راهنمای کارآفرینی و شروع کسب و کار کارواش نانو

کارواش نانو، کارواشی سازگار با محیط زیست و کارآمد است که با آب بسیار کم یا بدون آب انجام می‌شود. این نوع کارواش را به کارواش بدون آب یا کارواش با اسپری نیز می شناسند که به فضای کمی نیاز دارد و همچنین به شکل حیرت انگیزی باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. بسیاری از صاحبان کارواش ترجیح می دهند که خودروها به صورت دستی شسته شوند و به همین دلیل ارزش آنها بسیار بیشتر از شرکت‌های شستشوی ماشینی است. علاوه بر این مشتریان بیشتری به این کارواش‌ها مراجعه خواهند کرد، چراکه روش دستی را ترجیح می‌دهند.

سیستم ها و کسب و کارهای کارواش نانو، آینده این صنعت را تشکیل می دهند. باتوجه به افزایش خشکسالی، سختگیرانه‌تر شدن قوانین کشورها و اعتراض های عمومی، این شیوه جدید شستشوی خودرو بسیار سودآور و همینطور سازگار با محیط زیست است. با این حال نباید فکر کنید که این شغلی راحت و بی دردسر است. برای این کسب و کار باید زحمت زیادی بکشید و جزییات زیادی را در نهایت هوشمندی انجام دهید تا به موفقیت برسید.

کارواش نانو چطور کار می کند؟

کارواش نانوها از اسپری‌هایی با روان کنندگی بسیار بالا برای برق انداختن و شستن بدنه خودرو استفاده می کنند. مواد شیمیایی لغزنده موجود در اسپری‌ها،‌ ذرات آلودگی و خاک را احاطه می‌کنند، درست همانطور که در روش متداول،‌ آب سطح آلودگی را از روی خودرو برمی دارد. برای شستن خودرو کافی است آن را اسپری کرده و بعد سطح خودرو را پاک کنید. این روش به خصوص برای خودروهایی که سطح ضخیمی از گل و لای رویشان قرار ندارد، مناسب است. به عبارتی کارواش نانو برای خودروهایی توصیه می‌شود که سطح نازکی خاک و آلودگی دارند. یکی از مزایای این روش نسبت به شستشو با آب در این است که گاهی اوقات آب باعث آسیب به خودرو می شود،‌ اما در کارواش نانو چنین خطری وجود ندارد، هرچند باید از دستمال میکروفایبر خیلی خوب برای پاک کردن استفاده کنید. این دستمال‌ها قدرت جذب و نرمی بسیار بالایی دارند و به همین دلیل راحت تر ذرات آلودگی را از روی سطح خودرو برمی دارند. درصورتی که از محصول کارواش نانو به درستی استفاده شود، هیچ خشی روی رنگ خودرو ایجاد نمی شود.

راهنمای استفاده از کارواش نانو

برای انجام نانو کارواش در خانه باید تعداد زیادی حوله میکروفایبر و محصولات کارواش نانو داشته باشید که کیفیت خوبی داشته باشند، زیرا کیفیت پایین هر یک می تواند به خودروی شما آسیب بزند. در صورتی که گل و لای زیادی روی خودرو وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم که این روش را امتحان نکنید چراکه مناسب چنین شرایطی نیست.

سپس خودرو را به چند قسمت مختلف تقسیم کرده و هر حوله  را به بخش های مختلف اختصاص دهید. حوله ای که کثیف شده است را کنار بگذارید. به جای اسپری مواد روی بدنه خودرو، آن را روی حوله اسپری کنید، روی خودرو بکشید و سپس با حوله‌ای تمیز و خشک روی آن قسمت را پاک کنید. حوله را در یک جهت حرکت دهید و از فشار خیلی زیاد برای این کار استفاده نکنید، درواقع باید با ملایمت هر چه تمام حوله را روی سطح بکشید.

راهنمای کارآفرینی و شروع کسب و کار کارواش نانو

شروع کسب و کار کارواش نانو

کارواش نانو یا بدون آب در حال تبدیل شدن به یک سرمایه گذاری محبوب در دنیای کسب و کار امروز است. در این شغل هیچ گاه با کمبود خودرو مواجه نمی شوید و ازآنجا که صاحبان خودرو همیشه به دنبال بهترین روش شستشو برای خودروی خود هستند، مطمئناً این نوع کارواش می تواند طرفداران زیادی به دست آورد. برای شروع این کار باید این موارد را رعایت کنید:

برنامه کسب و کار داشته باشید.

داشتن برنامه از الزامات رسیدن به موفقیت به شمار می رود. این موضوعات مهم را مورد توجه قرار دهید: هزینه‌های اولیه شروع این کار چقدر است؟ بازار هدف تان چیست؟ چه زمانی طول میکشد تا درآمد و هزینه، سر به سر شود؟ اسم کسب و کار خود را چه خواهید گذاشت؟ نامگذاری کسب و کارتان بسیار مهم است، حتماً مطمئن شوید که اسم انتخابی تکراری نبوده و هیچ وبسایتی هم به آن نام وجود نداشته باشد.

