طرح توجیهی بنیاد برکت: راهنمای جامع

طرح توجیهی بنیاد برکت: راهنمای جامع

بنیاد برکت زیرمجموعه ستاد اجرایی امام خمینی (ره) است. این بنیاد تلاش می‌کند تا مناطق محروم و روستایی که به دلیل نداشتن امکانات و زیرساخت‌های مناسب از سایر مناطق کشور عقب هستند، پیشرفت کنند. بنیاد برکت به‌طورکلی دو هدف را دنبال می‌کند. یک؛ رشد مناطق محروم و دوم؛ همکاری با سرمایه‌گذاران خصوصی برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم کشور. بنیاد برکت با همکاری تعداد بی‌شماری از کارآفرینان بومی، دست به سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل در اقصی نقاط کشور زده است.

 این تشکل به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان وام نمی‌دهد بلکه در طرح اجرایی شریک است. درصد مشارکت بنیاد برکت از ۳۳ درصد تا ۴۹ درصد متغیر است و مابقی سهم مشارکت متعلق به کسی است که اقدام به نگارش طرح توجیهی بنیاد برکت کرده است. زیرا بنیاد برکت اعتقاد دارد شخصی که طرح توجیهی را پیشنهاد داده است، مناسب‌ترین فرد برای اجرای آن است.

همکاری سرمایه‌گذاران با بنیاد برکت برای اشتغال‌زایی در روستاها
همکاری سرمایه‌گذاران با بنیاد برکت برای اشتغال‌زایی در روستاها

چه نوع طرح و فعالیتی مورد تأیید بنیاد برکت است؟

پروژه‌ها و طرح‌هایی برای بنیاد برکت اولویت دارند که توجیه اقتصادی برای طولانی مدت داشته باشند. اگر طرح توجیهی به لحاظ اقتصادی دارای بهره مناسب نباشد، در طولانی مدت شکست می‌خورد و تمام کارکنان و کارگران بیکار می‌شوند. در این صورت علی‌رغم صرف وقت و هزینه، اهداف بنیاد محقق نخواهد شد. نکته دیگری که باید ارائه‌دهندگان طرح به آن توجه کنند، این است که طرح مناسب منطقه مورد نظر باشد و برای آن منطقه و روستا مزیت داشته باشد.  برای مثال در مناطقی که به دریا نزدیک است، پروژه‌ شیلات بهره اقتصادی بیشتری دارد و طرح‌هایی مانند دامداری، پرورش طیور و کشاورزی مناسب مناطق دیگر است. برای نوشتن طرح توجیهی بنیاد برکت باید توجه داشته باشید که این طرح برای مناطق محروم نوشته شود تا با هدف محرومیت‌زدایی بنیاد هماهنگ باشد. برای استفاده از تسهیلات بنیاد برکت، نگارش طرح توجیهی باید شامل سرفصل‌های درخواستی باشد.

طرح توجیهی بنیاد برکت در مناطق محروم کشور

اولین قدم بررسی سابقه پروژه است!

در ابتدای کار نیاز است سابقه متقاضی برای اشتغال‌زایی مانند تمام اطلاعات شرکت و مجوزهای لازم، اطلاعات سهام‌داران و چگونگی تقسیم سهام، سابقه مدیریت تیم اجرایی برای بنیاد برکت فرستاده شود. همچنین مجوزهای لازم و قانونی مانند پروانه بهره‌برداری، مجوز تولید مواد غذایی و سایر مجوزهای درخواستی آماده شود. یکی دیگر از نیازمندی‌ها، بررسی کردن سابقه متقاضی در اجرای طرح‌های مشابه است. در این مرحله سابقه فروش محصولات در طرح‌های مشابه قبلی، با ذکر مقدار دقیق ارزش آن در سال‌های گذشته بررسی می‌شود.

فصلی برای مطالعه بازار اختصاص دهید

محصول طرح باید در فصلی جداگانه همراه با تمام ویژگی‌ها و استانداردهای داخلی و خارجی معرفی شود. در این فصل کاربرهای محصول بررسی می‌شود و بررسی‌های لازم در مورد مواد اولیه، نحوه تامین مواد اولیه، قیمت‌های داخلی و خارجی آن، هزینه‌های لازم برای حمل‌ونقل مواد و مواردی که بر قیمت مواد اولیه تاثیرگذار است، بررسی می‌شود.  در ادامه برای نگارش طرح توجیهی بنیاد برکت، باید بازار هدف محصول مشخص شود تا با بررسی بازار هدف، رقبای تولید کننده محصول، عرضه و تقاضای محصول تولیدی، قیمت فعلی داخلی و خارجی آن ارزیابی شوند. با مطالعه بازار می‌توان ریسک‌های احتمالی را پیش‌بینی کرد و برای حل این بحران‌ها در آینده راه‌حل ارائه داد.

