چگونه با سرمایه کم کسب و کار راه بیاندازیم؟

چگونه با سرمایه کم کسب و کار راه بیاندازیم؟

شروع کسب و کار با سرمایه کم، بسیار چالش برانگیز و مشکل است، اما این کار شدنی است. یک کارآفرین معمولاً طاقت و صبر ندارد و سعی می‌کند ایده کسب و کار خود را حتی بدون فراهم شدن امکانات مورد نیاز، پیش ببرد. اما واقعیت این است که بدون سرمایه، کار شما تمام است، حتی اگر کسب و کارتان سودآور باشد.

در هر کسب و کاری، گردش نقدی حرف اول را می‌زند و هزینه‌های غیرمنتظره، کلاهبرداری یا کوتاهی مشتری می‌تواند کل کسب و کار شما را از بین ببرد. اگر قصد دارید با سرمایه بسیار کم شروع کنید، باید با دقت برنامه‌ریزی کرده و تمام پول نقد خود را پس‌انداز کنید.

چگونه با سرمایه کم کسب و کار راه بیاندازیم؟

  • اول ببینید پولی که دارید چطور باعث رشد کسب و کارتان می‌شود و بعد از آن استفاده کنید. اگر قرار است خریدی انجام دهید، که به جذب مشتری یا ارائه خدمات منتهی نمی‌شود، دست نگه دارید. هزینه‌های خود را پایین نگه دارید و روی هر ریال خود حساب باز کنید.
  • حساب بانکی کاری را از حساب بانکی شخصی خود جدا کنید. آمادگی داشته باشید که برای سال اول کاری، هیچ حقوقی نگیرید، حتی وقتی می‌توانید حقوق کارمندان‌تان را بدهید. هزینه‌های شخصی خود را تا حد ممکن پایین و در حد صفر نگه دارید.
  • تصور نکنید که همه وسایل مورد نیاز کسب و کارتان را باید بخرید، امروزه می‌توان هر چیزی را اجاره کرد.
  • برای باز کردن دفتر شرکت دست نگه دارید، زیرا فضای اداری برایتان بسیار گران تمام می‌شود؛ مگر اینکه باید با مشتریان در دفتر خود ملاقات داشته باشید و یا اینکه یک کارخانه تولیدی دارید.
  • با مدیر و کارمندان بانکی که در آن حساب تجاری دارید، رفیق شوید. هنگام انجام کارهای بانکی حتماً با آنها احوالپرسی کنید. به هر حال زمانی می‌رسد که نیاز به وام دارید. اگر شما را بشناسند و مکرراً ملاقات‌تان کرده باشند، در مواقع نیاز راحت‌تر می‌توانید از آنها کمک بگیرید.
  • یکسری از قواعد اصلی حسابداری را یاد بگیرید. برای اینکه از مخارج و هزینه‌های خود سردرآورید و بتوانید موارد سودآور و زیان‌ده را مشخص کنید، بهتر است کمی حسابداری بدانید. هر چه بیشتر در مورد کسب و کارتان بدانید، کنترل بیشتری روی آن خواهید داشت.
  • برای استخدام کارمند عجله نکنید. هزینه یک کارمند تمام وقت خیلی زیاد است؛ بنابراین می‌توانید از خدمات کسب و کار و فریلنسر برای موارد مورد نیاز خود استفاده کنید تا زمانی‌که قادر به استخدام کارمند تمام وقت باشید.
  • بین مشتری خوب یا کمیت، یکی را انتخاب کنید. کار با مشتری خوب آسان است زیرا پرداخت های خود را به موقع می پردازد و قطعاً بهتر از یک مشتری بد است که فقط وقت شما را تلف می کند. اگر وقتی که با یک مشتری بد گذرانده‌اید را محاسبه کنید، می‌بینید که ضرر کرده‌اید. بنابراین از قطع رابطه با مشتری بد، نهراسید.

همیشه به یاد داشته باشید که پول، نقش پادشاه را داشته و سود خالص اهمیت بیشتری نسبت به اهداف بلندمدت درآمد دارد. برای موفقیت باید روی فعالیت‌های ارزشمند و سرمایه‌گذاری‌هایی تمرکز کنید که به رونق کسب و کار شما کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*