برندتان را مشخص کنید.

برند نماینده یک شرکت محسوب می شود و به همین دلیل یک برند قوی می تواند شما را از سایر رقبا متمایز کند. برندسازی خوب علاوه بر اینکه یک لوگوی به یادماندنی ارائه می کند، ارزش شرکتتان را افزایش داده، به کارمندان انگیزه و جهت می دهد و جذب مشتری جدید را آسان می کند.

وبسایتی برای شرکت ایجاد کنید.

وبسایتی برای شرکت خود دست و پا کنید،‌ چراکه از این طریق می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره شرکت، ‌خدمات و محصولاتتان به مشتری ارائه کنید. هرچه وبسایت ساده‌تری داشته باشید، بهتر است چراکه نمی خواهید با طراحی‌ها یا فناوری‌های خاص، مشتری خود را به جمعیت کوچکی از جامعه محدود کنید. برای جذب مشتری بیشتر و ارتباط با مشتریان فعلی نیز می توانید به سراغ شبکه های اجتماعی بروید.

افراد کافی برای انجام کارواش نانو داشته باشید.

در این روش به ۵ تا ۹ نفر یا بیشتر برای ارائه خدمات حرفه ای نیاز است. زمان در این کار از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل باید به روشی عمل کنید که مشتری زیاد منتظر نماند.

محل کارواش را با دقت انتخاب کنید.

در حالت ایده آل باید جایی در نزدیکی مناطق شلوغ شهر باشد، جایی که مردم معمولاً خودروهای خوبی دارند و درآمدشان از حد متوسط بالاتر است. در نتیجه با توجه به موقعیت شغلی و زندگی شان ترجیح می دهند که خودرویی عاری از هر نوع خاک و آلودگی داشته باشند.

نزدیک بودن به مراکز خرید می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد و همچنین دسترسی به آن باید برای مشتری آسان باشد و به راحتی در معرض دید مشتری بوده و به اصطلاح جلوی چشم باشد. فضای کافی برای خودروها درنظر گرفته شود. علاوه براین ترجیحاً جایی را انتخاب کنید که در صورت تمایل به وسعت کسب و کارتان، بتوانید این مکان را بزرگتر کنید.

برندسازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مشتری باید بتواند لوگو و توصیف مختصری از خدمات تان را از آنسوی خیابان مشاهده کند. اگر تصویری از خودرو روی تابلو یا بیلبورد ترسیم شده است،‌ باید مطمئن شوید که مشتری با دیدن آن سریعاً نوع خدمات تبلیغی را تشخیص می‌دهد. شماره های تلفن را به طور واضح نشان دهید و آدرس فراموش نشود!

خط یا سرویس VIP فراموش نشود!

یک خط یا سرویس VIP برای مشتریانی درنظر بگیرید که می خواهند با پرداخت پول بیشتر، کارشان سریعتر انجام شود و خودرویی براق و تر و تمیز داشته باشند.

امکانات رایگان در اختیار مشتری قرار دهید.

با ارائه تخفیف و اینترنت رایگان در زمان انتظار مشتری، می توانید رابطه‌ای قوی با مشتری برقرار کنید. قرار دادن تلویزیون و ارائه اسنک (برای مشتریان VIP) نیز می‌تواند گزینه های خوبی باشد.

کارمندان شایسته ای را انتخاب کنید.

مطمئناً پیداکردن کارمند برای کسب و کارتان ساده نیست و ازآنجا که عامل اصلی شکست یا موفقیت در این شغل را همین کارمندان مشخص می کنند،‌ پس نحوه انتخاب آنها اهمیت زیادی دارد. برای تیم کاری خود اهمیت قائل باشید،‌ به آنها آموزش داده و دستمزد خوبی پرداخت کنید. مسلماً این شغل دشواری های خود را دارد و باید مراقب کارمندان بود. اگر حواستان به آنها باشد،‌ آنها نیز تمام تلاش خود را برای کسب و کار شما خواهند کرد. علاوه براین کارمندان باید رفتار مناسب، مودبانه،‌ دوستانه، وقت شناس وغیره داشته باشند. تعداد کارمندانی که استخدام می‌کنید به حجم کاری شما، تعداد روزها و تعداد ساعتی که خدمات ارائه می کنید، بستگی دارد.

برنامه بازاریابی داشته باشید!

