حضور در نمایشگاه ها برای توسعه تجارت شخصی و جمعی

نقش حضور در نمایشگاه ها برای توسعه تجارت شخصی و جمعی

نقش حضور در نمایشگاه ها برای توسعه تجارت شخصی و جمعی

حضور در نمایشگاه‌ها راهی عالی برای توسعه تجارت شخصی و جمعی محسوب می‌شود و از آنجا که امکان برقراری ارتباط با سایر رقبا و همکاران را فراهم می‌کند، می‌تواند کمک شایانی به رونق کسب و کارها ‌کند. هدف از این نمایشگاه‌ها، به نمایش درآوردن کالاها و خدمات یک صنعت خاص برای خریداران بالقوه و کسب و کارهای دیگر است و لذا از این طریق می‌توان با اعضای سایر صنایع تعامل داشت و میزان جذب مشتری را بالا برد. نمایشگاه‌ها اصولاً یک صنعت و افراد مرتبط با آن یا علاقه‌مند به این صنعت را یکجا جمع می‌کند و به همین دلیل فرصتی عالی جهت تبلیغ برای بازار هدف و ایجاد آگاهی از برند است. همچنین درهای نمایشگاه‌ها به روی طیف وسیع و گسترده‌ای از مخاطبان باز است و در نتیجه امکان تبلیغ کالاها یا خدمات برای گروه بیشتری فراهم می‌شود که شاید هیچ دانشی از تولیدات شما نداشته یا اطلاعات‌شان بسیار محدود است. علاوه بر این، نمایشگاه‌ها مزایای دیگری نیز دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تاثیر ماندگار روی مشتری ایجاد کنید.

یکی از اهداف اصلی هر نمایشگاه تجاری، نمایش انواع کسب و کارها، کالاها و خدمات به شرکت کنندگان و سایر علاقه‌مندان است. طراحی دقیق این نمایشگاه، غرفه‌های جذاب و جذابیت‌های دیگری مانند اقلام رایگان و حراج، باعث می‌شود یک نمایشگاه ساده، تاثیری ماندگار و پا برجا روی مشتری بالقوه داشته باشد.

وجود مشتریان راغب در نمایشگاه ها

مشتریان راغب (Lead Generations) یکی از اصلی‌ترین مزایای نمایشگاه‌ها (به خصوص نمایشگاه‌های با مقیاس بزرگ) به شمار می‌رود. با توجه به اینکه هر بازدید کننده، یک مشتری بالقوه محسوب می‌شود، فقط کافی است اطلاعات تماس یا کارت ویزیت بازدید کننده را بگیرید تا از این سرنخ‌ها استفاده کرده و آنها را به مشتری تبدیل کنید. بنابراین بعد از نمایشگاه باید با این افراد در تماس باشید و رابطه خود را قطع نکنید. علاوه بر این، نمایشگاه‌های تجاری، فرصتی فوق‌العاده برای تعامل چهره به چهره با جمعیت زیادی از مشتریان بالقوه فراهم می‌کند، که معمولاً این فرصت از طریق اکثر ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی میسر نمی‌شود.

نقش حضور در نمایشگاه ها برای توسعه تجارت شخصی و جمعی

شبکه کاری و مشتریان خود را گسترده کنید.

در اکثر این نمایشگاه‌ها، افراد متخصص این مجال را پیدا می‌کنند که با یکدیگر تعامل کرده و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. به عبارتی نمایشگاه‌های تجاری، افرادی با طرز فکرهای مشابه از یک تخصص یا صنایع دیگر را گرد هم جمع می‌کنند و به این ترتیب آنها قادر به تبادل اطلاعات و ارتقای پیام بازاریابی و تصویر برند شرکت خود می‌شوند.

روی برندسازی تمرکز کنید.

سازمان‌ها و بخش‌های بازاریابی آنها همیشه به دنبال فرصتی برای افزایش آگاهی از برندشان هستند. همچنین در نمایشگاه‌ها از طرق مختلفی می‌توان برند را در معرض دید مشتری فعلی یا جدید قرار داد. به عنوان مثال می‌توان از طراحی غرفه، محل قرارگیری غرفه، تبلیغات، جلسات آموزشی و … برای این منظور استفاده کرد.

ایجاد یک محیط آموزشی

یکی دیگر از دلایل اصلی حضور سازمان‌ها و کارمندانشان در نمایشگاه‌های تجاری، کنفرانس‌ها و … این است که امکان آموزش وجود دارد. معمولاً نهادهای صنعتی، آکادمی‌ها و سازمان‌های تخصصی از نمایشگاه‌ها برای برپایی یک محیط آموزشی استفاده می‌کنند.

انجام مذاکرات و قبول سفارش

نمایشگاه‌ها، همه عوامل یک صنعت نظیر تامین کننده، توزیع کننده و مشتری را در یکجا جمع می‌کنند. به دلیل این که همگی آنها  در یک زمان خاص در یک مکان حضور پیدا می‌کنند، فرصتی ایده‌آل برای برگزاری جلسات، مذاکرات فروش و همکاری فراهم می‌شود. در واقع جلسات چهره به چهره، روند مباحث و ارتقای سطح پروژه را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، از آنجا که کالاها در غرفه‌های شرکت به نمایش درمی‌آید، مشتریان جدید یا فعلی به راحتی می‌توانند سفارش بدهند که برگشت فوری سرمایه را برای شرکت به ارمغان می آورد.

تحقیق و نظارت بر روی سایر رقبا و تامین کنندگان

سازمان‌ها با تحقیق راجع به رقبا و تامین کنندگان می‌توانند از حضور خود در نمایشگاه‌ها نهایت استفاده را ببرند. این تحقیق که به آن، نظارت بر بازار نیز گفته می‌شود به کارمندان شرکت‌ها اجازه می‌دهد ببینند سایر رقبا و تامین کنندگان علاوه بر آنچه که در وب سایت یا جامعه نشان می‌دهند، مشغول راه اندازی چه پروژه‌هایی هستند یا روی چه موضوعات دیگری تمرکز کرده‌اند. در بسیاری از موارد، شرکت‌ها محصولات و خدمات را پیش از عرضه مستقیم به بازار، در نمایشگاه‌ها امتحان می‌کنند تا بازخورد آن را مشاهده کنند. بنابراین شرکت‌ها در طی تحقیق و نظارت، دید بازتری نسبت به برنامه رقبا پیدا می کنند. در ضمن، این تحقیق و نظارت می‌تواند شرکت‌ها را به سمت تولید محصولات نوآورانه نیز هدایت کند.

خطرات و هزینه حضور در نمایشگاه ها

حضور در نمایشگاه‌ها می‌تواند با خطراتی همراه باشد که باید قبل از آغاز نمایشگاه لحاظ شود. نمایشگاه‌ها ممکن است یک یا چند روز از وقت شما را بگیرند و هزینه سفر برای حضور در آن برایتان گران تمام شود. همچنین به نمایش درآوردن خدمات یا کالاها مستلزم هزینه زیادی است. و از طرف دیگر اگر نمایشگاه را اشتباه انتخاب کنید، متاسفانه کالای خود را در معرض دید مخاطب اشتباه قرار می‌دهید.

گروه کلید (KSYKG) در حوزه بازاریابی به کلیه افراد و سازمان های مختلف خدمات مشاوره بازاریابی و آموزش بازاریابی ارائه می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*