طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار

طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار

در بسته‌بندی خشکبار از جمله (آجیل و میوه‌های خشک) مرحله تهیه، بسته‌بندی و نگهداری بر اساس الزامات و مقررات بهداشتی است. هدف از این طرح محافظت از مواد غذایی و راهنمایی تولیدکنندگان در تأمین حداقل نیازهای بهداشتی تولید است. ماشین‌آلات مورداستفاده جهت بسته‌بندی خشکبار به‌گونه‌ای انتخاب شده‌اند که بتوانند انواع مختلف بسته‌بندی را تولید کرده و در نتیجه دامنه مصرف‌کنندگان را گسترش دهند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل آشنا کنیم.

کاربرد طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل

از آجیل و خشکبار برای موارد مختلف مانند مراسم، مهمانی‌ها و تعطیلات و… به‌عنوان میان وعده‌های مفید با ارزش غذایی بالا استفاده می‌شود. بسته‌بندی مناسب محصولات غذایی مانند آجیل و میوه‌های خشک به حفظ سلامتی و طول عمر کمک می‌کند. طرح توجیهی بسته‌بندی خشکبار و آجیل در مقیاس صنعتی امکان پاسخگویی به نیاز‌های بهداشتی را بیشتر کرده و علاوه بر جلوگیری از آسیب‌دیدن محصولات و حفظ ماندگاری بیشتر آن، مصرف کنترل‌شده محصول را بهبود می‌بخشد.

بسته‌بندی خشکبار برای استفاده در موارد مختلف
بسته‌بندی خشکبار برای استفاده در موارد مختلف

مشخصات فنی تهیه و بسته‌بندی در طرح توجیهی خشکبار

طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل، مرتب‌سازی و آسیاب خشکبار توسط ماشین‌آلات خط تولید باید دارای استاندارد‌های بهداشتی و کیفی مواد اولیه و روند تولید باشد. ورق‌های سلفون و پلیمر بسته‌بندی محصول باید دارای نرمی، قابلیت چاپ، قابلیت آب‌بندی، حرارتی شکل‌پذیری پنوماتیک، شفافیت، نفوذناپذیری در برابر بخار آب و گاز‌های محیطی باشد. نکته لازم به ذکر این است که در طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل برندهای محصول باید درج شود، از جمله نام و نوع محصول، اندازه، درجه، نام تولیدکننده، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، شماره سریال، تاریخ تولید و انقضا، وزن خالص و شرایط ذخیره‌سازی باید مشخص شود.

فواید مصرف آجیل و میوه‌های خشک

آجیل و مغزها مانند فندق، گردو و پسته نقش مهمی در تأمین انرژی و سلامتی بدن دارند. این غذاها منابع غنی از پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. آجیل یکی از مهم‌ترین منابع غنی عناصر مانند روی، آهن و سلنیوم است که برای حفظ سیستم ایمنی سالم و بهبود رشد و کاهش کم‌خونی ضروری است.

فواید بسته‌بندی خشکبار
فواید بسته‌بندی خشکبار

آجیل سرشار از آهن، روی، ویتامین E، منیزیم و اسیدفولیک، فسفر، منیزیم و کلسیم است که در ساختن استخوان‌های سالم، دندان‌ها و متعادل‌سازی عملکرد عضلات و اعصاب مؤثر است. مرتب‌سازی و بسته‌بندی این محصولات ضمن کارآفرینی در بهبود روند هضم، سلامت بدن و تأمین پروتئین‌های مختلف موردنیاز انسان می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

دانش فنی و فرایند تولید بسته‌بندی در طرح توجیهی خشکبار و آجیل

تجهیزات متناسب با ظرفیت تولید موردنیاز شامل دستگاه‌های بالابر کاسه‌ای، پیش بیل، نوار نقاله کنترل کیفیت، رطوبت‌گیر مخزن دستی، لایه بردار، بالابر، دستگاه پیچ، خشک‌کن، طعم‌دهنده و برشته کنتینوس، نمکدان، سیستم بخاری و نمک و فیلتر و دستگاه بسته‌بندی‌های دو و چهار، نوار نقاله انتهایی و دستگاه بسته‌بندی شیرینگ که مطابق مراحل زیر آجیل و میوه‌های خشک شده پردازش و بسته‌بندی می‌شوند.

تأمین مواد اولیه مناسب جهت طرح توجیهی بسته‌بندی خشکبار و آجیل

در مرحله اول نیاز است که میوه با کیفیت لازم جهت تولید آجیل و میوه‌های خشک با توجه ‌به فصل برداشت تهیه شده و امکان ذخیره‌سازی در کارخانه وجود داشته باشد. در نهایت پس از انجام مراحل قبل از خرمن‌کوب آماده حمل به لایه‌برداری واحد باشد.

