راهکارهایی که می توانید برای بازاریابی برند لوکس استفاده کنید

راهکارهایی که می توانید برای بازاریابی برند لوکس استفاده کنید

با توجه به انواع محصولاتی که در بازار وجود دارد، از استراتژی های مختلف بازاریابی برای عرضه آنها در بازار استفاده می شود. برخی از این استراتژی ها، نفوذی هستند و با هدف شکست رقبا بر سر قیمت به کار می روند. برخی دیگر رقابتی هستند و با هدف حفظ قیمت گذاری و کیفیت در رقابت با سایرین به کار گرفته می‌شود و همچنین تعدادی از این استراتژی ها هم، خود رقابتی هستند. اما این موضوع برای برندهای لوکس (luxury brand) صدق نمی‌کند زیرا نیازی به رقابت ندارند و مشتری به خاطر قیمت به سراغ کالای ارزان تر نمی رود. طبیعتاً این برندها برای رسیدن به چنین جایگاهی از یک سری تکنیک بازاریابی استفاده کرده‌اند که قصد داریم به تعدادی از آنها اشاره کنیم.

 راهکارهایی که می توانید برای بازاریابی برند لوکس استفاده کنید

قیمت گذاری بالا با تخفیف های اندک

یکی از نشانه های برند لوکس، قیمت و کیفیت بسیار بالای آنها است. همچنین یکی دیگر از ویژگی های این نوع برندها، در این است که به ندرت واژه‌های «تخفیف» و «برند لوکس» با هم آورده می شوند و این موضوع خیلی کم اتفاق افتاده و معمولاً برای امور خیریه یا در طول ایام عید یا جشنواره‌ها رخ می دهد. در واقع برندهای لوکس ترجیح می دهند تصویرشان در ذهن مخاطب به این صورت باشد که همیشه پرطرفدار هستند و نیازی به کاهش قیمت برای فروش بیشتر ندارند.

ارتباطات بازاریابی فوق العاده

برای داشتن قیمت و کیفیت بالا، باید یک برند نمونه و ممتاز باشید. برای بازاریابی برند لوکس، ارتباطات باید دقیق و مشخص باشد و باید به مخاطب بفهمانید که چرا کالای شما، یک کالای لوکس محسوب می شود. اما واقعاً چه چیزی یک برند لوکس را متمایز می کند؟ هرچند که به طور کلی، وقتی یک برند عنوان برند لوکس را از آن خود می‌کند که یک سابقه طولانی پشت سر آن باشد، اما برندهای جدیدی که بخواهند محصولات یا خدمات خود را به عنوان لاکچری به بازار معرفی کنند، باید ارتباطات بازاریابی (Marketing Communication) فوق العاده ای داشته باشند. همچنین باید به محصولات خود کاملاً اعتماد داشته باشند و از عوامل اجتماعی برای افزایش ارزش برند استفاده کنند تا به این ترتیب، مشتری از برند آنها به عنوان یک برند متمایز و ممتاز خریداری کند. پس می بینید که بازاریابی برند لوکس تا حد زیادی به انتقال ارزش‌های برند به مشتری بستگی دارد.

بازگشت سرمایه، فرآیندی زمانبر

تعداد برندهایی نظیر برند هرمس (HERMES) یا شنل (Chanel)، خیلی کم است زیرا این برندها، مسیرهای توزیع خود را به صورت گلچین شده انتخاب می‌کنند. در واقع توزیع کننده باید بداند که بازگشت سرمایه (ROI) فرایندی زمانبر است چراکه باید هزینه زیادی بابت یک مغازه شیک و زیبا صرف کرده و همچنین برای اینکه بتواند مشتریان پولدار را جذب خود کند نیاز به زمان دارد. در این باره می‌توان گفت بازگشت سرمایه مطمئناً اتفاق می افتد اما نباید یک شبه انتظار آن را داشت.

توجه به رقابت مستقیم و غیرمستقیم

یک برند لوکس، رقبای زیادی دارد که شاید از همان گروه نباشند به عنوان مثال مشتری به جای اینکه تصمیم به خرید برند ساعت رولکس (Rolex) بگیرد، می تواند هزینه آن را برای خرید جدیدترین مدل گوشی آیفون خرج کند که یک نوع رقابت غیرمستقیم به حساب می آید. همچنین در رقابت مستقیم، مشتری می تواند خرید ساعت آی واچ (iwatch) را به ساعت رولکس ترجیح دهد. پس می بینید که لزومی ندارد در حوزه رقابت در بازار دو محصول در یک گروه قرار داشته باشند. بنابراین برندهای لوکس باید تمام تلاش خود را برای جذب مشتری نمایند. در واقع رولکس خود را به عنوان یک برند باکلاس جا انداخته است در حالیکه آیفون این ویژگی را از دست داده است زیرا بسیار در بازار مورد استفاده قرار گرفته است و مختص افراد پولدار نیست.

