تکنیک های بازاریابی و فروش بستنی که باید بدانید

تکنیک های بازاریابی و فروش بستنی که باید بدانید

مغازه های بستنی فروشی اکثراً از انواع روش های بازاریابی و فروش بستنی نظیر تبلیغات چاپی و تراکت، دادن پیامک به محدوده سرویس دهی و استفاده از تابلوها و بنرهای تبلیغاتی ثابت یا پویا برای فروش محصولات خود استفاده می کنند. هدف اصلی استراتژی های بازاریابی باید روی نحوه کشاندن مشتری به مغازه و در نتیجه افزایش سود متمرکز باشد. اما چه نکاتی را باید در استراتژی بازاریابی خود رعایت کنید؟ پس با ما همراه باشید تا با اصول آن آشنا شوید.

بازاریابی و فروش بستنی در مغازه بستنی فروشی

اهداف خود را مشخص کنید.

استراتژیهای بازاریابی و فروش بستنی را باید با تعیین اهداف بازاریابی تان شروع کنید. پس اهداف خود را یادداشت کنید تا هم واقعگرایانه و مشخص باشند، هم بتوان آنها را ارزیابی و بررسی کرد. به عنوان مثال اگر هدف تان افزایش سودآوری بستنی فروشی باشد، خیلی هدفتان وسیع و نامشخص به نظر می رسد. اما مثلاً وقتی مشخص می کنید که هدفتان افزایش فروش ۹ درصدی دسرهای شکلاتی در ۴ ماهه اول سال مالی است، خیلی منطقی و بهتر خواهد بود.

بازار هدف را شناسایی کنید.

استراتژی بازاریابی و فروش بستنی فروشی باید به شما در درک هر چه بهتر مشتری هدف کمک کند. با بررسی مشتریانی که به مغازه تان می آیند، می توانید روی بازار هدف تحقیق کنید. مشتریانی که بیش از بقیه به مغازه بستنی فروشی سر می زنند را در نظر بگیرید و چند زیر مجموعه از مشتریان را بر اساس ویژگی های جمعیت شناسی نظیر سن، جنسیت و ترجیحات بستنی (کدام نوع بستنی را ترجیح می دهند) مشخص کنید. به عنوان مثال شاید در تحقیقات تان متوجه شوید که مادران جوان، جزو مشتریان ثابت شما هستند که فرزندانشان را در طول هفته به مغازه بستنی فروشی می آورند.

رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید.

تحلیل رقابتی، بخش دیگری از استراتژی بازاریابی و فروش بستنی فروشی است و برای این منظور، باید هر یک از رقبای اصلی تان را با جزییات شرح دهید که شامل تمام اطلاعاتی می شود که از مدل کسب و کار، نقاط قوت و ضعف رقبا و سهم بازار آنها می دانید. در روزنامه های محلی و سایر نشریات بگردید و تبلیغات و استراتژی های بازاریابی که رقبا استفاده می کنند را جمع آوری کنید. به عنوان مثال شاید در همین تبلیغات ببینید که یک مغازه بستنی فروشی، کوپن های تخفیف هزار تومانی در روزنامه محلی یا تراکت پخش شده پیشنهاد داده باشد، اگر سایر مغازه های بستنی فروشی محله، از همین روش بازاریابی برای تبلیغ خدمات خود در یک بازه زمانی طولانی استفاده می کنند، می توانید نتیجه بگیرید که این نوع استراتژی برای آنها موفقیت آمیز بوده است.

تاکتیک های بازاریابی خود را انتخاب کنید.

در استراتژی بازاریابی بستنی فروشی تان، باید چندین تاکتیک برای تبلیغ محصولات خود انتخاب و اتخاذ کنید. به عنوان مثال می توانید یک کمپین پست مستقیم راه بیندازید و کوپن های تخفیف بستنی و پیشنهادات اغواء کننده خود را برای مشتری هدف ارسال کنید. تبلیغاتی را در روزنامه محلی به چاپ برسانید و ساعات کاری خود و طعم های خوشمزه بستنی هایتان را به مشتری اطلاع دهید. اسپانسر مسابقات بستنی خوری و سایر رویدادها در فصول گرم تابستان شوید و با این کار والدین و فرزندانشان را به مغازه خود بکشانید. یک کمپین بازاریابی در موتورهای جستجو راه بیندازید تا مشتری وقتی به صورت آنلاین در مغازه های بستنی فروشی محلی تحقیق می کند، بتواند مغازه شما را به راحتی پیدا کند. یک وبسایت بسازید و کوپن های تخفیف قابل چاپ را در اختیار مشتری قرار دهید.

تکنیک های بازاریابی و فروش بستنی که باید بدانید

ایده هایی برای بازاریابی و فروش بستنی

بازاریابی و تبلیغات رمز اصلی موفقیت در این کسب و کار هستند و هر چه آگاهی افراد از بستنی فروشی شما بیشتر باشد، طبیعتاً مشتری بیشتری به سمت شما می آید. یکی از ساده ترین روش های بازاریابی این است که بنر مغازه را بیرون مغازه قرار دهید. اما این همه ماجرا نیست و نه تنها موقعیت مکانی مغازه در میزان فروش تاثیر دارد، بلکه باید ایده های بازاریابی را بررسی کرده و بهترین و مناسب ترین ایده برای کسب و کارتان را انتخاب کنید. ضمن اینکه به لطف تکنولوژی، روشهای مقرون به صرفه و ارزان بازاریابی، پیش روی تان قرار داده شده تا با فراغ بال دست به انتخاب بزنید.

بستنی هایی با طعم های منحصر به فرد تولید کنید.

