رقابت برند چیست؟

رقابت برند (Brand Competition) را می توان به عنوان رقابت بین شرکت هایی تعریف کرد که محصولات یا خدمات مشابه را به بازار یکسان و مخاطب هدف یکسان ارائه می کنند به این منظور که سهم بیشتری از بازار را از آن خود کنند و سود بیشتری به دست آورند و در مقایسه با سایر برندها، پیشرفت بیشتری داشته باشند. لذا آگاهی و درک رقبای برند، یکی از گام های اساسی برای برنامه ریزی و اجرای یک استراتژی کسب و کار موفقیت آمیز است.

بنابراین می توان گفت رقابت برند مثل یک عامل محرک برای شرکت ها عمل کرده و با استفاده از ۴P بازاریابی (محصول، قیمت، تبلیغ و مکان)، حجم فروش را بالا برده و میزان سود بیشتری را نصیب شرکت می کند. اساساً در هیچ صنعتی نمی توان کسب و کاری را پیدا کرد که در صحنه رقابت با سایر شرکت ها قرار نگرفته باشد (این موضوع عملاً غیرممکن است) زیرا از برندهای معتبر در بازار گرفته تا شرکت های تازه کار دائماً در حال رقابت هستند و همین عامل شرکت ها را به ارائه خدمات یا محصولات جدید و با کیفیت ترغیب و وادار می کند تا به مزیت رقابتی و وفاداری بلند مدت مشتری دست پیدا کنند.

امروزه رقابت برند دائما در حال رشد است و به همین دلیل بازارها با سرعت زیادی تغییر می کنند، بنابراین برندهایی که تمام تلاش خود را به کار بسته و نقاط ضعف و قدرت برند خود را می شناسند؛ می توانند در صحنه رقابت باقی بمانند. آنها بایستی برنامه های بازاریابی، برندسازی و کلیه استراتژی های کسب و کار را به نحوی برنامه ریزی کنند تا با روشی موفق و بهینه به اهداف شرکتشان دست پیدا کنند.

رقابت برند چیست؟

نمونه ای از رقابت برند

با نگاهی به اطراف می بینید که رقابت برند در همه جا وجود دارد، ولی ما هنور نتوانسته ایم بین رقابت برند و رقابت کسب و کار حد و مرز مشخصی بگذاریم. رقابت برند وقتی اتفاق می افتد که کسب و کارها تلاش می کنند به مشتریان خود بگویند کسب و کار آنها بهتر از رقبایشان است. به عنوان مثال شرکت وریزون (Verizon) و اِی‌تی اند تی (AT&T) را در نظر بگیرید که نمونه ای عالی از رقابت برند در حوزه مخابرات هستند. این برندها دائما در تلاشند تا خود را در جایگاهی بالاتر از رقیب قرار دهند به طوری که برای یک بازه زمانی، یک برند بالاتر از دیگری قرار گرفته و مجدداً شرکت دیگر، جایگاه برتری خود را پس می گیرد و این رقابت ممکن است سالها به طول بینجامد زیرا هر دو شرکت بسیار قدرتمند هستند.

همین موضوع برای دو شرکت اچ‌یو‌ال (HUL) و پی اند جی (P&G) نیز صدق می کند. این برندها نه تنها با هم در رقابت هستند؛ بلکه در سطوح مختلف واحدهای راهبردی کسب و کار خودشان نیز رقابت می کنند. این دو شرکت در ایران نیز دارای برندهای مطرح در زمینه محصولات مورد نیاز خانوار هستند. برای مثال برندهای لوکس (Lux)، داو (Dove)، سان سیلک (Sunsilk)، کلوز-آپ (Close-Up) و آکس (Axe) برای شرکت اچ‌یو‌ال می باشند که در ایران نیز جز برندهای شناخته شده و قوی هستند. همچنین برندهای آریل (Ariel)، کرست (Crest)، ژیلت (Gillette)، هد اند شولدرز (Head & Shoulders) و پمپرز (Pampers) برای شرکت پی اند جی می باشند که اینها نیز جز برندهای شناخته شده و قوی هستند. البته این دو شرکت دارای برندهای بسیار دیگری می باشند که در سطح بین المللی رقابت می کنند. ذکر بخشی از برندهای این دو شرکت برای آشنایی بیشتر شما مخاطب عزیز با طیف محصولات آنها در ایران می باشد. بنابراین می توان گفت که رقابت برند در همه محیط اطراف ما وجود دارد و فقط کافی است نگاهی به پیام ارتباطی برندهای رقابتی بیندازید تا مفهوم رقابت برند را به خوبی درک کنید.

با انواع رقابت برند آشنا شوید

رقابت مستقیم

رقابت مستقیم در واقع رقابت با برندهایی است که محصولات یا خدمات مشابه به بازار ارائه می کنند که مزایا و ویژگی های قابل مقایسه داشته و بازار هدف مشترک و مشتریان هدف یکسان دارند. در چنین مواردی، استراتژی تبلیغاتی و اهداف مشابه هستند و مبارزه تنگاتنگی برای به دست آوردن بیشترین سهم بازار وجود دارد و همچنین جدیدترین محصولات یا خدمات شرکت رقیب، تکنیک های نوآورانه و سایر جنبه های کسب و کار نیز به شدت رصد می شود.

