طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

در متن پیش‌رو قصد داریم در مورد یکی از پر درآمدترین مشاغل امروز ایران با صحبت کنیم و بعضی از اطلاعاتی که برای شروع به آن احتیاج دارید را در اختیار شما قرار دهیم. شاید برای شما عجیب باشد که تولید نایلون تجارت پرسودی تلقی شود. در این مقاله شما با مبانی طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس آشنا خواهید شد و شاید بتوانید برای اولین قدم کسب‌وکار خودتان آماده شوید.

اهمیت طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس
اهمیت طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

تابه‌حال به قابلیت‌های نایلون فکر کرده‌اید؟

احتمالاً اولین چیزی که در مورد نایلون می‌دانید این است که این محصول ساخته دست بشر است. نایلون دارای الیاف مصنوعی بوده که به دلیل وزن سبک و درعین‌حال دوام بالا، جای خود را در زندگی امروز مردم باز کرده است. خواصی که نایلون دارد باعث می‌شود برای بسیاری از موارد، به ‌ویژه برای بسته‌بندی محصولات مختلف مطلوب باشد. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که این محصول برای مردم ایران بسیار کاربردی بوده و روزانه از آن استفاده می‌کنند.

نایلون چه ویژگی خاصی دارد؟

بسیاری از افراد این سؤال برایشان پیش می‌آید، زیرا به نظر نمی‌رسد دلیلی برای رونق این تجارت پیدا کنند. احتمالاً اگر کمی با روند تولید این محصول آشنا شوید، احساس بهتری نسبت به فرایند تولید و دلیل پیشرفت آن خواهید داشت. مسلماً در این مقاله نمی‌شود از تمام دانش شیمی که در پشت این مرحله است صحبت کرد، اما توضیح کوتاهی درمورد نحوه تولید آن و طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس خواهیم داد.

در تولید نایلون به مواد اولیه پتروشیمی احتیاج است. صنایع پتروشیمی ایران از نقاط قوت بازار داخلی و خارجی محسوب می‌شوند. ابتدا مواد اولیه داخل قیف دستگاه مخصوص تولید نایلون ریخته می‌شود. سپس از سیلندر و المنت‌ها عبور کرده و به شکل مذاب درآمده و در طی چرخش مداوم دستگاه به جلو حرکت کرده و وارد دای می‌شود.

دای بخشی از دستگاه است که مواد مذاب را دریافت کرده و یک ‌لایه شفاف را خروجی می‌دهد. این لایه شفاف در اصل حبابی است که پوشش آن نایلون است. این حباب بزرگ با دور شدن از دای سرد شده و دیگر به هم نمی‌چسبد. در نهایت این محصول تولیدشده توسط لوازم جانبی رول می‌شود. این محصول می‌تواند در اندازه‌های دلخواه بریده شده و دوخت شود. یکی از ویژگی‌های بارز نایلون این است که برای پاکسازی نایلون نیازی به هیچ‌گونه فرایند مخصوص لباسشویی ندارید. نایلون را می‌توان با هر آب و صابون شست. این خواص نایلون را در سراسر جهان مطلوب کرده است. سرمایه‌گذاری در تولید نایلون تا زمانی که فرایندهای مدیریتی شما کارآمد باشد، سود زیادی به همراه خواهد داشت.

توجیه اقتصادی در طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

طبق نظر بسیاری از متخصصان، نوشتن طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس اولین کاری است که باید قبل از شروع انجام دهید. امروزه بسیاری از مشاغل به دلیل ناآگاهی و نبود یک برنامه مناسب شکست می‌خورند. توجه داشته باشید، مطالعه امکان‌سنجی و طرح تجاری دو سند متفاوت هستند. شما باید مطالعه امکان‌سنجی دقیقی انجام دهید تا به شما در درک صنعت پیچیده کمک کند. شما باید در مورد فرایندهای تولید، مواد اولیه، بازار هدف خود و نیازهای آن‌ها بدانید. همچنین باید در نظر داشته باشید که محصولات خود را قرار است کجا بفروشید و بهترین روش‌های بازاریابی چیست. نتایج مطالعه امکان‌سنجی به شما کمک می‌کند تا یک طرح تجاری قابل ‌اجرا تهیه کنید. برنامه کاری شما نقشه‌ای است که به عملکرد بهینه شما کمک می‌کند.

طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس
طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

تهیه مواد اولیه در طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

این تجارت به مواد اولیه وابسته است. معنی این امر این است که شما نمی‌توانید بدون به ‌دست ‌آوردن مواد اولیه لازم تولید را شروع کنید. برای تهیه برخی از آن‌ها می‌توانید از نزدیک‌ترین پالایشگاه‌های نفت بازدید کنید. مواد اولیه موردنیاز برای تولید نایلون، محصولات جانبی فرآوری نفت است. برخی از مواد اولیه موردنیاز شما شامل پلی‌اتیلن و ‌اتیلن است که باید به آن در طرح خود بپردازید.

تهیه ماشین‌آلات و فضای تولیدی در طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

در این متن هدف ما تمرکز بر شروع این کار در مقیاس کوچک بود. با جست‌وجو در اینترنت به دستگاه‌های اولیه که برای کار خود نیاز دارید می‌رسید. اگر می‌توانید دستگاهی تهیه کنید که ماشین شما را کاملاً اتوماتیک کند، حتماً آن را تهیه کنید زیرا به شما مزیت رقابتی می‌بخشد. فراموش نکنید که ماشین‌آلاتی که می‌آورید بسیار بزرگ هستند. بدون فضای کافی، فضای تولید شما تنگ خواهد شد. سعی کنید این مکان را با دقت انتخاب کنید و در طرح توجیهی خود به آن اشاره نمایید.

نمونه ای از تولیدات نایلون و نایلکس
نمونه ای از تولیدات نایلون و نایلکس

تهیه سرمایه اولیه

تهیه همه موارد فوق بدون نوعی سرمایه غیرممکن است. روش‌های زیر برای تأمین سرمایه وجود دارد:

  • پس‌انداز شخصی
  • وام‌های بانکی
  • سرمایه‌گذاران
  • نزدیکان

شروع به تولید کنید

مسلماً شما باید از قبل بدانید که روند تولید و مراحل مختلف آن شامل چه مواردی است. شما همچنین باید مواد اولیه خود و ماشین‌آلات مورد نیاز برای فرایند تولید را تهیه کرده باشید. تولید را طبق فرایندهایی که توصیه شده‌اند شروع کنید و حتماً درتولید با کیفیت سرمایه‌گذاری کنید. این امر به کسب‌وکار شما شهرت خوبی در بازار می‌بخشد، بنابراین از اهمیت نوشتن طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس غافل نشوید.

محصولات خود را بفروشید

شما باید از قبل مشخص کرده که قصد فروش به چه کسانی و با چه قیمت‌هایی دارید. وقت آن است که محصولات خود را بیرون بیاورید و بازاریابی خود را شروع کنید. این روزها روش‌های مختلفی برای بازاریابی محصولات وجود دارد که از روش‌های مرسوم جدا نیست. شما می‌توانید اینترنت را به‌عنوان یک رسانه در نظر بگیرید، خصوصاً اگر می‌خواهید به مشتریانی در وسعت بزرگتری دسترسی داشته باشید. در مسیر بازاریابی باید به این موضوع توجه داشته باشید که شرکت‌های بزرگی در ایران وجود دارند که سال‌هاست از فروشندگان بزرگ نایلون محسوب می‌شود. برای جلو زدن از این رقبا باید کیفیت محصول خود را افزایش دهید و بر روی استراتژی‌های بازاریابی خود کار کنید.

کاربردهای مختلف نایلون و نایلکس
کاربردهای مختلف نایلون و نایلکس

سخن پایانی

درست مثل هر شغل دیگری، تجارت تولید نایلون نیز مشکلات خاص خود را دارد که برخی از آن‌ها در زیر بیان شده است:

منبع تغذیه نوسانی: دستگاه‌هایی که برای تولید کیسه‌های نایلون استفاده می‌شوند با قدرت کار می‌کنند. بدون تأمین انرژی کافی، شما باید در خرید سوخت برای یک نیروگاه تولیدی هزینه کنید. این هزینه اضافی برای تجارت سنگین بوده و می‌تواند منجر به از بین‌رفتن یا تعطیلی کامل کارخانه شما شود.

تهیه ماشین‌آلات: یافتن ماشین‌های ساخت نایلون تولید ایران مسئله دشواری نیست و احتمالاً با کمی جست‌وجو به آن خواهید رسید. با این ‌حال وقتی زمان توسعه است و شما به دنبال کیفیت بالا هستید، پیداکردن ماشین‌هایی با کیفیت بیشتر و تولید شده در خارج از ایران احتمالاً بسیار دشوار خواهد بود. علاوه بر این، آن‌ها واقعاً هزینه‌بر بوده و ممکن است بودجه کافی برای خرید آن‌ها نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*