تفاوت طرح توجیهی (Feasibility Study) با طرح کسب و کار (Business Plan)

کارآفرینان، هنگامی که می‌خواهند یک تجارت جدید را شروع کنند با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. با این که طرح کسب و کار (Business Plan) یکی از شناخته شده ترین اسناد در این رابطه است، ولی داشتن یک طرح توجیهی (Feasibility Study) هم به همان اندازه یک طرح کسب و کار مهم است. قبل از این که کارآفرینان به فکر تامین کردن بودجه برای انجام کارشان باشند، آن ها باید اطمینان حاصل کنند که شروع کردن چنین کاری برایشان به صرفه و سودآور است! بنابراین وقتی که می خواهید یک تجارت را شروع کنید، هم نیاز به طرح توجیهی و هم نیاز به طرح کسب و کار (یا بیزینس پلن) دارید. هر دو این‌ها، اسنادی هستند که بعد از انجام تحقیقات کلی درباره تجارت و فکر کردن درباره جمع آوری داده‌ها باید آنها را بنویسید. شما با نوشتن طرح توجیهی و طرح کسب و کار میتوانید به مردم نشان دهید که ارزش‌های تجارتتان چیست و همچنین با این روش می‌توانید کاری کنید که برخی از افراد (افرادی که این پتانسیل را دارند) تشویق شوند که بر روی ایده های شما سرمایه گذاری کنند. بنابراین قبل از این که شروع کنید، نیاز دارید تا تفاوت میان طرح توجیهی و طرح کسب و کار را بدانید. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت میان طرح توجیهی و طرح کسب و کار را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف طرح توجیهی و طرح کسب و کار

یک طرح توجیهی، قبل از شروع کردن تجارت نوشته می‌شود. هنگامی که ایده ایجاد کردن یک تجارت را در سرتان می پرورانید، باید اطمینان حاصل نمایید که این کار شدنی و امکان پذیر می‌باشد، پس در این باره تحقیق کنید و گزارش آن را به عنوان طرح توجیهی در آورید. به عبارت دیگر، در طرح توجیهی شما خودتان را توجیه می کنید و به این سوال پاسخ میدهید که آیا شروع کردن تجارت ارزش زمان، تلاش و پولی را که می خواهید در این راه هزینه کنید را دارد؟ در نوشتن این طرح افراد متخصص زیادی می‌توانند به شما کمک کنند از جمله حسابداران ویژه و حرفه ای، کارآفرینانی که قبل از شما یک تجارت را آغاز کرده اند و خرده فروشانی که درباره ارزش مکان، قیمت گذاری‌ها و عواملی مانند این به شما توصیه می‌کنند.

نوشتن طرح کسب و کار را باید زمانی آغاز کنید که طرح توجیهی را نوشته باشید. در حقیقت زمانی شروع به نوشتن طرح کسب و کار میکنید که توجیه شده باشید که شروع کردن تجارتتان کاری منطقی و مقرون به صرفه است. در طرح کسب و کار، شما بررسی می‌کنید که تجارتتان چگونه قرار است عمل نماید. در این جاست که شما هدف های مالی و سایر هدف هایتان را مشخص می‌کنید و همچنین روش هایی که قرار است برای رسیدن به این هدف ها مورد استفاده قرار دهید. درآخر ساختار سازمانی که فکر می‌کنید تجارتتان باید داشته باشد را بررسی می‌کنید.

تفاوت طرح توجیهی (Feasibility Study) با طرح کسب و کار (Business Plan) چیست؟

شباهت‌های طرح کسب و کار و طرح توجیهی

بررسی شباهت‌هایی که طرح کسب و کار و طرح توجیهی با هم دارند خیلی مهم است چون هر دوی این طرح ها به شما کمک می کنند تا یک تجارت سودآور را برای خودتان شکل دهید. شباهت‌های میان این دو سند شامل موارد زیر میباشند:

 • زمان نوشته شدن: هر دوی این طرح ها قبل از زمانی که تجارتتان را شروع می کنید نوشته می شوند. البته بعداً می توانید برای تعیین کردن مرحله‌های بعدی و پیاده سازی ایده‌های جدید، آنها را مجدداً بازنویسی کنید.
 • ورودی: در نوشتن هردوی این طرح ها، از افراد مختلف و یا دپارتمان‌های مختلفی استفاده می شود که دارای مهارت های مختلفی هستند.
 • فرمت نگارش: هر دوی این طرح ها از اجزای مشابه مختلفی تشکیل شده اند که این اجزا در کنار هم قرار می‌گیرند تا گزارش شما کامل شود.
 • المان ها: برخی از مسئله‌هایی که در هر دوی این طرح ها مورد بررسی قرار گرفته است، هم در طرح کسب و کار و هم در طرح توجیهی با هم مشترک می باشند. به عنوان مثال مشخص کردن بازار هدف، شرایط بازار و مسئله های مالی موضوعاتی هستند که در هر دوی این طرحها مشترک میباشند.
 • کاربرد: طرح کسب و کار و طرح توجیهی از نظر کاربرد شبیه به هم می باشند. هر دوی این طرح ها به مدیر یک تجارت کمک میکنند تا تصمیم گیری درستی بگیرد. در ضمن میتوان طرح کسب و کار و هم طرح توجیهی را به سرمایه گذاران نشان داد تا نظرشان برای سرمایه گذاری کردن در تجارت مورد نظر، جلب شود. 