به عنوان مثال همیشه رقابت مستقیمی بین دو شرکت معروف تلفن هوشمند اپل (Apple) و سامسونگ (Samsung) وجود دارد و حتی مشتریان هر دو برند همیشه از برند مورد علاقه شان طرفداری می کنند. معمولاً رقابت این دو شرکت در سطح رابط کاربری موبایل، زیبایی در طراحی و تجربه کلی کاربر است.

رقابت غیر مستقیم

رقابت غیر مستقیم وقتی بین دو برند اتفاق می افتد که محصولات مشابهی عرضه می کنند که از نظر ماهیت، ویژگی ها و کیفیت کاملاً متفاوت هستند، ضمن اینکه اهداف و استراتژی کسب و کارشان نیز باهم فرق دارد. رقابت در این بخش مثل رقابت مستقیم خیلی فشرده و شدید نیست اما برندها باید گوشه چشمی به رقابت غیرمستقیم داشته باشند و در عین حال سعی کنند همیشه در بازار موفق باشند.

به عنوان مثال برند موبایل اپل (Apple) و اوپو (Oppo) به عنوان رقبای غیرمستقیم هستند به طوریکه اپل به عرضه موبایل به بخش لوکس و اوپو به عرضه موبایل های مقرون به صرفه می پردازد. در این نوع رقابت استراتژی های برند، مشتری هدف و اهداف کسب و کار کاملاً متفاوت است.

رقابت جایگزین

رقابت جایگزین، شرایط دشوار و پیچیده ای است که مشتری شما تصمیم می گیرد به جای خرید کالای شما که برای مدت طولانی می خریده، محصولات دیگر را خریداری کند. به عنوان مثال والدین به جای اینکه کتاب خنده دار برای کودکانشان بخرند، ویدئوهای کارتونی در یوتیوب را به کودکان خود نشان می دهند، یعنی تکنولوژی دیجیتال را جایگزین کتاب می کنند. با اینکه چنین رقابتی از شخص به شخص متفاوت است و به رفتار والدین بستگی دارد اما این پدیده با جدیت در هر حال وقوع است.

راهکارهای مقابله با رقابت برند

 یک تحقیق و مطالعه کامل در بازار داشته باشید.

عامل رقابت برند یک تهدید جدی برای کسب و کارها محسوب می شود؛ زیرا رقابت بین بازیگران فعلی و باتجربه ها و کارآفرینان تازه کار است و علاوه براین باید دائما ایده های جدید و خلاقانه به بازار ارائه کنند. بنابراین، لزوم یک تحقیق جامع و کامل (طبق یک روال منظم) در بازار به شدت احساس می شود که باید به شرکت های جدید و موجود در بازار و خدمات یا محصولاتی که ارائه می کنند، نقاط قوت برندشان، ویژگی ها و کیفیت محصولات یا خدمات و پیشنهادات فروش منحصر به فردی که دارند، بپردازد.

علاوه بر این شرکت باید از سیاست ها و قوانین جدید دولتی که روی فعالیت کسب و کارشان تأثیر می گذارد، مطلع باشد و طی تحقیقات خود باید نیازها و اولویت ها و سلیقه در حال تغییر مشتری را نیز رصد کند.

از برندتان حمایت کنید.

مدیریت شرکت باید بزرگ ترین حامی برند باشد و ارزش ها، ویژگی ها، اصول و تمایز آن با سایر رقبا را تأیید نماید. برای این منظور می توانند از ادغام روش های تبلیغاتی و بازاریابی مدرن و مرسوم استفاده کنند و ضمن آگاه سازی مشتری از برند، امکان دسترسی به برند را نیز افزایش دهند.

مشتریان جدید را جذب کنید.

برای مقابله با تهدید رقبا باید وارد بازارهای جدید شوید و مشتریان جدید و تازه نفس را جذب کنید که باعث می شوند سهم بازار شرکتتان بالاتر برود. همچنین مشتریان وفادار از راه تبلیغات شما می توانند مشتریان ارجاعی را روانه شرکتتان کنند که احتمالاً به مشتریان آینده شما تبدیل خواهند شد.

به تعهدات برند پایبند بمانید.

اگر برندی به خاطر ارائه محصولات با کیفیت یا مقرون به صرفه و یا خدمات درجه یک، در بازار و میان مشتریان شناخته شده باشد، باید همیشه و در همه حال به تعهد برندش پایبند بماند چرا که همین مورد خود به تنهایی باعث می شود موفقیت زیادی برای شرکت رقم بخورد.

در نهایت می توان گفت که در هر صورت رقابت برند همیشه وجود دارد و همیشه تهدیدی جدی برای کسب و کارها به حساب می آید، پس هر برندی باید روی نقطه فروش و تعهد برند خود تمرکز کند و مشتری را راضی و خشنود نگه دارد تا به مزیت رقابتی دست پیدا کند.

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند (نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*