بررسی عرضه و تقاضا در نگارش طرح توجیهی بنیاد برکت

برای موفقیت طرح توجیهی بنیاد برکت باید مکانی مناسب انتخاب کنید

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد انتخاب محل طرح اهمیت ویژه‌ای دارد. این محل باید متناسب با طرح پیشنهادی و جزو مناطق محروم باشد. موقعیت مکانی باید به طور کامل در طرح نوشته شود و نام استان و شهر، شرایط اقلیمی و جمعیتی آن منطقه، راه‌های دسترسی، وضعیت شغلی منطقه ذکر شود. همچنین محلی که برای طرح انتخاب می‌کنید باید به ‎لحاظ موارد گوناگونی مانند دسترسی به بازار هدف و مواد اولیه، دسترسی به انرژی‌های مورد نیاز طرح و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی توجیه‌پذیر و منطقی باشد.

بررسی شرایط اقتصادی طرح توجیهی بنیاد برکت

در نگارش طرح توجیهی بنیاد برکت باید هزینه‌های سالانه طرح برآورد شود و هزینه‌های نیروهای انسانی که در بخش اداری یا تولیدی کار می‌کنند محاسبه شود. از دیگر هزینه‌هایی که باید ارزیابی شود، هزینه‌های سرمایه‌ای است. تمام هزینه‌های زیرساختی و محوطه، ماشین‌آلات مورد نیاز، وسایل حمل و نقل، تاسیسات، سیستم ایمنی، وسایل مورد نیاز بخش‌های خدماتی و اداری به تفکیک بررسی شود و حتی مقداری هزینه هم برای هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده در نظر گرفته شود.

از دیگر محاسبات مالی و اقتصادی، محاسبه دوره بهره‌برداری، روز و ساعات کاری مورد نیاز در سال، نرخ تورم، قیمت ارز در سال‌های آتی، نرخ مالیات و نرخ رشد سالانه است. نرخ رشد سالانه شامل موارد متعددی مانند قیمت مواد اولیه، مواد مصرفی، حقوق و دستمزد، هزینه نگهداری تجهیزات و هزینه‌های تولید است. برای هزینه‌های ثابت و متغیر سالانه باید جدولی طراحی شود و تمام امور مالی در جدول ذکر شود. همچنین در نوشتن طرح توجیهی بنیاد برکت نیاز است سود و زیان طرح، مشکلات و بحران‌های احتمالی پیش‌بینی شود و برای مشکلات آتی راه‌حل ارائه شود.

برآورد هزینه‌های سالانه در طرح توجیهی بنیاد برکت

کلام پایانی

بنیاد برکت مجموعه‌ای است که با همکاری کارآفرینان و سرمایه‌داران در مناطق محرومی که نسبت به سایر مناطق کشور پیشرفت چندانی نداشته‌اند، اشتغال‌زایی می‌کند. برای مشارکت با این بنیاد، متقاضیان اقدام به نگارش طرح توجیهی بنیاد برکت می‌کنند. این طرح توجیهی باید صرفه اقتصادی داشته باشد تا در طولانی مدت باعث رشد اقتصادی منطقه و تحقق اهداف بنیاد شود. طرح توجیهی نوشته‌شده باید متناسب با محل اجرای طرح باشد. به عنوان مثال برای مناطق جنوبی کشور احداث شیلات مناسب‌تر از دامداری است. متقاضیان و کارآفرینان باید سابقه خود را که شامل سوابق اجرایی، تحصیلی، اطلاعات شرکت و اطلاعات سهام است در اختیار بنیاد برکت بگذارند.

در فصل‌های بعدی طرح توجیهی کارآفرین باید به مطالعات بازار بپردازد تا عرضه و تقاضای محصول خود، رقیبان داخلی و خارجی و تامین مواد اولیه را بررسی کند. محل اجرای طرح باید با ذکر تمام ویژگی‌ها و دسترسی‌ها مانند دسترسی به بازار هدف، مواد اولیه و دسترسی به امکانات و انرژی‌های مورد نیاز در طرح توجیهی ذکر شود. یکی از فصل‌های طرح باید صرف بررسی موارد مالی و اقتصادی شود. این موارد شامل هزینه‌های سالانه، مالیات، نرخ تورم، نرخ رشد سالانه و سود و زیان طرح است. ‎‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*