تفاوت‌های طرح کسب و کار و طرح توجیهی

طرح توجیهی و طرح کسب و کار دارای تفاوت هایی هستند که این تفاوتها شامل موارد زیر میباشد:

 • تفاوت در هدف: طرح توجیهی نوشته میشود تا تعیین گردد که آیا میتوان این ایده تجاری را عملی کرد و آیا میتوان تجارت را با این ایده شروع کرد یا خیر؟ ولی هدف از نوشتن طرح کسب و کار این است که بعد از این که درباره شروع کار تصمیم گرفته شد، کارآفرین بتواند اهداف خودش و مسیری را که تجارتش قرار است طی کند را مشخص کند و همچنین این را بداند که باید به کجا برود.
 • تفاوت در روش نگارش: طرح توجیهی اصولاً یک پروژه تحقیقاتی است. در حالی که طرح کسب و کار نوعی پیش بینی برای آینده میباشد.
 • تفاوت در دیدگاه نسبت به ریسک: طرح توجیهی مشخص کننده ریسک هایی است که در پی عملی کردن یک ایده ممکن است اتفاق بیفتد. این در حالی است که طرح کسب و کار توضیح میدهد که چگونه با استفاده از مدیریت مناسب، کاری کرد که ریسکها را به گونه ای از میان برداشت که سودآوری حاصل شود.
 • تفاوت در هزینه: برای نوشتن طرح توجیهی نیازمند استخدام کردن افراد متخصص حرفه ای هستید و بنابراین انجام این کار هزینه آور خواهد بود.

مواردی که به هنگام نوشتن یک طرح توجیهی باید درنظر بگیرید

در صورتی که می خواهید یک طرح توجیهی بنویسید باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید و به آنها پاسخ دهید.

 • تقاضای محصول: باید ببینید که آیا برای محصول و یا خدمات شما نیازی وجود دارد؟ آیا این نیاز برآورده شده است یا هنوز هم جا برای محصولات دیگر وجود دارد؟
 • شرایط بازار: چه کسانی محصول شما را خریداری میکنند و این افراد کجا هستند؟ آیا میتوانید خدمات را به گونه ای ارایه کنید که به مکانی که آنها در آن قرار دارند هم سرویس رسانی شود؟ آیا بازار اشباع است؟
 • قیمت: کاربران فعلی برای محصولات مشابه محصول شما چه قیمت هایی می پردازند؟ کاربران برای محصولات شما چه قیمیتی می پردازند؟
 • ریسک ها: ریسک های مرتبط با ایده شما کدامند؟
 • سودآوری در صورت موفقیت: آیا شما می توانید به شکل منطقی بر خطراتی که در این راه وجود دارد غلبه کنید و تجارتی سودآور را در این زمینه برای خودتان بوجود آورید؟

مواردی که به هنگام نوشتن یک طرح کسب و کار باید درنظربگیرید

نوشتن یک طرح کسب و کار نسبت به نوشتن طرح توجیهی کاری مشکل تر است. در صورتی که کار را مرحله به مرحله انجام دهید می‌توانید به نتیجه مطلوب برسید. بنابراین در صورتی که می خواهید یک طرح کسب وکار بنویسید باید موارد زیر را درنظر داشته باشید:

 • خلاصه اجرایی: که شامل بیان مسئله شما، معرفی محصولات، خدمات و یا اطلاعاتی مختصر درباره تیم رهبری و کارمندان شما و همچنین مکان تجارتتان است.
 • توصیف شرکت: در این بخش باید مسئله ای که شرکت شما آنرا حل و برطرف می نماید را مطرح کنید. همچنین بازار هدف خود را مشخص نمایید و مزیت‌های رقابتی آن را بیان کنید و هر ویژگی دیگری را که شرکت شما را از رقبایش در این زمینه جدا میسازد را شرح نمایید.
 • تحلیل بازار: تحقیق کلی درباره آن چه که تجارت های دیگر در همین بازار انجام میدهند و نقاط قوت و ضعفشان و این که چگونه میتوان در این بازار موفق شد را ارایه دهید.
 • سازماندهی و مدیریت: در این بخش وضعیت تجارتتان را از نظر قانونی بررسی کنید که باید شامل یک نموداری باشد و در این نمودار مشخص گردد که سلسله مراتب مدیریتی چیست.
 • خط تولید محصول یا خدمت: در این بخش باید مشخص کنید که چه چیزی را می فروشید و همچنین مزیت های کارتان  چیست.
 • بازاریابی و فروش: با جزئیات استراتژی بازاریابی و برنامه تان برای فروش را توضیح دهید.
 • درخواست بودجه: در صورت لزوم، در این بخش میزان بودجه ای که برای پنج سال آینده نیاز دارید را بررسی کرده و ببینید چقدر است و قرار است با این بودجه چکار کنید.
 • وضعیت رشد مالی: در این بخش باید دورنمای مالی خودتان را برای پنج سال آینده مشخص کنید که این بخش میتواند شامل بیانیه‌های مالی فعلی و غیره باشد.
 • ضمیمه: این بخش باید شامل اسناد رسمی و موارد مورد نیاز مانند رزومه ها، تصاویر محصول، نامه های مرجع و لایسنس ها و غیره باشد.

گروه کلید تمامی خدمات بازاریابی از جمله نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار (Business Plan) را برعهده می گیرد پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

 1. سید حمید گفت:

  با سلام مطالبتان با اینکه مختصر بود اما بخوبی به خیلی از سئوالات و رفع ابهام درباره تفاوت بین طرح توجیهی و کسب وکار پاسخگو بود موفق باشید

  • گروه کلید گفت:

   سلام.
   خوشحال میشیم سایت ما را به کسانی که در زمینه بیزینس پلن و طرح توجیهی به مشاوره و کمک نیاز دارند، معرفی بفرمایید. همچنین با مراجعه به لینک های ارائه شده توضیحات تکمیلی را مشاهده بفرمایید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*