنامه ‌های بازاریابی و فروش، نباید این واقعیت را نادیده گرفت که استراتژی‌ های بازاریابی و فروش برای موفقیت بلند مدت کسب و کار بسیار مهم هستند. اهمیت این موضوع امروز بیش از هر زمان دیگری حس می ‌شود چرا که در دنیایی فعالیت می ‌کنیم که رقابت زیادی بین کسب و کارها وجود دارد. برنامه ‌های بازاریابی و فروش، هر دو می ‌توانند شما را از سایر رقبا متمایز کرده و با روش ‌های جدید و مناسب با مشتری ارتباط برقرار کنند.

گروه کلید مشاوره و آموزش جهت فروش موفق ، راهکارهای افزایش فروش و تکنیک های وفادارسازی مشتری را برای سازمان ها و ارگان های مختلف انجام می دهد، پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  1. سارا گفت:

    مطلبتون مفید و کاربردی بود. با تشکر از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*