برندسازی و بازاریابی دو مفهوم متفاوت هستند که برای اثربخشی این کسب و کار فوق العاده حائز اهمیت هستند. برای جذب مشتری باید یکسری کارها را در برنامه خود قرار دهید، تاکتیک‌های بازاریابی خود را در راستای استراتژی برند تدوین کنید،‌ به جامعه کاری خود متعهد باشید، رفتارتان با مشتری متفاوت از رقبایتان باشد. علاوه بر این می توانید پایگاه داده ای از مشتریان خود داشته باشید تا رویدادهای خاص نظیر تخفیف‌ها و غیره را از طریق پیامک یا ایمیل به آنها اطلاع دهید. در سایت‌های مرتبط یا روزنامه های محلی تبلیغ کنید تا مشتری هر چه بیشتر با شما آشنا شود. هر بار که مشتری برای شستن خودروی خود به شما مراجعه می‌کند،‌ به او کارت وفاداری بدهید و پس از آنکه تعداد مشخصی کارواش انجام داد، به او یکبار کارواش رایگان هدیه کنید. مردم عاشق پس انداز پول خود هستند و دادن جایزه ای مانند این می تواند به وفاداری بیشتر مشتری و مراجعه مجدد او منجر شود.

قیمت های رقابتی داشته باشید.

مشابه هر کسب و کار دیگری باید قیمت‌های رقابتی برای خدمات تان داشته باشید. بنابراین بهتر است که تحقیقات بازار را در منطقه خود انجام دهید و ببینید که رقبایتان چه هزینه ای برای خدمات کارواش دریافت می‌کنند. هزینه مواد شستشو، هزینه‌های سربار، تعداد خودرویی که در یک ساعت شسته می شود،‌ ساعات کاری در طول هفته، قیمت رقبا برای خدمات مشابه، نوع منطقه‌ای که در آن حضور دارید (مسکونی، تجاری، شهری، شهرستان و غیره) از عوامل مهمی هستند که باید در نظر بگیرید.

تبلیغات دهان به دهان را دست کم نگیرید!

یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغ را می توان تبلیغ دهان به دهان دانست که رضایت مشتری از خدمات شما می تواند به جذب مشتری بیشتر بینجامد. علاوه براین می توانید به مشتریان فعلی خود کارت تخفیف بدهید تا آن را به دوستان خود بدهند. آگهی‌های کاغذی تهیه کرده و بین اهالی منطقه پخش کنید و به سراغ کسب و کارهای مختلف منطقه بروید و به صورت حضوری تبلیغ کنید.

مزایای کارواش نانو

شاید بزرگ‌ترین مزیت کارواش نانو، صرفه جویی در مصرف آب است. این روزها ذخیره آب و درست مصرف کردن آن نه تنها به شدت توصیه شده، بلکه در خیلی از نقاط دنیا به قانون تبدیل شده است. باتوجه به خشکسالی‌های گسترده و کمبود آب و اینکه در روش‌های متداول کارواش، به طور متوسط برای شستشوی یک خودرو بیش از ۱۰۰ گالن آب (۳۷۰ لیتر) استفاده می شود، کارواش نانو میتواند کمک شایانی به صرفه جویی در آب کند. کل آبی که در این روش به کار می رود،‌ برای شستن حوله است.

برای این روش نیاز به آب چندانی ندارید و به همین دلیل می توانید حتی خودتان در هر زمان و مکانی که خواستید،‌ اقدام به این کار کنید.

در حالت عادی وقتی خودروی خود را به کارواش معمولی می برید،‌ ممکن است بعد از کارواش همچنان لکه هایی روی خودرو باشد و با اینکه پول خدمات را داده اید اما در اکثر موارد برای گله و شکایت از نحوه شستشوی خودرو به کاروش برنمی گردید. بااین حال چنین اتفاقی کمتر در  کارواش نانو رخ می دهد و در اکثر مواقع هیچ لکه ای باقی نمی‌ماند.

بااستفاده از کارواش نانو، روی خودرو یک لایه واکس نهایی قرار می‌گیرد که درخشش و براقی طولانی مدتی روی خودرو به جا می‌گذارد. درواقع این واکس،‌ مانع از جذب گرد و خاک و آلودگی و … هنگام رانندگی میشود.

معایب کارواش نانو

برای خودروهای بسیار کثیف نمی‌توان از کارواش نانو استفاده کرد. درواقع این روش ایده آل خودروهایی است که آلودگی و خاک کمی روی آن ها نشسته است.

در کارواش با آب،‌ مراحل شستشوی خودرو بیشتر از کارواش نانو است، اما سریع تر انجام می شود. در روش متداول، به خودرو آب گرفته می شود تا کثیفی روی آن از بین برود، سپس به آن شامپو می زنند و مجدداً آب‌کشی می‌کنند. هرچند در کارواش نانو، باید جزئی‌ترین بخش ها را مورد توجه قرار دهند و به همین دلیل زمان بیشتری نیاز است.

بسیاری از محصولات کارواش نانو حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند به رنگ خودرو خدشه وارد کند، بنابراین مطمئن شوید که از برندهای زیست‌تخریب‌پذیر در کارواش استفاده کنید.

باتوجه به اینکه همه خودرو به یکباره شسته نمی شود، ‌این احتمال وجود دارد که لکه هایی در برخی نقاط باقی بماند.

کارواش نانو فقط برای شستشوی سطح بیرونی خودرو مناسب است و برای درون خودرو به کار نمی رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*