تولید بستنی هایی با طعم های منحصر به فرد و خاص می تواند یکی از نکات کلیدی در موفقیت هر بستنی فروشی باشد. مشاهده واکنش مردم به ترکیب انواع طعم ها به آنها نشان می دهد که آیا در مسیر درستی قدم برداشته اید یا باید طعم های دیگری را نیز امتحان کنید. شما باید به صورت روزانه در اینترنت و به صورت چند روز یکبار در فروشگاه های دیگر جستجو کنید تا با ایده های جدید آشنا شوید و در صورتی که مناسب و معقول بود از آنها استفاده کنید.

تبلیغات کنید.

شما می توانید بستنی فروشی خود را به شکل های مختلفی تبلیغ کنید. ارائه کوپن های تخفیف می تواند یکی از این راهها باشد به عنوان مثال «با خرید یک بستنی، یکی هم رایگان هدیه بگیرید». علاوه بر این سعی کنید وقایع خاصی نظیر مهمانی های تولد یا اعیاد را در مغازه خود جشن بگیرید و به این ترتیب خود را بیشتر در معرض دید مشتری قرار دهید. یکی دیگر از روش های تبلیغ، این است که خود را از طریق هتل ها و نقاط گردشگری به خصوص سواحل، به مشتری و گردشگران معرفی کنید و مطمئناً وقتی از طعم و مزه بستنی شما خوششان بیاید احتمال اینکه به مشتری دائم و وفادار بستنی فروشی درآیند زیاد خواهد بود. بیلبوردهای تبلیغاتی نیز می تواند به رونق کسب و کارتان کمک کند و از طرف دیگر تبلیغات متحرک (روی اتوبوس های مسافربری) نیز می تواند با افراد گوناگون ارتباط برقرار کرده و شما را بیش از پیش به مشتری نشان دهد.

بازاریابی آنلاین داشته باشید.

اگر فکر می کنید برای مغازه بستنی فروشی خود نیازی به داشتن یک وبسایت ندارید، سخت در اشتباه هستید. فرقی ندارد که در شهری بزرگ یا کوچک باشید، مشتری ها معمولاً برای پیدا کردن اطلاعات به اینترنت سر می زنند و اگر کسی راجع به کسب و کارتان شنیده باشد و بخواهد از شما و آدرس تان بیشتر بداند، اولین جایی که برای پیدا کردن شما انتخاب می کند، اینترنت است. علاوه براین می توانید طعم های مختلف بستنی و تصاویر زیبای دسرها را در سایت بگذارید تا مشتری با وسعت فعالیت شما آشنا شود، پس سعی کنید عکس های باکیفیت و خوش رنگ و لعاب بگذارید. می توانید یک منو از محصولات تان و قیمت آنها نیز ارائه کنید تا مشتری راحت تر انتخاب کند.

علاوه بر این باید به فکر استفاده از رسانه های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر باشید تا علاوه بر جذب فالوئر، آنها را از آخرین و جدیدترین وقایع مربوط به کسب و کار و مغازه تان، طعم های جدید، پیشنهادات و تخفیفات مناسبتی و غیره مطلع کنید. در واقع کاربران رسانه های اجتماعی به عنوان سفیران بستنی فروشی شما عمل خواهند کرد و فروش بیشتری را برایتان رقم می زنند. اما فعالیت خود را نباید فقط به بازاریابی آنلاین محدود کنید و رویدادهای جدیدی که به زودی در مغازه بستنی فروشی تان رخ می دهند را در قالب آگهی در روزنامه های محلی، تراکت، رادیو و تلویزیون بسته به توانایی مالی خود اعلام کنید.

یکی دیگر از تاکتیک های فوق العاده بازاریابی، ترفیع متقابل (بازاریابی مشارکتی که دو یا چند شرکت برای محصولات شرکت دیگر انجام می دهند) است. برای این منظور به دنبال کسب و کارهایی مثل کتاب فروشی یا مغازه لوازم ورزشی بگردید و با آنها وارد مذاکر شوید تا در صورت توافق،  تبلیغات خودتان را در مغازه آنها و تبلیغات آنها را در مغازه خود قرار دهید و با این روش مشارکتی، مشتریان جدیدی را به دست می آورید. همچنین در عین حال می توانید اسپانسر تیم های ورزشی جوان و محلی شوید.

بستنی فروشی سیار راه بیندازید.

به جای اینکه همیشه مردم به مغازه شما برای خرید بستنی بیایند، به فکر یک بستنی فروشی سیار باشید. یک خودروی دارای یخچال تهیه کنید و در محل های پر رفت و آمد به فروش بستنی بپردازید. به عنوان مثال نزدیکی مدارس یا شهربازی و زمین بازی کودکان می تواند موقعیتی عالی برای فروش هر چه بیشتر بستنی فراهم کند و یا حتی در رویدادهای ورزشی محله تان شرکت کنید و علاوه بر فروش بستنی، در واقع کار خود را نیز تبلیغ می کنید. در ضمن می توانید با مالکان رستوران های محلی صحبت کرده و ببینید آیا مایل هستند بستنی های شما را به عنوان دسر به مشتریان خود عرضه کنند یا خیر. علاوه براین در ایامی که مساجد یا مدارس محلی، جشن های مناسبتی یا فعالیت های خاصی دارند، می توانید آنها را متقاعد کنید که به عنوان میان وعده به مهمانان، بستنی بدهند. چه بسا همین مهمانان با خوردن بستنی شما، عاشق آن شده و به مشتریان دائمی بستنی فروشی تان تبدیل شوند.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*