راهنمای انتخاب نام برند (نام تجاری) زیبا ، جذاب و متفاوت

راهنمای انتخاب نام برند (نام تجاری) زیبا ، جذاب و متفاوت

انتخاب نام برند (نام تجاری) زیبا ، جذاب و متفاوت برای شرکت یا کسب و کار از عوامل مهم در جذب مشتری و ایجاد تصویری خوب از کسب و کار است. اما انتخاب نام برند (نام تجاری) یک محصول یا شرکت، تصمیم دشواری است و برخلاف اکثر چالش‌هایی که سر راه کسب و کار با آن مواجه می‌شوید،‌ در این مرحله عملاً همه ادعا می‌کنند که متخصص هستند. به همین دلیل همیشه یادتان باشد که برای انتخاب نام برند (نام تجاری) به هیچ عنوان روی نظر و پیشنهاد دیگران کاملا تکیه نکنید،‌ چراکه نام هایی که کاملا توسط دیگر افراد تعیین می شود، اغلب با شکست روبه‌رو می شوند. علاوه بر این حتما نام برند (نام تجاری) مورد نظرتان را از نظر قانونی بررسی کنید تا بعدها به مشکل برخورد نکنید؛ در صورتی که یک شرکت کوچک قبل تر همین نام را برای خود انتخاب کرده باشد،‌ می تواند مبلغ هنگفتی تقاضای خسارت کند و در نهایت شما نیز مجبور خواهید بود که نام برند (نام تجاری) دیگری برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

هشت قانون ساده برای انتخاب نام برند (نام تجاری) کسب و کارتان

۱- نام برند (نام تجاری) مورد نظرتان باید بار مثبت داشته باشد و به مردم شور و شوق و خوش بینی لازم برای همکاری با شما را بدهد. علاوه براین، یک داستان برای برندتان بسازید زیرا داستان به نام برند شما شخصیت می دهد و آن را از سایر رقبا متمایز می کند.

۲- از نام برندهای دشوار بپرهیزید. درصورتی تلفظ یک اسم برای مخاطب دشوار باشد،‌ نمی توانند آن را به خاطر بسپارد. علاوه براین شرکت ها باید توجه کنند که نام برند مورد نظرشان در زبان‌های دیگر چه صدایی دارد،‌ حتی اگر در مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار باشید، باز هم باید این مورد را در نظر بگیرید چون کسی نمی دانند که چه آینده ای در انتظارش است. پس اسمی انتخاب کنید که علاوه بر صدای خوب، در زبان های دیگر معنای مثبتی نیز داشته باشد.

۳- نام برند منحصر به فرد داشته باشید. از آنجا که نمی خواهید مخاطب شما را با کسب و کار دیگری اشتباه بگیرد، به خصوص اگر اعتبار و شهرت چندان خوبی هم ندارد، بهتر است نامی متمایز و بی همتا انتخاب کنید که خودتان نیز آن را بپسندید زیرا این شما هستید که باید برای مدتی طولانی با آن سرو کار داشته باشید.

۴- نام برندی را انتخاب کنید که در آینده شما را محدود نکند. به عنوان مثال اگر اسم موردنظرتان را فقط به کالای خواب محدود کنید، در آینده برای فروش سایر لوازم دکوراسیون داخلی به مشکل می خورید. یا اسم مکان خاصی را انتخاب نکنید، چرا که وقتی بخواهید کسب و کارتان را گسترش دهید، این موضوع منجر به سردرگمی مشتری می شود. به عنوان مثال نام خشک‌شویی تهران به سختی می تواند شعبه های دیگری در سایر نقاط کشور یا دنیا تأسیس کند.

۵- از نام برند توصیفی استفاده کنید و سعی نمایید که کوتاه و ساده باشد چراکه نام برند (نام تجاری) طولانی مشتری بالقوه را سردرگم می کند و به مدت طولانی در ذهن او باقی نمی ماند. نام برند کوتاه نه تنها شخصیت برند را می سازد، بلکه شناخت آن را برای مشتری بسیار آسان می کند.

۶- در انتخاب نام برند درگیر روندها و مدهای زودگذر نشوید. بااینکه شاید این موضوع در کوتاه مدت سودمند باشد،‌ اما نمی توانید در بلندمدت از آن نتیجه بگیرید. پس روی نام هایی تمرکز کنید که در بلندمدت کشش و جذب بیشتری داشته باشند.

