طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی

طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی

در سطح کشور زمین‌هایی هستند که فاقد سند بوده و متعلق به سازمان محیط ‌زیست، دولت یا سازمان منابع طبیعی هستند. این زمین‌ها که جزو اراضی ملی به شمار می‌روند شامل جنگل‌ها، مراتع، زمین‌های کشاورزی و دشت‌ها هستند. دولت برای رونق کسب‌وکار و استفاده درست و مناسب از اراضی ملی، با نوشتن طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی موافقت می‌کند. کارآفرینان، فارغ‌التحصیلان و روستاییان می‌توانند با داشتن یک طرح توجیهی مناسب برای استفاده از این اراضی، مالکیت این زمین‌ها را با قیمتی بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه بگیرند. متقاضیان طرح‌های خود را به سازمان منابع طبیعی ارائه می‌دهند و در انتها برای گرفتن نتیجه صبر می‌کنند. بررسی‌های لازم توسط کارشناسان منابع طبیعی انجام می‌شود.

گرفتن مالکیت اراضی ملی با ارائه طرح توجیهی
گرفتن مالکیت اراضی ملی با ارائه طرح توجیهی

ویژگی‌های طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی

طرحی که برای زمین‌های ملی انتخاب می‌شود، باید متناسب با آن منطقه باشد تا اشتغالی که توسط مالک ایجاد می‌شود، بازدهی بالایی داشته باشد. قبل از شروع کار و ارائه طرح توجیهی، با بازدید از منطقه و صرف کردن وقت، انرژی و هزینه یک طرح توجیهی مناسب انتخاب کنید. نوشتن طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی می‌تواند شامل نوشتن طرح کشاورزی، خدماتی و رفاهی باشد.

در صورتی ‌که می‌توانید پول زیادی صرف کنید، ساخت مجتمع‌های تجاری، تفریحی و رفاهی از گزینه‌های مناسب است. همچنین برای طرح‌های کشاورزی می‌توانید اقدام به احداث گلخانه، کاشت محصولات کشاورزی مانند زعفران یا ایجاد باغ‌های بزرگ میوه کنید.

چه کسانی برای واگذاری در اولویت هستند؟

همه افراد از شانس یکسانی برای گرفتن مالکیت اراضی ملی برخوردار نیستند. اولویت با افرادی است که زمین کشاورزی ندارند و مشغول به کار نیستند. همچنین مرتع‌داران، مجریان طرح‌های آبخیزداری، متخصصان و کارآفرینان شانس بیشتری برای گرفتن زمین‌ها دارند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با طرح‌های توجیهی و بازنشستگان دولتی نیز می‌توانند اقدام به ارائه طرح‌های توجیهی کنند. سایر افرادی که شرایط لازم را دارا باشند در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

باید در نظر داشته باشید که به هر شخص فقط یک بار زمین واگذار می‌شود. درصورتی‌که بخواهید برای بار دوم مالکیت زمینی را به عهده بگیرید، اولاً باید طرح توجیهی قبلی خود را کاملاً به پایان رسانده باشید و دوماً متقاضی دیگری برای آن زمین وجود نداشته باشد.

اولویت واگذاری زمین با اهالی منطقه است

شرایط و مدارک لازم برای متقاضیان طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی

برای شروع فعالیت، متقاضیان طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی باید درخواست خود را به مدیریت اموراراضی تحویل دهند. این درخواست باید به ‌صورت کتبی باشد و شامل مساحت زمین، مقدار سرمایه‌گذاری کلی و محل اراضی باشد. اگر مشکل شما حقوقی است باید آگهی ثبت، اساسنامه شرکت مربوطه و آخرین تغییرات شرکت ضمیمه درخواست کتبی شما باشد. لازم به ذکر است که مدیرعامل و هیئت‌مدیره شرکت نباید در دستگاه‌های دولتی مشغول به کار باشند و برای اثبات این موضوع تعهدنامه محضری نیاز است. از دیگر شرایط افراد این است که باید ۱۸ سال سن داشته یا ازدواج کرده باشند. همچنین داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت از شرایط لازم است.