کنترل کیفیت محصول قبل از بسته‌بندی

اطمینان از کیفیت محصول نهایی قبل از فرایند بسته‌بندی ضروری است. کنترل کیفیت از طریق آزمایش‌های استاندارد برای بررسی ظاهر رنگ، شکل، اندازه، میزان رطوبت، قالب، میزان شکستگی، پوکی، محتوای ناخالصی، طعم، بو، عدم بلوغ و درصد جمع‌شدن نمک محصول انجام می‌شود. برای اینکه بتوانید آجیل‌های باکیفیت را به قسمت بسته‌بندی ارسال کنید.

بسته‌بندی و انبارداری محصول

پس از فرآوری آجیل، محصول باید بر اساس نیاز بازار و امکانات تکنولوژیکی به‌صورت بسته‌بندی‌شده به بازار عرضه شود. به‌گونه‌ای که کیفیت مطلوب خود را به روشی سالم و بهداشتی تا زمان مصرف حفظ کند. توجه به کیفیت و زیبایی بسته‌بندی در به‌دست‌آوردن سهم بازار بیماران بستری بسیار مهم است.

بسته‌بندی محصولات بر اساس نیاز بازار
بسته‌بندی محصولات بر اساس نیاز بازار

بسته‌بندی‌هایی که زندگی را برای مصرف‌کننده راحت‌تر می‌کند

بهتر است برای طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل از بسته‌های ساده برای بازکردن یا بسته شدن استفاده کرد. علاوه بر آن بهتر است که دسترسی و اشتراک‌گذاری آسان نیز داشته باشد. طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل باید به ‌گونه‌ای باشد که بدون قیچی و فقط با یک پارگی کامل استفاده شود و از ریختن بیش از حد جلوگیری شود.

بسته‌بندی مناسب جهت استفاده بهتر از خشکبار و آجیل
بسته‌بندی مناسب جهت استفاده بهتر از خشکبار و آجیل

بسته‌بندی خشکبار و آجیل چه مزیتی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید میوه‌های خشک بادوام‌تر از میوه‌های تازه هستند و در مسیرها و سفر‌های طولانی می‌تواند به‌عنوان یک میان وعده مناسب باشد. از طرفی دیگر منبع عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و حاوی فیبر زیادی است.

ماشین‌آلات موردنیاز جهت بسته‌بندی خشکبار و آجیل

انسان‌ها برای سهولت کار و دقت بیشتر از روبات‌ها و ماشین‌های مخصوص استفاده می‌کنند. در ادامه دو دستگاه پرکاربرد پوششی آجیل و میوه‌های خشک ارائه شده و مزایا و معایب آنها بررسی می‌شود.

ماشین‌آلات وکیوم خشکبار و آجیل

در این شرایط دشوار که همه ما با ویروس کرونا درگیر هستیم، بهداشت در اولویت است. یکی از راه‌های جدا کردن محصولات غذایی پس از تولید، طرح توجیهی بسته بندی خشکبار و آجیل و استفاده از دستگاه‌های وکیوم است تا هوا به بسته‌بندی آجیل نفوذ نکند و طراوت آن‌ها را حفظ کند. این دستگاه‌ها از گرما برای بسته‌بندی محصول در جعبه‌های پلاستیکی یا مقوایی و ایمن‌سازی بسته‌بندی برای محصول استفاده می‌کنند.

ماشین‌آلات بسته‌بندی خشکبار و آجیل

یکی از چالش‌های شرکت‌های غذایی بسته‌بندی یکنواخت است. نیروی انسانی میزان خطا را افزایش داده و کیفیت را کاهش می‌دهد. لذا استفاده از ماشین‌آلات این مشکل را برطرف کرده و پوششی یکنواخت و سالم ایجاد می‌کند و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود.

تجارت آجیل و خشکبار

طرح توجیهی بسته ‌بندی خشکبار و آجیل به طور عمده در کشورهایی که تولیدکننده آن هستند، مانند ایران کاربرد بسیاری دارد. خریدوفروش آجیل فقط در کشورها محدود نمی‌شود و در کشورهایی که آجیل و میوه‌های خشک را دوست دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولیدکنندگان آجیل و میوه‌های خشک در طی بیماری همه‌گیر کرونا با مشکلات زیادی روبرو هستند و تولید محصولات آن‌ها با مشکلات زیادی روبرو شده است. از جمله این مشکلات می‌توان به کمبود مواد اولیه و هزینه بالای آنها و حمل کالا در شرایط سخت اشاره کرد. که این امر پوشش محصولاتی مانند آجیل و میوه‌های خشک را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*