۷- نام برند انتخابی باید بازتابی از هویت شما باشد وجایگاه، بزرگی، هویت محلی،‌ کیفیت و سایر عناصر توصیفی را دربر بگیرد.

۸- نام برندی انتخاب کنید که در رادیو، تلویزیون، روی کاغذ و وبسایت، صدا و تصویر زیبایی داشته باشد.

راهنمای انتخاب نام برند (نام تجاری) زیبا ، جذاب و متفاوت

گام های اصلی انتخاب نام برند (نام تجاری)

در ابتدا فهرستی از نام برندهایی تهیه کنید که می خواهید در ذهن مخاطب تداعی کننده هدف یا محصول موردنظرتان باشد. به عنوان مثال هاگن‌داز(Häagen-Dazs) را درنظر بگیرید که یک مارک معروف بستنی است و هدف این بوده که مشتری با شنیدن آن به یاد شیر خامه ای غلیظ و خوشمزه بیفتد و مهم نیست که هیچ شخص یا مکانی به اسم هاگن‌داز اصلاً در دنیا وجود ندارد. مهم اینجا است که نام این برند توانسته اهداف شرکت را محقق کند.

از آنجا که نام برند یا شرکت اولین چیزی است که مخاطب با آن برخورد می کند، پس باید تصمیم بگیرید که می خواهید این نام تداعی کننده چه چیزی باشد. در ادامه صفاتی را آورده ایم که باید در نامگذاری لحاظ کنید و مخاطب با شنیدن آن به یاد این صفات بیفتد:

 • سریع
 • بی رقیب
 • در دسترس
 • بهترین کیفیت
 • سرگرم کننده
 • شگفت آور
 • قابل اطمینان
 • ارزان
 • دارای ضمانت
 • توصیه شده
 • صادق
 • منحصر به فرد

پس از انتخاب صفات و ویژگی هایی که برای کسب و کارتان درنظر گرفته اید، آن را روی دوستان و گروه‌های کانونی امتحان کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید در زمینه خدمات خشک‌شویی فعالیت کنید،‌ از دیگران بپرسید که آیا صفاتی نظیر سریع،‌ مطمئن و ارزان، پاسخگوی نیاز آن‌ها هست یا خیر. اگر این موارد آن ها را ارضاء نکرد، فهرست خود را اصلاح و دوباره همین روش را تکرار کنید.

با نهایی شدن فهرست تان، حالا نوبت به تصمیم گیری می رسد. چه نوع نام برند مدنظرتان است: توصیفی، فانتزی یا عام؟ به جرأت می توان گفت که ازنظر اکثریت قریب به اتفاق مشاوران، نام برند فانتزی یا ساختگی، بهترین نوع نام تجاری محسوب می شود. علاوه براین نه تنها رقبا نمی توانند از این نام برند سوء استفاده کنند،‌ بلکه به مرور زمان این نام قوی تر می شود. این اسامی معنای خاصی ندارند و در هیچ لغت نامه ای یافت نمی شوند، به عنوان مثال کسی نمی داند که نایک یا کداک به چه معنا هستند.

بااین حال نام برندهای ساختگی مشکلات خود را دارند و شرکت ها برای اینکه این نام را در ذهن مردم جا بیندازند باید پول زیادی را صرف القای معنای مورد نظرشان در ذهن مشتری کنند و به همین دلیل این نوع نام برند برای بسیاری از کسب و کارها خیلی گران بوده و مناسب آن ها نیست.

این شرکت ها در چنین حالتی می توانند به سراغ نام برندهای توصیفی بروند،‌ چراکه به جایگاه یابی شرکت یا محصول کمک کرده و می توانید اطلاعات مربوط به تخصص تان را از این طریق به مخاطب هدف منتقل کنید. علاوه براین از آنجا که منحصر به فرد هستند، در ذهن مخاطب باقی می مانند و امکان فروش بیشتر و برتری از سایر رقبا را برای کسب و کارتان فراهم می کنند.

شما می توانید نام برند عام را نیز انتخاب کنید،‌ اما باید بدانید بااینکه جایگاه شرکت تان را مشخص می کنند، اما هیچ هویتی به آن نمی دهند. بااین حال این نوع نام ها به سرعت نوع کسب و کار شما را به مخاطب انتقال می دهند،‌ به عنوان مثال جنرال فودز (General Foods).

توصیه آخر: بعد از انتخاب نام مورد نظرتان،‌ مطمئن شوید که هیچ شرکت،‌ وبسایت یا رسانه اجتماعی ثبت شده ای به این نام وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*