ارائه درخواست کتبی برای واگذاری منابع طبیعی
ارائه درخواست کتبی برای واگذاری منابع طبیعی

چگونه بر اجرا طرح‌ها نظارت می‌شود؟

بعد از واگذاری کامل اراضی برای نظارت بر اجرای درست طرح، اطمینان از عدم تغییر کاربری زمین‌های واگذاری‌شده و پایبندی به تمام مفاد قرارداد توسط مجریان، کمیسیونی در آن استان تشکیل می‌شود. اعضای این کمیسیون شامل مدیرکل منابع طبیعی، رئیس جهاد کشاورزی، رئیس اداره حقوقی جهاد کشاورزی، کارشناس حقوقی مدیریت امور اراضی و یک کارشناس دیگر است که این فرد توسط رئیس سازمان جهاد کشاورزی معرفی می‌شود.

جلسه‌های این کمیسیون در محل دبیرخانه مدیریت کارهای مربوط به اراضی است و در صورتی‌ که اعضای کمیسیون لازم بدانند می‌توانند از طرح اجرایی بازدید کنند. چنانچه کمیسیون تصمیم بگیرد که قرارداد را فسق کند، طرف قرارداد نمی‌تواند اعتراض کند. کمسیون بعد از فسخ قرارداد باید علت‌های آن را ارائه دهد. در صورتی ‌که مجری طرح توجیهی طرح را به‌درستی و مطابق قرارداد اجرا نکند و باعث آسیب به محیط‌زیست شود، می‌توان از مالک شکایت کرد. هزینه‌هایی که باید به کارشناسان دادگستری پرداخت شود، در مرحله نخست برعهده مدیریت امور راضی و در مرحله تجدیدنظر توسط اجراکننده طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی، پرداخت می‌شود.

شرایط فروش اراضی به متقاضیان

بعد از انجام کامل طرح، متقاضیان می‌تواند اقدام به خرید زمین کند تا زمین موردنظر کاملاً به او منتقل شود. در این صورت هزینه فروش طبق قیمت روز محاسبه می‌شود و نیازمند مهلت قانونی بعد از پرداخت هزینه توسط متقاضی است. تعیین قیمت اراضی موردنظر توسط سه نفر از کارشناسان دادگستری، سازمان جهاد کشاورزی و کارشناس نظام مهندسی کشاورزی یا دامپزشکی انجام می‌گیرد. این قیمت‌گذاری‌ها براساس قیمت روز ملی طرح‌های هم‌جوار است و شامل ارزش افزوده سرمایه‌گذار نیست.

در صورتی ‌که مستاجر و مجری طرح به قیمت‌گذاری اعتراضی داشته باشد، سه کارشناس رسمی دادگستری مجدداً قیمت را ارزیابی می‌کنند. اگر اعتراض پابرجا بود، طبق قوانین آئین دادرسی مدنی عمل می‌شود. مستاجر هزینه‌های لازم برای انتقال سند و دستمزد کارشناسان دادگستری را در مرحله اول پرداخت می‌کند و در مرحله دوم که مرحله تجدید نظرخواهی است، معترض موظف به پرداخت است. همچنین مستاجر باید تا قبل از انتقال سند، اجاره خود را به طور کامل پرداخت کند.

واگذاری کامل زمین به متقاضی براساس قیمت روز

سخن پایانی

زمین‌های ملی فاقد سند بوده و جزو سرمایه‌های ملی هستند. افراد متقاضی می‌توانند با نوشتن طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی اقدام کنند. طرح توجیهی باید متناسب با زمین موردنظر باشد تا بیشترین بهره‌برداری صورت گیرد. در واگذاری اراضی به متقاضیان اولویت‌هایی وجود دارد. کشاورزان منطقه، کارآفرینان و تحصیل‌کرده‌های متناسب با طرح پیشنهادی در اولویت هستند. بعد از ارائه درخواست کتبی به مدیریت امور اراضی و تأیید شدن درخواست، قرارداد اجاره زمین بسته می‌شود.

 در طول اجرای طرح توجیهی، کارشناسان مربوطه از زمین بازدید می‌کنند و چنانچه مجری طرح خلاف قرارداد عمل کند، قرارداد فسق خواهد شد. اگر طرح تا زمان مقررشده به بهره‌برداری نرسد، منابع طبیعی می‌تواند قرارداد را فسق کرده و اراضی را برگرداند. مجری طرح توجیهی برای گرفتن زمین از منابع طبیعی می‌تواند با پرداخت قیمت روز زمین و با سپری شدن مدت زمان قانونی سند زمین را به نام خود انتقال دهد. باید توجه داشت که مستاجر تا ثبت نهایی سند باید اجاره را پرداخت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*