توجه به عناصر ناملموس برای ساخت یک برند لوکس

عناصر ناملموس زیادی برای ساخت یک برند لوکس به کار می رود و یکی از آن عناصر، طراحی مغازه و نحوه ورود مشتری به مغازه، تماشای کالا و انتخاب آن است. فضای داخلی مغازه باید به نحوی طراحی شود که در ذهن مشتری باقی بماند و ارتباط ذاتی با ارزش های اصلی برند برقرار کند. برند لویی ویتون (Louis Vuitton) جزو برندهای لوکس است که فروشگاه آن طراحی مدرنی دارد، یا فروشگاه لامبورگینی فضای بزرگی دارد که یک لامبورگینی در مرکز توجه قرار دارد، یا فروشگاه شنل ترکیبی از سیاه و سفید و رنگ های برند است و… به طور کلی فضای داخلی این فروشگاه ها شیک و راحت است، نورپردازی فوق العاده و زیادی دارد، تهویه مطبوع خوبی دارد به طوری که مشتریان می توانند ساعت ها بدون هیچ مشکلی در این فروشگاه ها وقت بگذرانند. همین عناصر ناملموس به ساخت برند لاکچری و تصمیم گیری مشتری کمک شایانی می‌کند.

ارائه تجربه مثبت از برند به مشتری

در ادامه عناصر ناملموس، نکته قابل توجه ارائه تجربه مثبت به مشتری است. به عنوان مثال خانواده ای برای سفر به تاج محل در هند، جا رزرو کردند و بعد از رسیدن به مقصد، کودکان آنها دچار جت لگ(مشکلات و خستگی ناشی از پرواز) شدند. وقتی این خانواده به هتل رسید، کارکنان هتل از آنها خواستند تا بعداً و پس از استراحت برای تکمیل فرایند اقامت در هتل بیایند. چرا کارکنان چنین برخوردی داشتند؟ در واقع راننده ای که آنها را از فرودگاه به هتل جابجا می کرد، پیش از رسیدن اوضاع کودکان را به هتل اطلاع داده بود و کارکنان هتل هم به جای اینکه مهمانان را به خاطر چک‌این منتظر نگه دارند، اتاقشان را آماده و از آنها خواستند که بعداً برای چک‌این مراجعه کنند.
وقتی این خانواده تجربه خود را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند، باعث شد مشتریان بیشتری به تاج محل سفر کنند و همین موضوع باعث بازگشت سرمایه شد. به عبارتی ارائه یک تجربه مثبت به مشتری کمک می‌کند تا آن برند را بارها و بارها انتخاب کند.

بهینه سازی فرایند کاری

هر کسب و کاری باید در دنیای امروز دائما در حال تغییر و تحول و پیشرفت باشد. با توجه به تغییرات تکنولوژی و تحولی که در طرز فکر مشتریان رخ داده است، طبیعتاً باید روش های خود را تغییر داده و به روز باشید. برندهای جدید سکان دار روش ها و تکنولوژی های جدید هستند. به همین دلیل وقتی یک برنامه بازاریابی برای یک برند لوکس خود دارید، باید تحقیقات بازار را در دستور کار خود قرار دهید و مطابق با نیازهای بازار، به روز شوید.

کنترل مکرر تصویر برند

بعد از ایجاد تصویر برند لوکس، یکی از عوامل مهم در این زمینه، کنترل و بررسی تصویر برند در طول زمان است. مطمئناً اتفاقات ناخوشایند در هر کسب و کاری رخ خواهد داد و نمی توان انتظار داشت ۱۰۰ درصد تجارب مشتری، مثبت باشد. نحوه مدیریت این تجربه های بد و راهکار شما برای تبدیل این نوع تجربه های منفی به تجربه های مثبت، می تواند کیفیت برند لوکس را به خوبی نشان دهد. به عبارتی، هر چه بهتر بتوانید تصویر برند را حفظ کنید، برندتان خیلی سریع تر به عنوان یک برند لوکس شناخته می شود.

حفاظت قانونی از نام تجاری

یکی از مشکلات بزرگ برندهای لوکس دنیا کپی برداری از نام تجاری آنها و ارائه کالای تقلبی به بازار است. به طور کلی اگر با این افراد متقلب برخورد نشود، این گونه مشکلات روز به روز بیشتر می شود. بنابراین، خیلی مهم است که یک تیم حقوقی یا گروه مشاوره تمام وقت برای پیگیری کالاهای تقلبی با نام برند در این شرکت ها وجود داشته باشد تا به نام برند و اعتبار آن خدشه ای وارد نشود.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*